Co-operation Programme
in the Baltic Sea Region in 2001, grant contract
LE01.07/SPF/0023 (LU 2000-2033)
Human Resources for the Economic Development
of Livani District and Surrounding Territories
Basing on University Municipality Partnership

"Inversed Brain Drain"

2001. gada Baltijas reģiona sadarbības programma
Cilvēkresursi Līvānu un Līvānu apkārtnes teritoriju ekonomiskajai attīstībai
balstīti universitāšu un pašvaldību sadarbībā
Supervisor, Dr.Ph. Arnolds Ubelis
University of Latvia
Vadītājs, Dr.Ph. Arnolds Ūbelis
Latvijas Universitāte
Raina blvd.19, Riga, LV-1586
Tel/fax.: +371-7225217; +371-7229727, Mob. +371-9498659; e-mail: arnolds@latnet.lv

Projekta kopsavilkums

Latvijas Universitāte vada projekta konsorciju, kurā piedalās Līvānu novada pašvaldība un tās Dome, Upsalas Universitātes Baltijas Universitātes programma un Zviedrijas Lauksaimniecības universitāte. Šis konsorcijs ir noslēdzis sadarbības līgumu kopprojekta “Human Resources for the Economic Development of Livani District and Surrounding Territories Basing on University Municipality Partnership” (akronīms - Reverse Brain Drain), realizēšanai (2003.gada 03. Septembris - 2004.gada 04. Septembris). Projekts saņem ES finansiālo atbalstu PHARE programmas ietvaros.

Projekta mērķis ir samazināt “smadzeņu noplūdi” no Līvāniem un šī novada apkārtnes balstoties uz universitāšu un pašvaldības partnerību un sadarbību, t.i. iesaistot projektā Līvānu novada un tā apkārtnes studentus radīt jaunas perspektīvas un pievilcīgu intelektuālo vidi Līvānu novada, Dienvidlatgales un arī Sēlijas novadu attīstībai.

Vienkāršoti “smadzeņu noplūdi” saprot kā spējīgāko cilvēku un tai skaitā talantīgās jaunatnes aizbraukšanu no attiecīgā novada, bet mūsdienu pasaulē tas nav tik vienkārši. Daudzos gadījumos cilvēkam aizbraucot no savas dzimtās puses rodas daudz lielākas iespējas atbalstīt savu novadu, nekā paliekot uz vietas. Ne velti konkrētā projekta akronīmā ir likti vārdi “Reverse Brain Drain”, tas ir, cilvēks fiziski ir kādā citā Latvijas, vai pasaules stūrī, bet emocionālās un intelektuālas saites nav pārrautas un viņam ir motivācija un daudz iespēju ar savu prātu un zināšanām palīdzēt savam novadam un optimālā gadījumā radīt iespējas atgriezties atpakal tuvākā vai tālākā nākotnē. Modernā valodā runājot šo cilvēku prāts virtuāli var kalpot savam novadam, ja tiek radīta attiecīga komunikāciju vide, intelektuālā gaisotne un publiskās administrācijas instrumenti.

Projektā “Reverse Brain Drain” kā mērķa grupa Līvānu pašvaldības un Latvijas un Zviedrijas universitāšu partnerības nodrošināšanai ir izvēlēti Līvānu novada un tā tuvākās apkārtnes studenti, kuri studē maģistratūrā un bakalaurtūras pēdējā kursā dažādās Latvijas augstskolās. Projektā ir iestrādāti dažādi atbalsta instrumenti viņu treniņam zinātniskā darbā un praktisko prasmju izkopšanai pie nosacījuma, ja studenti izvēlas sava zinātniskā darba tēmu kā problēmu, kura ir svarīga Līvānu pilsētas un novada attīstībai. Konkurēti uz līdzdalību projektā var jebkuras zinātņu nozares studenti.

Salīdzinoši Līvāni ir perspektīva pilsēta Latgalē, kur ļoti sekmīgi attīstās Latvijā viens no modernākajiem optisko šķiedru tehnoloģiju “High Tech” uzņēmumiem “Anda Opecs”, veidojas ražotnes un eksperimentālās laboratorijas uz atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanas bāzes, atdzimst stikla pārstrādes un kokapstrādes uzņēmumi un ir iniciatīvas attīstīt bioloģiski tīru līdzsvarotas attīstības koncepcijai atbilstošu lauksaimniecību, dārzkopību un mežsaimniecību.

Projekta metode, kura nodrošinās labu zinātniskā darba un praktisko prasmju treniņu ir sekojoša: tiek veidotas projekta grupiņas no diviem pēdējo studiju kursu studentiem, LU zinātnieka – zinātniskā darba vadītāja un projekta partneruniversitātes Zviedrijā zinātnieka. Lai nodrošinātu pēctecību, šai projekta grupiņai var pieslēgties jaunāko kursu studenti. Šis projekta grupiņas kolektīvs nodrošina attiecīgu intelektuālo vidi, kurā tiek risināta kāda Līvānu novadam un apkārtnei svarīga problēma balstoties uz studentu darba spēku un piesaistīto zinātnieku pieredzi un zināšanām. Rietumu kolēģu klātbūtne šādā projekta grupiņā nodrošina pašu mūsdienīgāko zināšanu pienesumu un papildus treniņa iespējas studentiem, gan ar viņu braucienu uz attiecīgo universitāti minētajās Zviedrijas augstskolās, vai ar ārzemju kolēģu braucienu uz Latviju. Projekts paredz radīt Virtuālu līdzsvarotas attīstības un inovāciju pārneses centru”, kurš nodrošinās virtuālo telpu un sākotnējo zināšanu kopumu šādas projekta grupiņas darbam. Projektā ir resursi, lai nodrošinātu studentu uzturēšanos Līvānos, līdzdalību pieredzes apmaiņas semināros citās Latgales pilsētās un speciālus treniņu braucienus uz Uppsalu Zviedrijā.

Projekts konceptuāli ir plānots kā pilot akcija, kura dos ierosmi daudz lielākām pašvaldību un universitāšu aktivitātēm nākotnē un plašākā skatā ir atvērts ikvienam studentam, kurš neierobežojot savus profesionālās izaugsmes plānus meklē iespējas dot kādu pienesumu sava dzimtā Līvānu novada vai tā apkārtējo reģionu attīstības veicināšanā un nodrošināšanā.

Projekts tiek realizēts ciešā kooperācijā ar ES INTERREG III projektu “Baltic University Urban Forum - Implementing Sustainable Development in Urban Areas - Urban Forum Sweden and Baltic see region” un PHARE projektu “Implementing Sustainable Strategies for Livani District Economic Development – Phase I”


Dr.Phys. Arnolds Ūbelis
projekta “Reverse Brain Drain” zinātniskais koordinators,
LU Atomfizikas un Spektroskopijas institūta vadošais pētnieks
Copyright © 2004 grant contract LE01.07/SPF/0023 (LU 2000-2033)