Projekta nosaukums: Valsts pētījumu programmas projekts biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā/ BioMedPharm

Kopējais LU finansējums: 1160000 EUR.

Projekta nr.: VPP-EM-BIOMEDICĪNA-2022/1-001


VPP projekta BioMedPharm sanāksmē atskatās uz paveikto un izvirza jaunus uzdevumus Latvijas biomedicīnas pētniecības platformas mērķu sasniegšanai

2023. gada 30. augustā, Latvijas Organiskās sintēzes institūtā notika IF-NPP projekta “Valsts Pētījumu programma biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā” (BioMedPharm, Nr. VPP-EM-BIOMEDICĪNA-2022/1-0001) Vadības grupas trešā sanāksme.

Sanāksmē piedalījās BioMedPharm projekta Vadības grupas locekļi, projekta atbildīgie izpildītāji, Valorizācijas grupas dalībnieki, kā arī pārstāvji no Latvijas Zinātnes padomes (LZP) un Ekonomikas ministrijas (EM).

Sanāksmes ievadā projekta vadītājs, Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs, informēja par projekta organizatorisko norisi, t.sk. Valorizācijas grupas izveidošanu, Datu pārvaldības plānu un Rezultātu izmantošanas un izplatīšanas plānu, kā arī BioMedPharm izpildes grafiku un tuvojošos pusperioda atskaišu sagatavošanas plānu. Sanāksmes dalībnieki atzinīgi novērtēja ieceri sarīkot BioMedPharm un otra IF-NPP projekta – FOTONIKA – kopīgu konferenci 2023. gada 8. novembrī, lai tādējādi informētu politikas veidotājus un sabiedrību par projektu aktualitātēm un tajā sasniegtajiem rezultātiem. EK Valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos Raimonds Lapiņš uzsvēra ministrijas ieinteresētību IF-NPP programmas un BioMedPharm projekta sekmīgā īstenošanā, vienlaikus izceļot sasniegto rezultātu izplatīšanas nozīmi publiskajā telpā un to praktiskā nozīmīguma izskaidrošanas svarīgumu.

Apakšprojektu pārstāvji – Prof. Andrejs Ērglis, Dr. Dāvids Frīdmanis, Dr. Raitis Bobrovs, Prof. Kaspars Tārs, Prof. Dagnija Loča, Prof. Aija Linē, Asoc.prof. Zanda Daneberga un Prof. Jānis Kloviņš sniedza ziņojumus par zinātnisko pētījumu izpildes gaitu, īpaši pievēršoties laikam no iepriekšējās Vadības grupas sanāksmes sasniegtajiem rezultātiem. Atsevišķi ziņojumi sanāksmes dalībnieku vidū raisīja dzīvu diskusiju par iegūto rezultātu nozīmi un tālākas izmantošanas iespējām, tādējādi iezīmējot jaunas idejas gan kopīgu pētījumu veikšanai, gan jau sasniegto rezultātu praktiskas izmantošanas pārbaudei. Profesors Andrejs Ērglis savā ziņojumā īpaši uzsvēra izveidotās BioMedPharm pētniecības platformas nozīmi starpinstitucionālas sadarbības veidošanā un stiprināšanā, tādā veidā veicinot starpnozaru pētījumu attīstību.

Sanāksmes noslēgumā LZP Pētniecības programmu ieviešanas un monitoringu departamenta direktore Ineta Kurzemniece atzinīgi novērtēja paveikto, vienlaicīgi uzsverot nepieciešamību vairāk uzsvērt iegūto rezultātu praktisko nozīmīgumu. Līdzīgi arī Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Jansons pauda pārliecību, ka BioMedPharm projekts attīstās sekmīgi, bet IF-NPP programmas ilgtspējas nodrošināšanai nepieciešams īpaši akcentēt sasniegto rezultātu praktisko nozīmīgumu.

Apvienojot Latvijas spēcīgākās medicīnas jomas pētniecības organizācijas, BioMedPharm mērķis ir izveidot nacionāla līmeņa biomedicīnas pētniecības platformu sabiedrības veselības problēmu risināšanai. Platformas uzdevums ir terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus. BioMedPharm projektu īsteno Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC), Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI), Latvijas Universitātes (LU), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta (BIOR), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) pētnieki.

Informācija ievietota 31.08.2023.


Izveidota pētniecības platforma “BioMedPharm” biomedicīnas virziena attīstībai Latvijā

Latvijas sešas vadošās biomedicīnas pētniecības organizācijas apvienojušas spēkus un izveidojušas inovatīvu pētniecības platformu “BioMedPharm”, kas spēj īstenot jebkuras sarežģītības biomedicīnas pētījumu projektus. BioMedPharm konsorcija ideja radās pirms gada, kad tā dalībnieki kopīgi pieteicās Ekonomikas ministrijas Inovāciju fonda nozaru pētniecības programmas projektu konkursam. Sācies kā projekta pieteikums, BioMedPharm tagad ir kļuvis par spēcīgu un pastāvīgu vienību.

BioMedPharm dibinātāji ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC), Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), Latvijas Universitāte (LU), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” (BIOR), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

BioMedPharm misija ir uzlabot terapijas pieejamību, tādējādi samazinot mirstības un saslimstības rādītājus, kā arī veicināt sabiedrības vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanu. Savā darbībā platformas dalībnieki koncentrēsies uz zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģiju izstrādi, zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļvielu atklāšanas un attīstības pētījumiem, kā arī uz jaunu biomarķieru identificēšanu un precīzijas medicīnas risinājumu ieviešanu.

"Veidojot projektu, kā arī tā īstenošanas laikā, esam identificējuši savstarpējo papildināmību, kas mums kā vienotai platformai ļauj risināt starpnozaru pētniecības izaicinājumus. Šajā laikā esam nostiprinājuši esošās pētniecības partnerības, kā arī izveidojuši jaunas," sacīja Osvalds Pugovičs, viens no BioMedPharm platformas izveides iniciatoriem. "Un pats galvenais, mēs esam panākuši savstarpēju uzticēšanos partneru kompetencei. Mūsdienu biomedicīnas zinātnes starpdisciplinārajos pētījumos šāda uzticēšanās ir milzīga vērtība."

BioMedPharm mērķis ir ne tikai izstrādāt nozīmīgus ārstēšanas risinājumus pacientiem, bet arī atbalstīt Latvijas farmācijas nozari tās virzībā uz globālās konkurētspējas nostiprināšanu. Ir būtiski, ka BioMedPharm dos ieguldījumu arī jaunu zināšanu radīšanā, risinot fundamentālās pētniecības problēmas.

"Esam gandarīti paziņot par BioMedPharm dibināšanu. 12.oktobris iezīmē nozīmīgu pavērsienu ceļā uz biomedicīnas pētījumu attīstību Latvijā," piebilda Osvalds Pugovičs.

Vienošanās protokola parakstīšana starp Latvijas progresīvākajām biomedicīnas pētniecības organizācijām apliecina BioMedPharm partneru apņemšanos īstenot ilgtermiņa sadarbību.

Daloties ar labajiem prakses piemēriem un sekmējot pētniecības pārvaldības attīstību, BioMedPharm ir gatavs kļūt par sociālo partneri zinātnes politikas veidošanas diskusijās.

BioMedPharm vēlas pateikties PMNet forumam par atbalstu šī nozīmīgā notikuma publiskošanā un izsaka patiesu pateicību Ekonomikas ministrijai par līdzšinējo sapratni un atbalstu.

Plašāka informācija: Elīna Erdmane; elina@osi.lv

Informācija ievietota 16.10.2023.