Projekta nosaukums latviski: Jaunā molekulāri imprintēta polimēra sintēze un pielietošana kateholamīnu un to metabolītu selektīvai cietfāzes ekstrakcijai

Projekta nosaukums angliski: Synthesis and application of novel molecularly imprinted polymer for selective solid-phase extraction of catecholamines and their metabolites

Projekta numurs: lzp-2022/1-0141

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta vadītājs: Antons Podjava

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Ķīmijas Fakultāte

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR

Plānotie projekta rezultāti:

• divu zinātnisko publikāciju iesniegšana Web of Science Core Collection vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos;
  • projektā iegūtie dati tiks prezentēti četrās konferencēs;
  • sorbenta prototipa īpašību un pielietošanas procedūras apraksts.

Zinātniskā grupa: Antons Podjava (Dr. Chem., projekta vadītājs), Jorens Kviesis (Dr. Chem., galvenais izpildītājs), Artūrs Šilaks (MChem., izpildītājs-studējošais), Valda Valkovska (MChem., izpildītājs-studējošais), Laura Bernāte (BSc, izpildītājs-studējošais)

Informācija par projektu Kateholamīni un to metabolīti (KA) ir endogēnie savienojumi, kuriem ir liela nozīme feohromocitomas un līdzīgo audzēju diagnostikā. Šo savienojumu noteikšanai bioloģiskajos šķidrumos nepieciešams izmantot darbietilpīgas parauga sagatavošanas procedūras un jutīgas detektēšanas metodes. Tāpēc, jauno selektīvo paraugu apstrādes materiālu ieviešanai klīniskās analīzes praksē ir liels pieprasījums. Tādējādi, šī projekta mērķis ir izstrādāt jaunā molekulāri-imprintēta sorbenta prototipu vienlaicīgai KA izdalīšanai un attīrīšanai no plazmas un piedāvāt cietfāzes ekstrakcijas-AEŠH-MS/MS procedūru, kas atbilst bioanalītiskās metodes validācijas prasībām. Projekta gaitā plānots iegūt materiālu ar tādām fizikāli-ķīmiskām īpašībām, kas ļautu selektīvi attīrīt KA no citiem asins komponentiem. Materiālam jādemonstrē augsta adsorbcijas kapacitāte, stabilitāte un jāatbilst prasībām integrēšanai automatizētajā analīzē.