Projekta nosaukums: Multi-scale investigation of synaptic dysfunction after stroke

Projekta akronīms: MISST

Projekta līguma numurs: ES RTD/2018/29

Projekta koordinators: Prof. Valentin U. Nägerl, Institut Interdisciplinaire de Neurosciences, Université de Bordeaux/CNRS UMR 5297, Francija

Projekta partneri:    

  • University of Munich Medical Center, Institute for Stroke and Dementia Research, Vācija; zinātniskais vadītājs prof. Nikolaus Plesnila;
    vadošā pētniece Dr Farida Hellal, PhD
  • Université de Bordeaux / CNRS UMR5287, Institut de Neurosciences cognitives et intégratives d’Aquitaine, Francija; zinātniskais vadītājs
    prof. Jerome Badaut.
  • Nencki Institute of Experimental Biology, Laboratory of Neurobiology, Polija;  zinātniskais vadītājs prof. Leszek Kaczmarek.
  • Universidad Politecnica de Madrid, Instituto Cajal and Laboratorio Cajal de Circuitos Corticales, Spānija; zinātniskais vadītājs prof. Javier DeFelipe.

Latvijas Universitāte, Medicīnas fakultāte, Farmakoloģijas katedra, Latvija; zinātniskā vadītāja prof. Baiba Jansone, baiba.jansone@lu.lv
(Administratīvā koordinatore: Laureta Buškevica)

Projekta īstenošanas termiņš: no 2018.gada 1.decembra līdz 2021. gada 1. decembrim

Projekta kopsavilkums NEURON vietnē: https://www.neuron-eranet.eu/en/790.php

 

Projekta anotācija:

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas katedras pētnieki, sadarbojoties ar pētniekiem no Francijas, Vācijas, Polijas un Spānijas, ir uzsākuši zinātniskā projekta „Multi-scale investigation of synaptic dysfunction after stroke” īstenošanu ERA-NET NEURON (neirozinātņu izpētes jomā) finansējuma platformas ietvaros, lai rastu inovatīvus pētniecības risinājumus smadzeņu insulta patoģenēzes izpētē un ārstēšanā.

Katru gadu aptuveni 15 miljonus cilvēku visā pasaulē skar insults. Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas un attīstās asinsvada nosprostojuma dēļ, kā rezultātā smadzenes nesaņem pietiekamu asinsapgādi. Daudzi pacienti izdzīvo pēc insulta notikuma, taču atlikušo mūža daļu cieš no tā radītām sekām, piemēram, paralīzes, runas traucējumiem, depresijas, atmiņas traucējumiem un pat demences. Lai arī daudz pacientu tiek izglābti pēc akūta insulta notikuma, pateicoties uzlabotai pirmai palīdzībai un modernai aprūpei slimnīcās, tomēr efektīvi terapeitiskie risinājumi ilgtermiņa seku mazināšanai vēl joprojām ir neskaidri un iztrūkst. Galvenais iemesls, kāpēc šīs paliekošās insulta komplikācijas saglabājas, ir tas, ka joprojām nav zināms, kā smadzenes ilgtermiņā reaģē uz insulta notikumu un to sasaisti ar paliekošajām komplikācijām, kas ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti.

Šajā MISST projekta pētījumā ir apvienojušies izcili pētnieki no piecām Eiropas valstīm, kas specializējušies eksperimentālā insulta pētījumos par sinapšu un struktūru, kas pārvada informāciju starp neironiem izpēti. Zinātniskā konsorcija mērķis ir izpētīt, kā insulta bojājums vienā smadzeņu reģionā ietekmē visu pārējo smadzeņu darbību, un kā šīs distancētās un hroniskās pēcinsulta izmaiņas varētu tikt novērstas, lai samazinātu vai pilnīgi atjaunotu neiroloģiskās disfunkcijas.

Tādējādi projekta kopējais mērķis ir noskaidrot insulta hronisko jeb paliekošo seku rašanās cēloņus un atrast veidus to efektīvai novēršanai, kas palīdzētu rast risinājusu ārstēšanai. Lai sasniegtu šo mērķi, zinātnieku grupa izmantos jauna tipa hroniska insulta eksperimentālo dzīvnieku modeļus, kā arī pētīs insulta pacientu audus ar modernām attēlveidošanas tehnoloģijām, piemēram, superizšķirtspējas mikroskopiju un augstas izšķirstspējas visu smadzeņu vai atsevišķa neirona 3D rekonstrukcijas. Sākotnēji tiks pētītas un raksturotas sinapses, kuras atrodas attālinātās no insulta bojājuma smadzeņu daļās, deģenerācijas mehānismus gan in vivo pētījumos laboratorijā izmēģinājuma dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Rezultātā, apkopojot iegūtās zināšanas, ir atrast jaunas koncepcijas sinapšu funkcijas jeb dzīvotspējas atjaunošanai, tādējādi radot jaunas iespējas insulta ilglaicīgo komplikāciju novēršanai.