Project development for active control of thermochemical conversion of regional biomass resources with improved quality of produced energy and increase of European climate neutrality (BioTech)

Projekta izstrāde reģionālo biomasas resursu termoķīmisko pārvērtību aktīvai kontrolei ar uzlabotu   saražotās enerģijas kvalitāti un Eiropas klimata neitralitātes pieaugumu (BioTech)

Projekta mērķis: starptautiska projekta izstrāde Horizon vai citas starptautiskas programmas izsludinātā konkursa ietvaros klimata pārmaiņu un vides aizsardzības jomā.

 Projektā plānotās aktivitātes:        

  1. 2023.gadā izsludināto Horizon un citu programmu konkursu monitorings, lai meklētu konkursu saistībā ar biodegvielas gazifikācijas un bioenerģijas ražošanas procesu kontroli un uzlabošanu;
  2. Izraudzītā konkursa izvērtēšana biodegvielas un bioenerģijas ražošanas kontroles un attīstības tehnoloģiju, procesu kontroles, skaitliskās simulācijas un ilgtspējības jomā;
  3. Progresīvu projekta aktivitāšu sagatavošana BioTech projekta ietvaros;
  4. Meklēt partnerus uzlabota priekšlikuma izpildei;
  5. Padziļināta projekta iesnieguma sagatavošana BioTech projekta ietvaros, tā iesniegšana un plānotais rezultāts.

Projektu īsteno: LU Fizikas institūts sadarbībā ar partneriem no Lietuvas (Kauņas Tehnoloģiju universitāte), Igaunijas (Tallinas Tehnoloģiju universitāte) un Norvēģijas (SINTEF)

Projekta īstenošanas termiņš: 11.05.2023.–30.04.2024.

Projekta līguma numurs: EEZ/BPP/LZP/2023/2

Projekta ID numurs: EEA-RESEARCH-55RC

Projekta kopējais finansējums: 60 000,00 EUR, no kuriem 51 000,00 EUR (85%) ir Eiropas Ekonomikas zonas finansējums un 9 000,00 EUR (15%) – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums.

Projekta zinātniskas vadītājs: LU Fizikas institūta vadošā pētniece Maija Zaķe

BioTech ietvaros ir veikts darbs pie projekta izstrādes, kas atbilst Eiropas Komisijas galvenajiem mērķiem - izstrādāt inovatīvas metodes efektīvai enerģijas ražošanai un klimata pārmaiņu samazināšanai, samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju veidošanos vismaz par 40% (salīdzinot ar 1990.gada līmeni), palielinot atjaunojamās enerģijas ražošanu un tās efektivitāti līdz 2030. gadam vismaz par 32%, lai līdz 2050. gadam ES, tostarp Baltijas jūras reģionā, sasniegtu nulles siltumnīcefekta gāzu emisijas. Turpinot un papildinot pētījumus, kas tika plānoti, veidojot Baltijas pētniecības programmas MiBio projektu (2021), BioTech projekta mērķis bija izveidot pilnveidotu projektu, kas atbilst Eiropas Apvārsnis programmas prioritātei "Efektīva, ilgtspējīga un iekļaujoša izmantošana enerģijas”. Projekts “ALTERNATIVE ELECTRIFIED HEATING TECHNOLOGIES FOR FLEXIBLE, EFFICIENT AND SUSTAINABLE BIOMASS UTILIZATION IN THE ENERGY TRANSITION” sagatavots un iesniegts (HORIZON-CL52024-4-01). Projekts paredz veikt inovatīvus pētījumus, lai kontrolētu un uzlabotu biomasas termisko sadalīšanos (gazifikāciju) un efektīvu bioenerģijas (elektrības un siltuma) ražošanu, izmantojot alternatīvus siltuma avotus (mikroviļņu un plazmas plūsmu). Atbildību par pilnveidotā projekta sagatavošanu un iesniegšanu uzņēmās Norvēģijas partneris (SINTEF), piesaistot partnerus no Latvijas (IPUL, Fortes), Lietuvas (KTU), Igaunijas (Taltech). Beļģija (MEAM), Grieķija (NTUA, Veltis) un Spānija (INVENIAM). Projektā iesaistītajiem partneriem ir pieredze biomasas raksturlielumu izpētē un uzlabošanā (IPUL, Taltech), biogāzes un bioenerģijas ražošanā (IPUL, Fortes) biomasas apstrādē ar mikroviļņiem (IPUL, MEAM), gaistošo vielu un darvas sadalīšanās uzlabošanā, izmantojot plazmas plūsmu. (NTUA) un šo jauno tehnoloģiju izmaksu un ilgtspējības novērtēšanā rūpnieciskiem pielietojumiem (KTU, Veltis).

Informācija sagatavota 30.04.2024.