Tiesību evolūcija Latvijas teritorijā Krievijas impērijas sastāvā
Igaunijā 1816. gadā, Kurzemē 1817. gadā un Vidzemē 1819. gadā tika atcelta dzimtbūšana pēc Polijas parauga, bet agrārā reforma realizēta balstoties uz Prūsijas pieredzi. Personas brīvības statusa iegūšanai tieši XIX gs. sākumā bija izšķiroša nozīme latviešu nacionālās apziņas veidošanā, jo laika ziņā tā ievērojami apsteidza 1889. gadā uzsākto Krievijas rusifikācijas politiku.
No iepriekšminētā var spriest par ievērojamu tiesību masu, kas pieņemta XVIII gs., bet jo īpaši XIX gs. Lielākā daļa šo likumu līdz šim nav tulkoti latviešu valodā, bet ir pieejami krievu un vācu valodās. Projekts ir uzsākts ar Zemnieku brīvlaišanas likumu zinātnisku analīzi un Bunges Civillikuma tulkošanas uzsākšanu. Pirmo mēnešu rezultāti, kas ir sasniegti projekta ietvaros ir Latvijas arhīvos pieejamo tiesību avotu apzināšana, daļa avotu tika nokopēta un apkopota LU JF Tiesību teorijas un vēstures katedrā. Projekta realizētāji ir uzsākuši zinātnisku sadarbību ar krievu tiesību vēsturniekiem no Pēterburgas un igauņu tiesību vēsturniekiem no Tartu un Tallinas. Sadarbība ar krievu zinātniekiem ir rezultējusi ar prof. S.Osipova un asoc. prof. J. Lazdiņa līdzdalību zinātniskā konferencē«ПРАВОВЫЕ СОСТОЯНИЯИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ: ИСТОРИКО-ТЕОРЕТИЧЕСКИЙ, ОТРАСЛЕВОЙ И МЕЖОТРАСЛЕВОЙ АНАЛИЗ» 2006. gada 1., 2. decembrī. Konferences krājumā publicēti referāti: С.А.Осипова Является ли гражданское общество однородным:вопросы и ответы в философии 19 века. un Я.Б. Лаздиньш Влияние немецкой исторической школы на формирование права Латвии.
Iegūtā informācija ir aprobēta strādājot ar studentiem studiju kursā Latvijas tiesību vēsture, kā arī projektā iesaistītajiem mācībspēkiem vadot bakalauru, maģistru, diplomandu un doktorantu zinātnisko darbību. Studentu pētījumu rezultāti tiks prezentēti LU 65. akadēmiskajā konferencē, bet doktoranti savu darbu rezultātus publiskos 25.-26. janvāri, kad noritēs LU JF organizētā konferencē „Tiesību harmonizācija Baltijas jūras reģionā pēc ES paplašināšanās”.