Projekta nosaukums latviski: DNS marķieru izstrāde parastās rudzusmilgas (Apera spica-venti) sēklu noteikšanai augsnes sēklu bankā

Projekta nosaukums angliski: Development of DNA markers for detection of loose silky bent (Apera spica-venti) seeds in soil seed banks

Projekta numurs: lzp-2023/1-0265

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneri: nav

Projekta vadītājs: Jevgenija Ņečajeva

Projekta īstenošanā vadošā iestāde LU ir Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2024. – 31.12.2026.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR

Plānotie projekta rezultāti:

• Izstrādāti sugai specifiski praimeri parastās rudzusmilgas DNS klātbūtnes noteikšanai augsnes paraugos
  • Aprobēta augsnes paraugu apstrādes, DNS izdalīšanas un detektēšanas metode parastās rudzusmilgas sēklu klātbūtnes noteikšanai augsnes paraugos

Zinātniskā grupa:

• Vadošā pētniece / zinātniskā vadītāja Jevgenija Ņečajeva
  • Pētniece (Dr.) / projekta izpildītāja Anete Borodušķe
  • Vadošais eksperts / projekta izpildītājs Brandon T. Sinn
  • Pētniece / projekta izpildītāja (studējošā) Elza Kaktiņa
  • Pētniece / projekta izpildītāja Nikole Krasņevska

Informācija par projektu

Jaunas, uz molekulāro marķieru izmantošanu balstītas metodes izveide var kļūt par vērtīgu rīku dažādu augu sugu sēklu noteikšanai augsnes sēklu bankā. Šis pētījums ir vērsts uz praktiskās problēmas risinājuma meklēšanu - kā noteikt ekonomiski nozīmīgas nezāļu sugas, parastās rudzusmilgas, sēklu klātbūtni augsnē. Parastā rudzusmilga var būtiski samazināt graudaugu ražas Eiropā un citos mērenā klimata reģionos ar attīstītu graudkopību. Plaši izmantotās augsnes sēklu banku analīzes metodes ir darb- un laiketilpīgas, kas ierobežo pētījumu veikšanas iespējas. Projekta mērķis ir izveidot molekulāro marķieru kopu parastās rudzusmilgas sēklu noteikšanai augsnē. Tas ļaus izmantot molekulārās metodes ne tikai parazītisko nezāļu sugu bet arī graudzāļu dzimtas nezāļu sēklu noteikšanai. Vispirms tiks veikta iespējamo praimeru atlase in silico, izmantojot publiski pieejamas parastās rudzusmilgas DNS sekvences. Izveidoto praimeru specifiskums tiks pārbaudīts, izmantojot vairāku parastās rudzusmilgas indivīdu, kā arī izplatītāko nezāļu sugu un kultūraugu DNS. Atlasīto praimeru izmantošanas iespējas pārbaudīs, izmantojot augsnes paraugus ar zināmu parastās rudzusmilgas sēklu daudzumu. Sugas noteikšanai izmantos divas metodes, qPCR un KASP. Pētījuma rezultāti uzlabos augsnes sēklu banku analīzes iespējas lauksaimniecības zemēs, sekmējot integrētās augu aizsardzības stratēģiju attīstību.

Papildus informācija par projektu: