Valsts pētījumu programmas “Bioloģiskās daudzveidības prioritāro rīcību programmā noteikto pētījumu izstrāde” projekts

Projekta nosaukums latviski: “Augstas izšķirtspējas bioloģiskās daudzveidības kvantificēšana dabas saglabāšanai un apsaimniekošanai: HiQBioDiv”

Projekta nosaukums angliski: High-resolution quantification of biodiversity for conservation and management: HiQBioDiv

Projekta numurs: VPP-VARAM-Daba-2024/1-0002

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneri: Latvijas Biozinātņu un Tehnoloģiju Universitāte, Daugavpils Universitāte

Projekta vadītājs: Ainārs Auniņš

Projekta īstenošanā vadošā iestāde LU ir Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte

Projekta īstenošanas periods: 01.11.2024. – 31.12.2026.

Projekta kopējais finansējums: 1 097 400,00 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 788341,00 EUR.

Plānotie projekta rezultāti: projekts sekmēs līdzsvarotu pieeju bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, nodrošinot caurspīdīgus un datos balstītus risinājumus lēmumu pieņemšanai.

Zinātniskā grupa: asoc. prof. Ainārs Auniņš, asoc. prof. Solvita Rūsiņa, vad. pētn. Andris Avotiņš, vad. pētn. Ivo Vinogradovs

Informācija par projektu:

Projekta galvenais mērķis ir mērķis ir nodrošināt jaunas zināšanas un risinājumus, lai veicinātu Eiropas Savienības Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas mērķu sasniegšanu. Projekts koncentrējas uz ES aizsargājamo sugu un biotopu ekoloģijas, izplatības un apdraudētības padziļinātu izpēti, īpašu uzmanību pievēršot sugām ar nelabvēlīgu aizsardzības statusu un neskaidrām populāciju tendencēm. Projekta ietvaros Projekts sastāv no pieciem savstarpēji saistītiem galvenajiem uzdevumiem:

  1. Sugu sastopamības un ekoģeogrāfisko datu mobilizēšana – esošo datu apkopošana, strukturēšana un apstrāde, lai nodrošinātu to izmantojamību turpmākajā pētījumā.
  2. Sugu izplatības modelēšana un vietu prioritizēšana dabas aizsardzībai – sagatavoto datu izmantošana kvantitatīvās ekoloģijas datu analīzēs, lai izveidotu detalizētas un informatīvas sugu izplatības kartes un atbalstītu dabas aizsardzības plānošanu.
  3. Padziļināti ekoloģiskie pētījumi – zinātniskās izpratnes par aizsargājamo sugu un biotopu ekoloģiskajām vajadzībām veidošana, izplatīšana un nodošana lietojumam citos šī projekta uzdevumos un plašākai sabiedrībai.
  4. Bioloģiskās daudzveidības integrēšana ekosistēmu pakalpojumu novērtējumos un dažādu scenāriju sociālekonomiskās ietekmes analīze, izmantojot un paplašinot šī projekta un citu saistīto projektu ietvaros sagatavotos datus un aprēķinu plūsmas.
  5. Projekta rezultātu sintēze un izplatīšana – visu uzdevumu rezultātu efektīva apkopošana, nodrošinot brīvu pieejamību visām ieinteresētajām pusēm un darba gaitas reproducējamību