Projekta nosaukums latviski: Invazīvo augu ķīmiskā ekoloģija kā rīks to invazīvuma izpratnei, apkarošanas metožu izstrādeiun jaunas paaudzes herbicīdu meklējumiemeju (InnoHerb)
Projekta nosaukums angliski: Chemical ecology of invasive plants as a tool to understand their competitiveness in nature, elaborate their control and develop new generation of herbicides (InnoHerb)
Projekta numurs: lzp-2022/1-0103
Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)
Projekta vadītājs: profesors Māris Kļaviņš
Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
Projekta īstenošanas periods: 01.04.2023. – 31.03.2026.
Projekta kopējais finansējums: 299 058,00 EUR
Plānotie projekta rezultāti:
- 7 publikācijas
- 6 ziņojumi konferencēs
- 2 maģistra darbi
Zinātniskā grupa: 6 pētnieki
Informācija par projektu: Projekts veltīts dabas resursu izpētei un jaunu to izmantošanas jomu izveidei vides aizsardzības jautājumu (invazīvo sugu apkarošana) risināšanā un prioritārā viedās specializācijas stratēģijas virziena (bioekonomika) attīstībai. Invazīvās sugas ieņem aizvien lielāku vietu dabā, bet to apkarošanu traucē zināšanu trūkums par pārstrādes iespējām. No otras puses, invazīvās sugas var kalpot par bioloģiski aktīvu vielu (jaunas paaudzes herbicīdu) avotu bioekonomikai, bet arī šim risinājumam nepieciešama to sastāva padziļināta izpēte. Projekta mērķis ir izstrādāt pieeju Latvijā izplatītu invazīvu augu sugu sastāvā ietilpstošo vielu, to bioloģiskās un alelopātiskās aktivitātes kompleksu izpēti. Projekta uzdevumi ietver invazīvo sugu biomasas izmantošanas iespēju izpēti, lai augu atliekas pēc eksrakcijas/augu biomasu droši utilizētu izmantojot bioogles ražošanai.
Invazīvie augi un to izplatība ir viena no lielākajām vides problēmām, turklāt šie augi saražo ievērojamu daudzumu biomasas. Ņemot vērā ekonomiskos un vides ieguvumus, par perspektīvu pieeju invazīvās augu biomasas pārstrādei var uzskatīt par to termoķīmisko apstrādi. Raksta mērķis ir parādīt hidrotermālās karbonizācijas iespējas invazīvo augu biomasas izmantošanai Sosnovska latvāņa piemērā. Galvenais mērķis ir panākt tā drošu izmantošanu, vienlaikus ražojot jaunus materiālus un demonstrējot pielietošanas iespējas. Lai palielinātu funkcionālo grupu skaitu, tika izmantota hidroogļu apstrāde ar oksidētājiem, kā arī modificēšana ar slāpekli. Iegūtie invazīvo augu termoķīmiskās karbonizācijas produkti izrādās efektīvi sorbenti vides piesārņotāju atdalīšanai, kā tas ir pierādīts metālu, fosfātu jonu, organisko vielu sorbcijas piemērā, un tos var izmantot kā sorbentus oglekļa uztveršanai, tādējādi demonstrējot jaunu pieeju drošai invazīvai augu izmantošanai.
Ansone-Bertina, L., Arbidans, L., Borska, E., Ozola, U., Purmalis, O., Sarsuns, K., ... & Klavins, L. (2024). Modification and activation of hydrochar obtained by the hydrothermal carbonisation process of invasive plant biomass. Bioresource Technology Reports, 101863.
Invazīvo augu droša iznīcināšana, tos kompostējot
Invazīvo augu kompostēšana (Evelīna Niedrīte)