Projekta nosaukums latviski: Endofītiskās mikrobiotas loma melnā plūškoka Sambucus nigra L. iedarbībā pret A tipa gripas vīrusu un SARS-CoV-2

Projekta nosaukums angliski: Role of endophytic microbiota in the anti-viral activity of Sambucus nigra L. against type A influenza and SARS-CoV-2

Projekta numurs: lzp-2022/1-0179

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneris: Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC)

Projekta vadītājs: Anete Borodušķe

Projekta īstenošanas vadošā iestāde ir LU ir Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāte

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 153 000 EUR

Plānotie projekta rezultāti:

• 2 zinātniskās publikācijas
  • 2 ziņojumi zinātniskās konferencēs
  • plūškoka mikrobioma datu kopa, deponēta publiskā datu repozitārijā
  • maģistra darbs ar projekta problemātiku saistītā tēmā
  • jauns projekta pieteikums

Zinātniskā grupa: vadītāja Anete Borodušķe (LU), laborante Antonija Rimša (LU), laborante  Laura Balode (LU), vadošā pētniece Dace Pjanova (BMC), zinātniskā asistente Irina Verhovcova (BMC), pētniece Dita Gudrā (BMC), zinātniskā asistente Maija Ustinova (BMC)

Informācija par projektu:

Projekta mērķis ir noskaidrot, vai melnā plūškoka endofītiskie mikroorganismi ietekmē šī auga anti-virālo iedarbību. Pētījuma gaitā tiks pārbaudīta hipotēze, ka melnā plūškoka ogu ekstraktu anti-virālo iedarbību pret A tipa gripu un SARS-CoV2 vīrusu in vitro iespējams uzlabot, manipulējot ar auga endofītisko mikrobiotu.

Projektā tiks atrisināti trīs uzdevumi: 1) raksturota sakarība starp melnā plūškoka endofītisko mikrobiomu un in vitro anti-virālo aktivitāti; 2) izstrādāta endofītiskās mikrobiotas pārstādīšanas metodika; 3) izvirzītās hipotēzes eksperimentāla pārbaude, veicot mikrobiotas transplantāciju sterilās plūškoka in vitro kultūrās un augos.

Projekts noskaidros mikroorganismu lomu melnā plūškoka pret-vīrusu iedarbībā, kā arī noteiks plūškoka savvaļas populāciju un šūnu kultūru pret-vīrusu aktivitāti in vitro. Iegūtā informācija var tikt izmantota jaunu produktu un tehnoloģiju izveidei biotehnoloģijas, bio-farmācijas, kosmētikas un pārtikas piedevu ražošanas nozarēs.

Pārskata periodā (01.01.2023. - 30.06.2024.) projekta ietvaros sasniegtie rezultāti:

1.izstrādāti studiju un noslēguma darbi:

• Laura Balode. 2024. Melnā plūškoka (Sambucus nigra l.) in vitro šūnu suspensiju kultūru optimizācija antibakteriālu ekstraktu iegūšanai/ Optimization of black elder (/ Optimization of black elder (Sambucus nigra L.) in vitro cell suspension cultures to obtain antibacterial extract. Bakalaura darbs. Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedra, Bioloģijas fakultāte, Latvijas Universitāte.
  • Ivars Anspoks. 2023. Propīdija monoazīda kvantitatīvās reālā laika polimerāzes ķēdes reakcijas (PMA qPCR) pielāgošana mikroorganismu dzīvotspējas izvērtēšanai melnā plūškoka Sambucus nigra L. mikrobiotas inokulos/ Application of PMA qPCR method for assessment of microbial viability in the inoculums of S.nigra inoculums. Kursa darbs. Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedra, Bioloģijas fakultāte, Latvijas Universitāte.
  • Eva Endija Morozova. 2024. Melna plūškoka (Sambucus nigra) pretvirusālā darbība in vitro/ Antiviral activity of black elderberry (Sambucus nigra) in vitro. Kursa darbs. Molekulārās bioloģijas un bioķīmijas katedra, Bioloģijas fakultāte, Latvijas Universitāte.

2.rezultāti prezentēti zinātniskās konferencēs:

Papildus informācija par projektu: https://www.facebook.com/people/Sambuendo/100063161504781/