Projekts "Inovatīvs mikroorganismus saturošs organiskais mēslošanas līdzeklis" (Nr. 22-00-A01612-000010) tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.1. apakšpasākuma “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projekta īstenošanai" ietvaros.
LU reģistrācijas Nr. ESS2022/443
Kopējais projekta īstenošanas laiks: 30.06.2022. - 30.06.2025.
Projekta vadošais partneris: Biedrība “Latvijas Kūdras asociācija”
Projekta sadarbības partneri:
- Latvijas Universitāte;
- Latvijas Lauksaimniecības universitāte;
- Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”;
- SIA „EDO Consult”;
- Stādu un kūdras inovāciju fonds SKIF;
- Latvijas Cūku audzētāju asociācija;
- Zemnieku saimniecība „Baltiņi";
- LLU mācību un pētījumu saimniecība “Vecauce”;
- Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija.
Projekta mērķis: izmantojot biotehnoloģijas, izveidot organisku, ilgstošas iedarbības mēslošanas līdzekli, kurš sastāv no dzīvnieku mēsliem, kūdras un īpašiem mikroorganismiem.
Projektā plānotās aktivitātes un rezultāti:
Izveidot produktu, kas veicina ražas pieaugumu mežsaimniecības, laukkopības un dārzkopības kultūrām. Ieviest bezatlikuma tehnoloģijas, samazināt minerālmēslu lietošanu. Izstrādāt produktu, kas ir augiem viegli uzņemamā formā, palielina humusa daudzumu augsnē, atjauno un uzlabo augsnes auglību un uzlabo augsnes fizikālās īpašības. Izmantojot vietējās izejvielas, uzlabot saimniecību ekonomiskos rādītājus. Izstrādāt produktu, kas ļauj samazināt lauksaimniecības ietekmi uz vidi, virszemes un gruntsūdens piesārņojumu ar slāpekli un fosforu saturošiem savienojumiem pēc kūtsmēslu izkliedēšanas ar tradicionāliem paņēmieniem. Racionāli un videi draudzīgi apsaimniekot kūtsmēslus, izvairoties no slāpekļa izskalošanās riska palielināšanās. Atbildīgi apsaimniekot kūdras ieguves vietas, rodot jaunu risinājumu labi sadalījušās kūdras izmantošanai, lai saimnieciski racionāli varētu izmantot visus ieguves vietā pieejamos kūdras resursus. Projekta rezultātā paredzēts izveidot birstošas formas un granulu veida mēslošanas līdzekļus, kas apstrādāti ar aktīvajiem mikroorganismiem. Veikt produkta izmantošanas ekonomiskās efektivitātes novērtējumu uz eksperimentālās izpētes pamata.
Projekta kopējais finansējums: kopējās izmaksas 446 940,25 EUR, t. sk. ELFLA atbalsts 402 246,21 EUR.
LU finansējums: kopējās izmaksas 31 094,00 EUR, t. sk. ELFLA atbalsts 27 984,60 EUR.
Projekta īstenošanas vadošā pamatstruktūrvienība Latvijas Universitātē ir Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte.
Projekta zinātniskais vadītājs (vadošais pētnieks) no LU puses: Dr. biol. Vizma Nikolajeva.
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē