
Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati (LaGiN)
Projekta nosaukums: Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati (LaGiN)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0003
Projekta vadītājs (zinātniskais): Renāte Siliņa-Piņķe
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 612 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izveidot un aprobēt elektroniskas latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas (LPVV) konceptu. Projekta laikā: (1) izveidota un aprobēta digitāla leksikogrāfa darbavieta – LPVV rakstīšanas vietne; (2) izveidota LPVV mājaslapa un tajā publicēti vismaz 200 šķirkļi par 20.-21. gs. Latvijā izplatītākajiem personvārdiem un to vēsturi; (3) sagatavots un iesniegts projekta pieteikums nacionālā pētniecības un attīstības projektu konkursā par latviešu personvārdu pētniecību un LPVV saturisku attīstību; (4) publicēts vismaz viens Scopus vai Web of Science kategorijas raksts.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas (LPVV) mājaslapa ar publicētiem 200 personvārdu šķirkļiem
PROJEKTA GAITAS ATSKAITE
Pārskata periods: 2024. gada 1. septembris – 2024. gada 31. decembris
- Management and coordination – noslēgti darba līgumi, sagatavoti amatu apraksti, notikušas piecas visas darba grupas sanāksmes un vairākas mazākas sanāksmes, koordinēts projekta darbs, sagatavots un publicēts Datu pārvaldības plāns, informācija par galvenajiem darbiem projektā ievietota vietnē https://lavi.lu.lv/latviesu-personvardu-vesturiska-vardnica-digitala-pieeja-un-atvertie-dati-lagin/.
- Scientific elaboration of the LPVV – izstrādāti “Latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas” (LPVV) koncepcijas un struktūras pamati, apzināti un ar IT speciālistu saskaņoti nepieciešamie parametri LPVV vietnes programmēšanai. Apzināti šajā projektā apstrādājamie dažādu gadsimtu avoti. Sagatavoti pirmie 10 LPVV šķirkļi, kas ir paraugs programmētājam (WP4) un kalpos par testa materiālu programmai. Darba process un lēmumi fiksēti LPVV rakstīšanas vadlīnijās.
- Compilation and processing of the data – gatavoti materiāli LPVV rakstīšanai:
- 20.-21. gs. sieviešu un vīriešu vārdi no Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes vietnes tools.csb.gov.lv/names/lv (Excel) – izgūti un sistematizēti dati;
- K. Siliņa “Latviešu personvārdu vārdnīca”(1990) – izgūta puse no apm. 8000 šķirkļu datiem (Excel);
- izgūti dati no divas no trim sadaļām E. Bleses grāmatā “Latviešu personvārdu un uzvārdu studijas” (1929), pie trešās daļas darbs turpinās (Excel);
- no 18. gs. baznīcu grāmatu rokrakstiem vietnē raduraksti.arhivi.lv izgūti dati par Kolkas (1741–1750), Lejasciema (1748–1759), Priekules (1791–1799), Ugāles (1699–1709) un Valles (1799–1800) draudzi (Excel); iesākta datu sistematizācija atbilstoši LPVV vajadzībām (Excel). - IT solutions and maintenance – programmēta LPVV rakstīšanas vietne, t.i., izveidota administrācijas daļa, autentifikācijas un autorizācijas modulis, personvārda ievades forma, frontend un backend ietvaru izvēle un integrācija, personvārdu tabula (bez filtriem), mājaslapas navigācija. Administrācijas panelis plānots pabeigt janvāra beigās.
- Dissemination and communication – par projekta uzsākšanu un LPVV izstrādi veikti trīs ieraksti LaVI Facebook kontā, sagatavots projekta plakāts, sagatavotas un iesniegtas divas tēzes starptautiskām zinātniskām konferencēm Rīgā un Upsalā (Zviedrijā), izveidota projekta mājaslapa https://lavi.lu.lv/latviesu-personvardu-vesturiska-vardnica-digitala-pieeja-un-atvertie-dati-lagin/ .