
Latviešu diasporas identitātes transformācija: teksts, valoda, digitālā vide
Projekta nosaukums: Latviešu diasporas identitātes transformācija: teksts, valoda, digitālā vide
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0019
Projekta vadītājs (zinātniskais): Vita Kalnbērziņa
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta galvenais mērķis ir veidot zinātnisku izpratni par angļu un latviešu valodu lomu latviešu diasporas radītajos drukātajos, digitālajos un audiovizuālajos tekstos, lai izprastu latviešu identitātes transformācijas procesus globālajā laikmetā un virtuālajā daudzvalodu vidē.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 3, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 3 publiski pasākumi
PROJEKTA GAITAS ATSKAITE
Pārskata periods: 2024. gada 1. septembris – 2024. gada 31. decembris
Pirmajos trīs mēnešos projekts “Latviešu diasporas identitātes transformācija: teksts, valoda, digitālā vide” veiksmīgi uzsācis savu darbību, sākot ar plānoto “kick off meeting”, kura ievadīja zinātnisko un administratīvo darbu.
Projektam tika izveidota mājaslapa (latdit.lu.lv) un projekta lapa Facebook (Latvian Diaspora Project).
Projekta darba grupas veiksmīgi strādāja gan pie teorētiskās literatūras apkopošanas, gan pie datu ievākšanas veidojamajai datu kopai jeb korpusam, kas prasīja arī komunikāciju ar tekstu autoriem un izdevniecībām. Ievāktie teksti (12 literārā teksta vienības (stāsti, romāni, dzeja) no 7 autoriem) ir mašīnlasāmi un atbilstoši projekta tematikai angliski rakstīta latviešu diasporas literatūra un emuāri. Projekta darba grupa, kas tieši saistīta ar korpusa veidošanu, izveidoja melnrakstu metadatu tabulai, kas kalpos par paraugu tālākajai datu ievākšanai.
Projekta dalībnieki piedalījās divās konferencēs – Latvijas Kultūras akadēmijas “Kultūras krustpunkti XVIII” ar trīs referātiem un Kauņas Tehnoloģiju Universitātes konferencē “Intermediality in Communication” ar vienu referātu. Tika sagatavots projekta paneļa pieteikums 2025. gadā gaidāmajai “The 16th Conference on Baltic Studies in Europe (CBSE)“Converging Paths: The Baltic Between East and West“ Kembridžas universitātē, kas tika apstiprināts. Norisa aktīva gatavošanās pirmajam publiskajam pasākumam, kas gaidāms 17. janvārī muzejā “Latvieši pasaulē”.