Digitālo finanšu inovāciju loma ilgtspējīgas attīstības mērķu veicināšanā (DInnoFin)

Projekta nosaukums: Digitālo finanšu inovāciju loma ilgtspējīgas attīstības mērķu veicināšanā (DInnoFin)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0031
Projekta vadītājs (zinātniskais): Inese Mavļutova (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Inna Romānova
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī pētījuma mērķis ir izpētīt, kā digitalizācija, izmantojot inovatīvās tehnoloģijas un risinājumus finanšu sektorā, veicina finanšu sektora ilgtspējīgu attīstību kopumā un jo īpaši CO2 emisiju samazināšanu, kā arī to, kā digitālās tehnoloģijas veicina ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) sasniegšanu. Pētījuma rezultātā paredzēts izstrādāt konceptuālu ietvaru, kas raksturotu gan tehnoloģiju risinājuma (ko izvēlas finanšu pakalpojumu uzņēmumi), gan procesu un produktu, kas balstīti uz digitālo un IK tehnoloģiju inovāciju, tostarp mākslīgā intelekta tehnoloģijām, ietekmi uz IAM vērtību ķēdēs, kurās darbojas finanšu pakalpojumu sniedzēji, gan sniedz iespēju novērtēt atsevišķu finanšu pakalpojumu procesu vai produktu, uzņēmējdarbības modeli IAM sasniegšanai. Šajā projektā ir paredzēts īpaši koncentrēties uz ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kas piemērojami klimata neitralitātes mērķu sasniegšanai, attiecīgi nosakot “zaļās digitālās finansēšanas” ietekmi uz klimata neitralitātes mērķu sasniegšanu. Izstrādājot konceptuālo ietvaru, pētnieku grupa izskatīs iespēju izveidot uz datiem un ekspertu viedokļiem balstītu sistēmu korelācijas ietvaru, kas strukturēts pēc principiem, kas savukārt balstās uz ietekmes uz CO2 emisiju novērtējumu trīs dimensijās: finanšu tehnoloģiju tiešā ietekme, digitālo un komunikāciju tehnoloģiju finanšu procesu un produktu risinājumu ietekme, ietekmes pakāpe.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, konferenču materiāli – 2, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 3, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – aizstāvēti bakalaura darbi - 2, aizstāvēti studentu lietišķie pētijumi -2, ziņojumi starpatautiskās zinātniskās konferencēs - 3, zinātnisko rakstu ( SCOPUS/WoS) recenzijas – 2, studiju kursu pilnveidošana -2, mācību metodisko materiālu kopa- 1

PROJEKTA GAITAS ATSKAITE

Pārskata periods: 2024. gada 1. septembris – 2024. gada 31. decembris

Grantu projekta “ Digitālo finanšu inovāciju loma ilgtspējas attīstības mērķu īstenošanā (DinnoFin)” projekta grupu veido Banku augstskolas un Latvijas Universitātes pētnieku grupa, kuras sastāvā ir projekta vadītāja BA profesore Dr.sc.admin. Inese Mavļutova un dalībnieki LU profesore Dr. oec. Inna Romanova, BA asociētais profesors Dr.oec. Aivars Spilbergs, BA docente Dr.sc.admin. Jekaterina Kuzmina. BA docents Dr.oec. Andris Fomins, BA lektors, pētnieks Atis Verdenhofs un BA doktorante Julija Steinhart. Projekta grupas dalībnieki ir ar ilggadīgu akadēmisko un praktisko pieredzi finanšu jomā. Projekta mērķis ir izpētīt, kā digitalizācija, izmantojot novatoriskas tehnoloģijas un risinājumus finanšu sektorā, veicina finanšu sektora ilgtspējīgu attīstību kopumā, jo īpaši CO2 emisiju samazināšanu, kā arī to, kā digitālās tehnoloģijas veicina ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu. Projekta mērķa sasniegšanai ir definēti 12.pētījuma rezultāti, atskaites periodā ir sasniegti sekojoši rezultāti :

  1. Projekta kalendārā plāna apspriešana un saskaņošana visam projekta periodam, atbildīgo projekta grupas dalībnieku nozīmēšana individuālo projekta uzdevumu koordinācijai.
  2. Projekta datu pārvaldības plāna izstrāde AGROS platformā. Zinātniskās datu bāzes un datu kopas pārvaldības tehniskā risinājuma izveide.
  3. Zinātnisko izdevumu (SCOPUS žurnāli un grāmatu nodaļas) publikācijas termiņu un nosacījumu analīze, zinātnisko izdevumu prasību analīze, optimāla publicēšanās plāna izveide.
  4. Zinātniskā raksta, kas atbilst 1. pētniecības jautājumam “ To what extent digital innovation in the financial sector can contribute to the achievement of the Sustainable Development Goals and the reduction of CO2 emissions?” temata un saturiskā dizaina saskaņošana. Darba uzdevumu sadale starp projekta grupas dalībniekiem zinātniskā raksta sagatavošanai. Zinātniskās literatūras apkopošana un datu kopas izveide zinātniskā raksta tematikā.
  5. Zinātniskās literatūras apkopošana un datu kopas izveide un tās analīze zinātniskā raksta sagatavošanai. Zinātniskā raksta mērķa un uzdevumu saskaņošana un apstiprināšana SCOPUS Q1 zinātnisko rakstu krājumā “ Journal of Open Innovation : Technology, Market and Complexity” atbilstoši pētniecības grupas sapulcēs noteiktajiem uzdevumiem un akceptētajam kalendārajam grafikam.
  6. Rekomendāciju sagatavošana studentiem izstrādei piedāvāto maģistra darbu tēmu definēšanai izstrādei BA Finanšu virziena studiju programmu studentiem. Maģistra darbu vadītāji Andris Fomins, Jekaterina Kuzmina, Inese Mavļutova un Aivars Spilbergs.
  7. Rekomendāciju sagatavošana studentiem izstrādei bakalaura darbu tēmu definēšanai izstrādei BA Finanšu virziena studiju programmu studentiem. Bakalaura darbu vadītāji Andris Fomins, Jekaterina Kuzmina, Atis Verdenhofs un Aivars Spilbergs.
  8. Rekomendāciju sagatavošana studentiem izstrādei lietišķo pētījumu tēmu definēšanai izstrādei BA Finanšu virziena studiju programmu studentiem. Lietišķo pētījumu vadītāji Andris Fomins un Aivars Spilbergs.
  9. Zinātniskā raksta “ The Role of Green Digital Finance in Promoting Sustainable Developement Goals and Green Energy Consumption”, kas atbilst 1. pētniecības jautājumam, iesniegšana publikācijai SCOPUS Q1 zinātnisko rakstu krājumā “ Journal of Open Innovation : Technology, Market and Complexity”. Zinātniskais raksts ir akceptēts turpmākai izskatīšanai un izdevējs ir nozīmējis recenzentus.
  10. Asociācijas “FinTech Latvia” organizētā ikgadējā diskusiju foruma “ Latvia FinTech Forum 2024” apmeklējums aktualitāšu apzināšanai projekta tematikā . Foruma norises laiks 05.11.2024. Forumu apmeklēja grupas dalībnieki Andris Fomins, Inese Mavļutova, Aivars Spilbergs un Inna Romanova.
  11. Zinātniskā raksta, kas atbilst 2. pētniecības jautājumam “Which digital technologies are used in the financial sector and what types of Fintech companies are created based on the implementation of these technologies to achieve the sustainability goals?” temata un saturiskā dizaina saskaņošana, zinātnisko izdevumu prasību analīze un publikācijas iespēju novērtēšana. Pienākumu sadale starp projekta grupas dalībniekiem zinātniskā raksta sagatavošanai.
  12. Zinātniskā raksta, kas atbilst 2. pētniecības jautājumam, mērķa un uzdevumu definēšana un apstiprināšana, atbilstoši starptautiskās zinātniskās konferences “ 8th European Conference on Electrical Engineering and Computer Science (ELECS 2024)” rakstu krājuma tematiskajam ietvaram. Zinātniskās literatūras apkopošana un datu kopas izveide un tās analīze zinātniskā raksta sagatavošanai.
  13. Zinātniskā raksta, kas atbilst 2. pētniecības jautājumam “ Innovative Digital Technologies in Finance: Advancing Sustainable Development Goals in the Baltic Countries”. Zinātniskais raksts ir akceptēts publicēsānai izdevumā “ WSEAS Transactions on Environment and Development” ( SCOPUS Q3).
  14. Piedāvājumu dalībai starptautiskajos un nacionālajos pētniecības un attīstības projektos apkopošana. Projektu nosacījumu analīze un piemērotības izvērtējums.
  15. Uzstāšanās ar referātu “ Innovative Digital Technologies in Finance: Advancing Sustainable Development Goals in the Baltic Countries” starptautiskajā zinātniskajā konferencē “ 8th European Conference on Electrical Engineering and Computer Science” (ELECS 2024), 2024. gada 21.-23. decembrī, Bernē, Šveice