
Augstas veiktspējas lāzera speklu attēlu analīze, lai paātrinātu eksperimentus mikrobioloģijā
Projekta nosaukums: Augstas veiktspējas lāzera speklu attēlu analīze, lai paātrinātu eksperimentus mikrobioloģijā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0072
Projekta vadītājs (zinātniskais): Ilze Ļihačova
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izveidot un eksperimentāli validēt bezkontakta, bez marķējuma optisko tehnoloģiju, lai agrīni novērtētu mikrobu augšanas aktivitāti cietā barotnē. Tehnoloģijā tiks izmantots mainīgo lāzera speklu fizikālais fenomens, kas tiks analizēts, apstrādājot laikā secīgi uzņemtos attēlus. Šis novērtēšanas process ietvers laikā mainīgo lāzera speklu modeļu izveidi daudziedobju platēm un laikā secīgo attēlu apstrādi.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 2, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – D1 — uzlabota laboratorijas iekārta, kas piemērota dinamisku lāzera plankumu augstas caurlaidības analīzei daudzurbumu plāksnēs (7. mēnesis). M1 - provizoriskie attēlu apstrādes algoritmi mikrobu augšanas vizualizācijai vairāku iedobju HT plāksnē (izpildes termiņš 7. mēnesis); D2 — programmatūras saskarne reāllaika mikrobu augšanas parametru analīzei vairāku iedobju HT plāksnē (izpildes termiņš 18. mēnesis). D3 — ziņojums, kurā iekļauti sistēmas validācijas rezultāti attiecībā pret standartmetodi un zināmiem mikrobu celmiem (jāizpilda 18. mēnesī). D4- Ziņojums par mikrobu sistēmu darbību gadījumu izpētē, salīdzinot ar standarta testiem (vizuālie novērojumi vai OD mērījumi, izpildes termiņš 18. mēnesis).
PROJEKTA GAITAS ATSKAITE
Pārskata periods: 2024. gada 1. septembris – 2024. gada 31. decembris
WP1.
T1.1. Tika izveidota sistēma, izmantojot lāzeru un sānstarojošo šķiedru, lai iegūtu vienmērīgu apgaismojumu. Eksperimentu rezultātā tika konstatēts, ka izkliedētais lāzera starojums caur sānstarojošo šķiedru vairs neveido kontrastainus lāzera speklus. Tā kā speklu kontrasts ir būtiska metodes sastāvdaļa, tad turpmāk tika nolemts sānstarojošās šķiedras vairs neizmantot. Lai atrisinātu šo uzdevumu, tika nolemts iegādāties lēcu, kas izpleš lāzera starojumu uz daudziedobju plates virsmas.
WP2. – tiks uzsākts ar projekta 7. mēnesi.
WP3.
T.3.1. Dalība Zinātnieku naktī 2024.g. 27. septembrī ar eksperimentu demonstrāciju un plakātu : “Medicīniskā biofotonika: INOVATĪVAS TEHNOLOĢIJAS MIKROBIOLOĢIJĀ UN ĀDAS DIAGNOSTIKĀ.”
T.3.2. Šī aktivitāte vēl nav sākusies, bet šobrīd jau ir pieteikti plānotie 2 projektu pieteikumi un izveidots datu pārvaldības plāns.
Vairāk informācijas ASI tīmekļvietnē