
Ar darbu saistītie muskuļu un skeleta sistēmas traucējumi un psihosociālie riski veselības aprūpes personālam, kas nodarbināti operāciju zālēs
Projekta nosaukums: Ar darbu saistītie muskuļu un skeleta sistēmas traucējumi un psihosociālie riski veselības aprūpes personālam, kas nodarbināti operāciju zālēs
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0044
Projekta vadītājs (zinātniskais): Ženija Roja
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 998 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izpētīt veselības aprūpes operējoša bloka personāla ar darbu saistīto MSST un psihosociālos riskus un izveidot zinātniski pamatotu cēloņsakarību modeli un praktiskas īstenošanas vadlīnijas, lai uzlabotu nodarbinātajiem operējošā blokā darbspējas.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 2
PROJEKTA GAITAS ATSKAITE
Pārskata periods: 2024. gada 1. septembris – 2024. gada 31. decembris
Atbilstoši projekta plānam, uzsākta sistemātiska zinātniskās literatūras analīze par ar darbu saistītiem muskuļu un skeleta sistēmas traucējumiem (WRMSD) un psihosociāliem riskiem veselības aprūpes personālam, kas nodarbināti operāciju zālēs.
Aktīvi tiek strādāts pie pētījuma dizaina un metodoloģijas izstrādes tālākai pētījuma veikšanai. Darba grupa izstrādājusi unikālu pētījuma aptaujas anketu, kas tikusi jau aprobēta vairākās veselības aprūpes iestādēs. Darba grupa strādā pie pētījuma ģenerālās kopas atlases stratēģijas izstrādes un īstenošanas. Piekrišanu dalībai pētījumā devušas vairākas vadošās Latvijas slimnīcas un šobrīd notiek pētniecisko aktivitāšu saskaņošana ar slimnīcu atbildīgajām personām par anketēšanas un praktisko mērījumu uzsākšanu 2025. gada pirmajā ceturksnī.
Pārskata periodā tika iegūta ētikas komitejas atļauja pētījuma uzsākšanai (Atļauja Nr. 71-35/154, 23.11.2024). Izstrādāts datu pārvaldības plāns.
Notika dalība starptautiskā zinātniskā konferencē “10th International Ergonomics Conference - ERGONOMICS 2024” ar ziņojumu: Babiker M., Merisalu E., Roja Z., Kalkis H.: Prospective effects of artificial intelligence on burnout syndrome: Reducing risks and enhancing psychological well-being on healthcare, kas notika 2025. gada 5. - 6. decembrī, Zagrebā, Horvātijā.
Papildus iesniegtas tēzes dalībai LU un RSU zinātniskajās konferencēs, kā arī starptautiskajā konferencē “Applied Human Factors and Ergonomics” (https://ahfe.org/), kas notiks ASV, no 2025.g. 26.-30. jūlijam, kā arī Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes starptautiskajās zinātniskajās konferencēs.