Par projektu

Projekta nosaukums: “Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija”

Projekta līguma numurs: tiks precizēts

Projekta sadarbības partneri: Banku augstskola

Projekta īstenošanas termiņš: līdz 31.05.2026.

Projekta kopējais finansējums: 19 236 780 EUR (iekšējai konsolidācijai paredzot 11 409 231 EUR, bet ārējai konsolidācijai paredzot 7 827 549 EUR)

Projekta vadītājs: Inga Šķendere, LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas projekta vadītāja

Projekta mērķis: Nodrošināt LU Stratēģijā 2021.-2027.gadam noteikto vīziju un stratēģisko mērķu sasniegšanu, veidojot universitāti kā starptautiski atzītu zinātnes centru, attīstot unikālu studiju piedāvājumu, kas nodrošina augstu absolventu konkurētspēju, dodot nozīmīgu pienesumu Latvijas izaugsmē.

Ārējās konsolidācijas mērķis līdz 2025. gada 31. augustam integrēt Banku augstskolu LU struktūrā un trīs līdz piecu gadu laikā attīstīt to par starptautiski atpazīstamu biznesa skolu Baltijas jūras reģionā.

Iekšējās konsolidācijas mērķis ir veikt strukturālas pārmaiņas LU, koncentrējot LU akadēmisko potenciālu pamatā piecās fakultātēs, kuru darbībai ieviests jauns pārvaldības modelis, kas paredz tām nepieciešamo rīcībspēju un atbalstu jaunu zināšanu radīšanā un pārnesē, stiprinot LU studiju piedāvājuma un pētniecības izcilību.

Projektā iecerētās darbības:

  • strukturālo pārmaiņu īstenošanas darbības ārējai un iekšējai konsolidācijai;
  • digitalizācija;
    tehnoloģiju attīstība un pētniecības un izglītības infrastruktūras uzlabošana;
  • jaunu un nākotnes izaicinājumiem un tematiskajai specializācijai pielāgotu studiju programmu izveide;
  • “Exit” granti un zinātniskās kapacitātes granti.

Zinātniskās kapacitātes grantu īstenošanas rezultāti: Atbalsts doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu, pēcdoktorantūras pētnieku un zinātnieku (profesoru) akadēmiskajai darbībai un pētniecības un attīstības projektu īstenošanai.

LU iekšējās konsolidācijas granti (13 projekti)

Projekta nosaukums: Vērtībās balstītas ģimenes pratības un seksuālās izglītības veicināšana Latvijas izglītības sistēmā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0011
Projekta vadītājs (zinātniskais): Manuels Fernandess-Gonsaless
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī pētījuma mērķi ir (1) izpētīt vērtībās balstītu ģimenes pratību un seksuālo izglītību (VB-GP&SI) Latvijas izglītības sistēmā – tās izpratni, vajadzības, un esošo materiālu vērtīborientāciju; un (2) izpētīt starptautiskās labās prakses piemērus kā pamats mācību materiālu izveidei VB-GP&SI veicināšanai.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – tiešsaistes platforma atjaunināta ar VB-GP&SI materiāliem

Projekta nosaukums: Augstas veiktspējas lāzera speklu attēlu analīze, lai paātrinātu eksperimentus mikrobioloģijā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0072
Projekta vadītājs (zinātniskais): Ilze Ļihačova
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izveidot un eksperimentāli validēt bezkontakta, bez marķējuma optisko tehnoloģiju, lai agrīni novērtētu mikrobu augšanas aktivitāti cietā barotnē. Tehnoloģijā tiks izmantots mainīgo lāzera speklu fizikālais fenomens, kas tiks analizēts, apstrādājot laikā secīgi uzņemtos attēlus. Šis novērtēšanas process ietvers laikā mainīgo lāzera speklu modeļu izveidi daudziedobju platēm un laikā secīgo attēlu apstrādi.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 2, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – D1 — uzlabota laboratorijas iekārta, kas piemērota dinamisku lāzera plankumu augstas caurlaidības analīzei daudzurbumu plāksnēs (7. mēnesis). M1 - provizoriskie attēlu apstrādes algoritmi mikrobu augšanas vizualizācijai vairāku iedobju HT plāksnē (izpildes termiņš 7. mēnesis); D2 — programmatūras saskarne reāllaika mikrobu augšanas parametru analīzei vairāku iedobju HT plāksnē (izpildes termiņš 18. mēnesis). D3 — ziņojums, kurā iekļauti sistēmas validācijas rezultāti attiecībā pret standartmetodi un zināmiem mikrobu celmiem (jāizpilda 18. mēnesī). D4- Ziņojums par mikrobu sistēmu darbību gadījumu izpētē, salīdzinot ar standarta testiem (vizuālie novērojumi vai OD mērījumi, izpildes termiņš 18. mēnesis).
 

Projekta nosaukums: Piridīnija luminofora strukturālo un optisko īpašību projektēšana pielāgotai sensora reakcijai
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0040
Projekta vadītājs (zinātniskais): 
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 181 403 EUR
Projekta mērķis: šim projektam ir divi galvenie mērķi: izpēte un konsolidācija. Projekta izpētes mērķis ir piridīnija luminofora struktūras projektēšana izmantošanai optiskos gāzes sensoros. Konkrēti zinātniskie mērķi ir vērsti uz plūsmu: ar teorētiskiem aprēķiniem projektēt piridīnija luminoforu struktūru, optiskās un jutīgās īpašības izgatavot piridīnija luminoforus no šķīduma ar fiksētu koncentrāciju un dažādu žāvēšanas ātrumu izpētīt izgatavoto piridīnija luminoforu ķīmiskās, struktūras un optiskās īpašības izpētīt modeļa molekulu optisko stabilitāti un sensoru īpašības pret piesātinātiem tvaikiem analizēt korelāciju starp teorētiskajiem un eksperimentālajiem rezultātiem. Konsolidācijas mērķis ir izveidot starpdisciplināru pētījumu vidi starp Ķīmijas fakultāti, Fizikas fakultāti un Atomfizikas un spektroskopijas institūtu produktīvai izpētei, izglītībai, zināšanu nodošanai un komercializēšanai organisko un neorganisko luminoforu, kompozītmateriālu, optisko gāzu un ķīmisko sensoru jomā. Konsolidācijas mērķi ietver: - zināšanu nodošana izglītībai ar uzaicināto lekciju, laboratoriju demonstrāciju un kopīgu semināru palīdzību; - bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studentu kopdarbība un apmācība -jaunas zināšanu pārnesamas prasmes materiālu sintēzē, raksturošanā, sensoru projektēšanā, sensoru analīzē, -mijiedarbība ar potenciālajiem galalietotājiem; -pētnieciskā personāla un studentu vadības attīstība.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 1
 

Projekta nosaukums: Pilsētu gatavība jauniem riskiem Baltijas jūras reģionā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0051
Projekta vadītājs (zinātniskais): Ieva Birka
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 999 EUR
Projekta mērķis: šis projekts tiks īstenots piecos darba blokos, kuru rezultātā tiks sagatavoti divi raksti starptautiski recenzējamos žurnālos un izstrādātas reģionālās rīcībpolitikas vadlīnijas. Ar šo projektu tiek plānots attīstīt savu ekspertīzi un pieteikties pamatprogrammas "Apvārsnis Eiropa" konkursos un citās pētniecības un inovācijas atbalsta programmās. Pētījums arī veicinās iekšējo sadarbību Latvijas Universitātē, paplašinās starptautisko sadarbību un radīs jaunas zināšanas, kas būs svarīgas gan pētniecībā, gan politikas veidošanas jomā.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 3, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 2, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 3, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 1

Projekta nosaukums: Vienfotonu avoti kvantu tehnoloģijām, izmantojot slāpekļa-vakances centrus dimantā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0071
Projekta vadītājs (zinātniskais): Mārcis Auziņš
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izmantot Latvijas Universitātes Lāzeru centra zināšanas par magnetooptiskiem efektiem un slāpekļa-vakanču (NV) centriem, kas ir iegūtas, īstenojot virkni fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu. Šī projekta mērķis ir pārnest šīs zināšanas uz kvantu gadījuma skaitļu ģenerēšanas jomu, kas būtu jauns pētniecības virziens Lāzeru Centram un joma, kura kļūst arvien nozīmīgāka industriāliem pielietojumiem, piemēram, kvantu atslēgu sadalei un tādu fizikālo sistēmu simulācijai, kurām nepieciešama patiesa nejaušība. Projektā tiks izmantotas mūsu esošās zināšanas par NV centru fiziku, lai konstruētu eksperimentālu ierīci, kas paredzēta viena NV centra atrašanai dimantā, lai to izmantotu kā viena fotona avotu, ar tehnoloģiju gatavības līmeni 4 (tehnoloģija apstiprināta laboratorijā). Nozīmīgs jauninājums šajā projektā būs gaismas savākšanas efektivitātes uzlabošana no dimanta, lai optimizētu fotonu avota efektivitāti. Viena fotona ģenerēšanas efektivitāte tiks raksturota, izmērot pāru korelācijas funkciju. Šīs pieejas mērķis ir apvienot teorētiskos pētījumus ar praktiskajiem, eksperimentālajiem pielietojumiem, uzlabojot Lāzeru centra un Latvijas Universitātes zinātnisko izpratni un tehnoloģiskās iespējas kopumā, it īpaši, šobrīd notiekošajā konsolidācijas procesā ar domu veicināt sadarbību un attīstīt jaunas kompetences.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, konferenču materiāli – 3, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 1 prototips 1 zinātība, kas reģistrēta Latvijas Universitātē

Projekta nosaukums: MI Horizonti: orientieri sociālo zinātņu un finanšu izglītības nākotnē (MIH)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0034
Projekta vadītājs (zinātniskais): Visvaldis Valtenbergs
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķi ir (1) izvērtēt pedagoģiskās pieejas MI izmantošanai sociālo zinātņu un finanšu augstākajā izglītībā Projekta mērķis ir apzināt un analizēt efektīvas pedagoģiskās stratēģijas, kas pielāgotas ģeneratīvā MI iekļaušanai sociālajās zinātnēs un finanšu izglītībā. Tiks pētīts, kā ģeneratīvais MI var uzlabot tradicionālās mācīšanas pieejas un radīt dinamiskāku un līdzdalību veicinošu mācību vidi; (2) novērtēt, kā pedagogi un studenti izmanto ģeneratīvo MI Projektā tiks pētīts arī tas, kā Latvijas Universitātes un Banku augstskolas pedagogi un studenti šobrīd savā izglītībā integrē ģeneratīvo MI ietverot esošās prakses, lietošanas plaisu (barjeru) un precīzu iespēju noteikšanu, lai uzlabotu MI rīku izmantošanu augstākās izglītības iestādēs; (3) veikt svarīgāko ieskatu sintēzi un izplatīt pētījuma rezultātus Projekta noslēgumā pētniecības rezultāti tiks apkopoti izmantojamās zināšanās un izplatīti dažādās platformās, lai ietekmētu izglītības praksi abās augstākās izglītības iestādēs. Zināšanas tiks izplatītas akadēmiskajās kopienās un ārpus tām nolūkā sekmēt MI lietojumu integrācijas stratēģijas izglītībā.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, konferenču materiāli – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 1

Projekta nosaukums: Amorfu cieto dispersiju stabilizēšana, izmantojot koaksiālo elektrovērpšanu
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0062
Projekta vadītājs (zinātniskais): Agris Bērziņš
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 193 773 EUR
Projekta mērķis: šī projekta divi galvenie mērķi ir izpēte un konsolidācija. Projekta pētījuma mērķis ir uzlabot empagliflozīna amorfas cietās dispersijas kinētisko stabilizāciju un izturību pret degradācijas faktoriem. Konkrēti zinātniskie mērķi ir sekojoši: (1) izpētīt polimēra tipa, šķīdinātāja tipa, zāļu un polimēru attiecības un tehnoloģisko parametru ietekmi uz empagliflozīna amorfās cietās dispersijas (ASD), kas iegūta ar koaksiālās elektrovērpšanas metodi, raksturlielumiem; (2) izpētīt virsmas laukuma un tilpuma attiecības ietekmi uz empagliflozīna ASD kinētisko stabilizāciju un šķīšanas profilu, (3) izpētīt empagliflozīna ASD stabilizāciju pret degradācijas faktoriem kā zāļu un polimēru mijiedarbības un nanošķiedru struktūras īpašību funkciju. Konsolidācijas mērķis ir izveidot starpdisciplināru pētījumu vidi starp Ķīmijas fakultāti, Fizikas nodaļu un Atomfizikas un spektroskopijas institūtu produktīvai pētniecībai, izglītībai, zināšanu pārnesei un komercializācijai jaunu polimēru-zāļu formulāciju izstrādei. Konsolidācijas mērķi ietver: (1) zināšanu nodošana studiju procesā uzaicināto lekciju, laboratorijas demonstrāciju un kopīgu semināru formātā; (2) bakalaura, maģistra un doktorantūras studentu kopvadība un apmācība; (3) jaunu prasmju materiālu sintēzē, raksturošanā un pielietošanā zināšanu pārnese; (4) mijiedarbība ar potenciālajiem galalietotājiem; (4) pētnieciskā personāla un studentu vadības attīstīšana.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 1

Projekta nosaukums: Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati (LaGiN)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0003
Projekta vadītājs (zinātniskais): Renāte Siliņa-Piņķe
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 612 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izveidot un aprobēt elektroniskas latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas (LPVV) konceptu. Projekta laikā: (1) izveidota un aprobēta digitāla leksikogrāfa darbavieta – LPVV rakstīšanas vietne; (2) izveidota LPVV mājaslapa un tajā publicēti vismaz 200 šķirkļi par 20.-21. gs. Latvijā izplatītākajiem personvārdiem un to vēsturi; (3) sagatavots un iesniegts projekta pieteikums nacionālā pētniecības un attīstības projektu konkursā par latviešu personvārdu pētniecību un LPVV saturisku attīstību; (4) publicēts vismaz viens Scopus vai Web of Science kategorijas raksts.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas (LPVV) mājaslapa ar publicētiem 200 personvārdu šķirkļiem

Projekta nosaukums: Ar darbu saistītie muskuļu un skeleta sistēmas traucējumi un psihosociālie riski veselības aprūpes personālam, kas nodarbināti operāciju zālēs
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0044
Projekta vadītājs (zinātniskais): Ženija Roja
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 998 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izpētīt veselības aprūpes operējoša bloka personāla ar darbu saistīto MSST un psihosociālos riskus un izveidot zinātniski pamatotu cēloņsakarību modeli un praktiskas īstenošanas vadlīnijas, lai uzlabotu nodarbinātajiem operējošā blokā darbspējas.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 2

Projekta nosaukums: Visa ķermeņa dermoskopiska attēlošana spektra redzamajā un infrasarkanajā diapazonā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0006
Projekta vadītājs (zinātniskais): Jānis Spīgulis
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 994 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir uzlabot dermatoloģijas pacientu veselības aprūpi, izmantojot advancētas biofotonikas metodes un ierīces.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, konferenču materiāli – 1, zinātniskās monogrāfijas vai to manuskripti – 1, iesniegts projekta pieteikums – 2, aizstāvēts maģistra darbs – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – jauna ļaundabīgu ādas veidojumu diagnostikas metodika un maketierīce
 

Projekta nosaukums: Kritiski mazu resursu valodas pieejamības uzlabošana: MI balstītas pieejas lībiešu valodas datu sintēzei un iegūšanai
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0056
Projekta vadītājs (zinātniskais): Valts Ernštreits
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izveidot lībiešu valodas runas sintezatoru un izmantot to datu multiplicēšanai, lai izpētītu iespējas runas atpazīšanas rīkus attīstīšanai valodām ar kritiski zemiem resursiem, tādējādi sniedzot ieguldījumu digitālās plaisas mazināšanā un pasaules lingvistiskās daudzveidības saglabāšanā. Projekta rezultātā izveidotais lībiešu valodas runas sintēzes rīks ļaus ikvienam valodas apguves un uzturēšanas procesā iesaistītajam un interesentam piekļūt lībiešu rakstītajiem avotiem audio formātā, dos iespēju ģenerēt audio saturu un paplašināt lībiešu valodas lietojuma jomas, veicinot tās attīstību un noturību. Projekta gaitā tiks veicināta zināšanu konsoldiācija Latvijas Universitātes iekšienē, paplašinot sadarbību starp tās pētniecības organizācijām – LU Lībiešu institūtu un LU Matemātikas un informātikas zinātņu insititūtu. Tas veicinās gan institūtu starptautisko sadarbību un konkurētspēju, gan paaugtsinās Latvijas Universitātes kā digitālo humanitāro zinātņu un tehnoloģiju pētniecības centra atpazīstamību.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 3, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – lībiešu valodas runas sintezators

Projekta nosaukums: Latviešu diasporas identitātes transformācija: teksts, valoda, digitālā vide
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0019
Projekta vadītājs (zinātniskais): Vita Kalnbērziņa
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta galvenais mērķis ir veidot zinātnisku izpratni par angļu un latviešu valodu lomu latviešu diasporas radītajos drukātajos, digitālajos un audiovizuālajos tekstos, lai izprastu latviešu identitātes transformācijas procesus globālajā laikmetā un virtuālajā daudzvalodu vidē.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2,  konferenču materiāli – 3, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 3 publiski pasākumi

Projekta nosaukums: Uzlaboti anodi ilgtspējīgiem ūdens elektrolītu cinka akumulatoriem
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0061
Projekta vadītājs (zinātniskais): Jana Andžāne
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izstrādāt nanostrukturētus pašsavienojošus bez saistvielas Zn nanovadu anodus un pārbaudīt to veiktspēju sārmainos, neitrālos un viegli skābos elektrolītos turpmākai izmantošanai ūdens cinka baterijās.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, tehnoloģiju tiesības – patentu pieteikumi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, Citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 1


LU un Banku augstskolas konsolidācijas grantu projekti (8)

Projekta nosaukums: Sistēmiska modeļa izveide tehnoloģiju pārnesei un inovāciju komercializācijas procesiem Latvijas pētniecības institūcijās
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0042
Projekta vadītājs (zinātniskais): Didzis Rūtītis ( Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Līga Brasliņa 
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 713 EUR
Projekta mērķis:  Šī projekta mērķis ir izveidot sistēmisku tehnoloģiju pārneses un inovāciju komercializācijas modeli Latvijas augstskolās un publiskās sektora pētniecības iestādēs, kuras ierobežoto resursu un normatīvo šķēršļu dēļ bieži saskaras ar izaicinājumiem komercializācijā.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – vadlīnijas tehnoloģiju pārneses nodaļu vajadzībām un ministriju pārstāvjiem
 

Projekta nosaukums: Ilgtspējīgu ideju vadība
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0036
Projekta vadītājs (zinātniskais): Elīna Miķelsone ( Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU : Astrīda Rijkure
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 979 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izpētīt ilgtspējīgu ideju vadības sistēmu internetā veidu izmantojumu, lai veicinātu ilgtspējīgu inovāciju radīšanu, kas atbalsta RIS3 izaugsmes prioritāti ‘’Pilnvērtīga inovāciju sistēmas pārvaldības modeļa izstrāde un tā nepārtraukta darbināšana”.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 3, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 1, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – 1 zinātniskais raidierakstu (podcast) cikls par projekta tematu; 1 digitāls materiāls ar ideju vadības metožu apkopojumu ilgtspējīgu ideju radīšanai

Projekta nosaukums: Korporatīvā identitāte digitālajā laikmetā: digitālās transformācijas ietekme uz korporatīvās identitātes pārvaldību un stratēģijas veidošanos
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0023
Projekta vadītājs (zinātniskais): Tatjana Volkova ( Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU : Anda Batraga
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 950 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izstrādāt visaptverošu ietvaru korporatīvās identitātes pārvaldībai digitālajā laikmetā, koncentrējoties uz digitālās transformācijas ietekmi. Izpētot neskaidrības un izaicinājumus, kas saistīti ar korporatīvās identitātes pārvaldību (CIM) digitālo pārmaiņu kontekstā, projekts cenšas noteikt efektīvas stratēģijas un praksi, kas atbilst organizācijas mērķiem, vienlaikus veicinot inovāciju un mazinot riskus. Izmantojot jaukto metožu pieeju, tostarp literatūras apskatu, ekspertu analīzi un gadījumu izpēti, projekta mērķis ir radīt gan teorētiskas atziņas, gan praktiskas vadlīnijas organizācijām dažādās nozarēs. Galīgais mērķis ir sniegt praktiskus ieteikumus CIM efektivitātes uzlabošanai, korporatīvās stratēģijas veidošanas uzlabošanai un ilgtspējīgas vērtības radīšanas sasniegšanai digitāli pārveidotā tirgū.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1

Projekta nosaukums: Eiropas zaļā kursa sociāl-ekonomisko aspektu integrācija pētniecībā un akadēmiskajā saturā: aprites ekonomikas ietvars
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0046
Projekta vadītājs (zinātniskais): Natālija Cudečka-Puriņa (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU : Signe Bāliņa
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis:  šis starpdisciplinārais pētniecības projekts veicina ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, integrējot Eiropas Zaļā kursa sociālekonomiskos aspektus pētniecībā un akadēmiskajā saturā, tādējādi veicinot inovāciju un sadarbību, lai izveidotu aprites ekonomikas sistēmu. Projekta galvenais mērķis ir risināt galvenās problēmas augstākās izglītības programmās un zinātniskajos pētījumos saistībā ar ilgtspējīgu attīstību Zaļā kursa ietvaros, kā arī veidot praktiskus rīkus studentiem un uzņēmējdarbības videi, kas atbalsta ilgtspējīgu attīstību, aprites ekonomiku un resursefektivitāti.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, iesniegts projekta pieteikums – 2, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – rekomendācijas

Projekta nosaukums: Digitālie rīki uzņēmējdarbības izglītībā: ietekme uz uzņēmējdarbības nodomu un attīstības finansējuma piesaisti
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0068
Projekta vadītājs (zinātniskais): Kristaps Lešinskis (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Jānis Valeinis
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 199 996 EUR
Projekta mērķis: šī pētījuma mērķis ir noskaidrot digitālo rīku izmantošanas ietekmi uzņēmējdarbības izglītībā uz uzņēmējdarbības nodomu un potenciālo uzņēmēju spēju piesaistīt attīstības finansējumu. Šī pētījuma ietvaros īpaša uzmanība tiks pievērsta dzimumu līdztiesības jautājumiem, balstoties uz iepriekšējo pētījumu rezultātiem, kas liecina, ka sievietēm ir mazākas iespējas un gatavība uzņemties finansējumu piesaistīšanu savām biznesa idejām. Tāpat pētījuma ietvaros paredzēt pastiptināti analizēt mākslīgā intelekta lomu digitālajos rīkos. Pētījuma rezultātā pētnieku grupa izstrādās priekšlikumus ieinteresētajām pusēm par to, kā izstrādāt un izmantot digitālos rīkus uzņēmējdarbības izglītībā jauno uzņēmēju apmācībā. Kā ieinteresēto pušu piemēri šī pētījuma ietvaros ir augstskolas, attīstības finanšu institūcijas, uzņēmējdarbības politikas veidotāji, uzņēmējdarbības veicināšanā un uzņēmēju interešu pārstāvniecībā iesaistītās valsts un nevalstiskās organizācijas, kā arī pašvaldības.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, konferenču materiāli – 1, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 2, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – bakalaura darbi – 2 lietišķie pētījumi - 2 zinātnisko rakstu recenzijas – 2 promocijas darba izstrādes veicināšana - vismaz 1 ziņojumi starptautiskās zinātniskās konferencēs - vismaz 3 studiju kursu satura pilnveide - 2

Projekta nosaukums: Ģeneratīvo mākslīgā intelekta tehnoloģiju pielietojuma iespējas un izaicinājumi  sociālo zinātņu studiju un pētniecības procesu attīstībā
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0052
Projekta vadītājs (zinātniskais): Aivars Spilbergs (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Biruta Sloka
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izpētīt ģeneratīvo mākslīgā intelekta tehnoloģiju pielietojuma iespējas un izaicinājumus sociālo zinātņu studiju un pētniecības procesu attīstībā, kas atbalsta Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas RIS3 (Research and Innovation Strategy for Smart Specialization) izaugsmes prioritāti “Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai īstenošanas noteikumi kompetences centru ietvaros” un veicina jaunu tehnoloģiju attīstību, kā arī zināšanu nodošanu ekonomikā.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 2, konferenču materiāli – 3, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 2
 

Projekta nosaukums: Digitālo finanšu inovāciju loma ilgtspējīgas attīstības mērķu veicināšanā (DInnoFin)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0031
Projekta vadītājs (zinātniskais): Inese Mavļutova (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Inna Romānova
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī pētījuma mērķis ir izpētīt, kā digitalizācija, izmantojot inovatīvās tehnoloģijas un risinājumus finanšu sektorā, veicina finanšu sektora ilgtspējīgu attīstību kopumā un jo īpaši CO2 emisiju samazināšanu, kā arī to, kā digitālās tehnoloģijas veicina ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) sasniegšanu. Pētījuma rezultātā paredzēts izstrādāt konceptuālu ietvaru, kas raksturotu gan tehnoloģiju risinājuma (ko izvēlas finanšu pakalpojumu uzņēmumi), gan procesu un produktu, kas balstīti uz digitālo un IK tehnoloģiju inovāciju, tostarp mākslīgā intelekta tehnoloģijām, ietekmi uz IAM vērtību ķēdēs, kurās darbojas finanšu pakalpojumu sniedzēji, gan sniedz iespēju novērtēt atsevišķu finanšu pakalpojumu procesu vai produktu, uzņēmējdarbības modeli IAM sasniegšanai. Šajā projektā ir paredzēts īpaši koncentrēties uz ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kas piemērojami klimata neitralitātes mērķu sasniegšanai, attiecīgi nosakot “zaļās digitālās finansēšanas” ietekmi uz klimata neitralitātes mērķu sasniegšanu. Izstrādājot konceptuālo ietvaru, pētnieku grupa izskatīs iespēju izveidot uz datiem un ekspertu viedokļiem balstītu sistēmu korelācijas ietvaru, kas strukturēts pēc principiem, kas savukārt balstās uz ietekmes uz CO2 emisiju novērtējumu trīs dimensijās: finanšu tehnoloģiju tiešā ietekme, digitālo un komunikāciju tehnoloģiju finanšu procesu un produktu risinājumu ietekme, ietekmes pakāpe.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 3, konferenču materiāli – 2, zinātnisko rakstu manuskripti un zinātniskie raksti – 1, zinātniskās datubāzes un datu kopas – 1, ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, aizstāvēts maģistra darbs – 3, citi pētniecības specifikai atbilstoši projekta rezultāti – aizstāvēti bakalaura darbi - 2, aizstāvēti studentu lietišķie pētijumi -2, ziņojumi starpatautiskās zinātniskās konferencēs - 3, zinātnisko rakstu ( SCOPUS/WoS) recenzijas – 2, studiju kursu pilnveidošana -2, mācību metodisko materiālu kopa- 1

Projekta nosaukums: Stratēgiskās noturības veicināšana ilgtspējīgas kibernoturības prakses ietvaros (CyberSustain)
Projekta granta līguma numurs: LU-BA-PA-2024/1-0032
Projekta vadītājs (zinātniskais): Līga Peiseniece (Banku augstskola)
Projekta kontaktpersona LU: Silvija Kristapsone
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-28.02.2026.
Projekta kopējais finansējums: 200 000 EUR
Projekta mērķis: šī projekta mērķis ir izpētīt savstarpējo saistību starp ilgtspējīgu kiberdrošību, ilgtspējas ziņošanu, uzņēmumu stratēģisko noturību un novērtēt uzņēmumu gatavību kiberdrošības ilgtspējas nodrošināšanā un saistīto ilgtspējas pārskatu sagatavošanā, lai veicinātu uzņēmumu stratēģisko noturību.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, konferenču materiāli – 2, iesniegts projekta pieteikums – 1