Projekta nosaukums: LU Akadēmiskā centra kosmisko objektu optiskās novērošanas sistēma un tās ilgtspējīga attīstība

Projekta numurs: LU-BA-PG-2024/1-0004

Projekta vadītājs (pēcdoktorants): Diāna Haritonova

Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-31.08.2025.

Projekta kopējais finansējums: 61 380,00 EUR

Projekta mērķis: Projekta zinātniskais mērķis ir novērtēt GGI optiskās novērošanas sistēmas (OTS – Optical Tracking System) efektivitāti veikt vāja spožuma Zemei tuvo objektu (NEO – near-Earth objects) regulārus pozicionālos astrometriskos novērojumus un novērot kosmiskos atkritumus. Projekts sekmēs OTS ilgtspējīgu attīstību atbilstoši Kosmosa situācijas apzināšanas (SSA – Space Situational Awareness) Programmas mērķiem, nodrošinās pēcdoktoranta un studentu jaunu zināšanu un pieredzes apgūšanu. Lai sasniegtu projekta mērķi ir izvirzīti sekojoši uzdevumi: - plānot un veikt vāja spožuma Zemei tuvo objektu un dažādu satelītu pozicionālos astrometriskos novērojumus izmantojot OTS un apkopot rezultātus, novērtējot sistēmas efektivitāti zemās Zemes orbītas (LEO – low-Earth orbit) satelītu novērošanai; - pēcdoktoranta dalība lāzerlokācijas (SLR – satellite laser ranging) novērojumos Starptautiskajā lāzerlokācijas servisa stacijā “Riga” jaunās pieredzes iegūšanai; - zinātniskā raksta sagatavošana iesniegšanai žurnālā, kas tiek citēts Web of Science vai Scopus. - dalība starptautiskajās konferencēs; - divu jaunu projektu pieteikumu sagatavošana; - studentu iesaiste, kas tiks realizēta publiskos pasākumos un rīkojot meistarklases. Šī projekta īstenošana sekmēs GGI optiskās novērošanas sistēmas ilgtspējīgu attīstību, GGI aktivitāti, kā arī Latvijas Universitātes studiju vides uzlabošanu nākotnē.

Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 2, 2 abstrakti

 

01.09.2024. – 30.09.2024.

Ir uzsākti dažāda tipa vidējās un zemās Zemes orbītas satelītu pozicionālie astrometriskie novērojumi izmantojot GGI optiskās novērošanas sistēmu (OTS – Optical Tracking System) satelītu sekošanas režīmā. Informācija tiek apkopota novērojumu seansu protokolos. Balstoties uz šo novērojumu pirmajiem rezultātiem, ir veiktas izmaiņas OTS vadības programmatūrā un apsvērta cita pieeja zemās Zemes orbītas satelītu efektīvai pārtveršanai kadros.

Tiek strukturēti materiāli, kas nepieciešami vāja spožuma kosmisko atkritumu reģistrēšanas metodoloģijas izstrādei.

Tika organizēta dalība pasākumā “Zinātnieku nakts 2024”. Visiem interesentiem bija iespēja apskatīt GGI kosmisko objektu optiskās novērošanas sistēmu uz LU Zinātņu mājas jumta. Detalizēti tika izklāstīts par sistēmas darbības principiem un nozīmi satelītu ģeodēzijā, kā arī tika prezentēta zvaigžņu attēlu apstrādes un analīzes programmatūra kopā ar pēdējo novērojumu rezultātiem.