Āzijas un starpkultūru studijas - bakalaura studiju programma

Mūsdienās studēt vienu no Āzijas valodām un kultūrām nozīmē piederēt nākotnes pasaulei. Šobrīd visātrāk augošās ekonomikas atrodas Āzijas kontinenta Klusā okeāna piekrastē. Tās ir Ķīna, Japāna, Koreja, Indonēzija, Singapūra, Malaizija un citas valstis. Savukārt Tuvie Austrumi ir viens no vissarežģītāk izprotamajiem reģioniem, kur notiek ne tikai vētraini politiski procesi un bruņoti konflikti, bet arī ekonomiskā attīstība un tiek īstenoti pasaules mēroga sadarbības projekti.

Globalizācijas apstākļos, Latvijai piedaloties pārreģionālajā tirdzniecībā, diplomātijā un politiskajos procesos, ir būtiski pārzināt konkrēto reģionu valodas, etnisko, sociālo, politisko un kultūrvidi, kā arī attīstīt prasmes starpkultūru komunikācijā.

Bakalaura studiju programma “Āzijas un starpkultūru studijas” sagatavo konkurētspējīgus speciālistus, kuri izprot Āzijas un starpkultūru studiju aktualitātes un spēj efektīvi iesaistīties gan valsts institūciju, gan nevalstisko organizāciju darbā, kā arī privātajā uzņēmējdarbībā globalizētajā pasaulē. Programma veicina kultūru izpratnē un valodu apguvē balstītas starpdisciplināras zināšanas par globālās un reģionālās kultūrvides veidojošo faktoru mijiedarbību, attīstības procesiem un specifiku.

Programma ietver divas apakšprogrammas:

Apakšprogramma “Āzijas studijas”

Apakšprogramma sniedz iespēju padziļināti apgūt izvēlētā reģiona valodu un kultūru ikdienas un profesionālās komunikācijas līmenī, kā arī izprast tā vēsturi, reliģiskos uzskatus un literatūru. Tās uzdevums ir sagatavot speciālistus, kuri apguvuši zinātniskā darba metodoloģiju, Āzijas valodu saziņas prasmes un atbilstošas digitālās prasmes, kā arī akadēmiski orientētu un praksē nostiprinātu izpratni par Āzijas reģiona kultūras specifiku, priekšstatu par austrumpētniecības situāciju pasaulē. Studijas notiek latviešu un angļu valodā.

Apakšprogramma sastāv no četriem moduļiem: “Ķīnas studijas”, “Japānas studijas”, “Korejas studijas” un “Tuvo Austrumu studijas”, kuru ietvaros iespējams apgūt ķīniešu, japāņu, korejiešu un arābu valodu.

Apakšprogramma “Austrumu-Rietumu starpkultūru studijas” (angļu valodā)

Apakšprogramma piedāvā iepazīt kultūras to salīdzinājumā, sniedzot starpdisciplināras zināšanas par Rietumu un Austrumu civilizāciju kultūrvēsturiskiem, sociālekonomiskiem, juridiskajiem un filozofiskajiem pamatprincipiem, vienlaikus piedāvājot arī valodu apguvi, piemēram, ķīniešu, japāņu, korejiešu, arābu, vācu, franču, latviešu valodu, kā arī padziļināt angļu valodas zināšanas.

Apašprogrammas uzdevums ir sagatavot speciālistus, kas vēlas savu profesionālo darbību saistīt ar Austrumu–Rietumu starpkultūru dialoga attīstīšanu, kur nepieciešamas Austrumu un Rietumu valodu zināšanas, kompetence starpkultūru attiecību jautājumos un praktiskas iemaņas reģionālajā un ikdienas kultūrā. Studijas notiek angļu valodā, kas palīdz sagatavoties darbam globālajā starpkultūru vidē un veicina ciešāku sadarbību starp Eiropas un Āzijas studentiem un pasniedzējiem.

Apakšprogramma sastāv no diviem blokiem, kas sadalīti moduļos:

Austrumu kultūras bloks – reģionālās studijas un valodas:

  • Austrumāzijas reģions un valodas;
  • Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģions un valodas.

Rietumu kultūras bloks – reģionālās studijas un valodas:

  • Rietumeiropas reģions un valodas;
  • Baltijas reģions un valodas.

     

 

Programmas direktors

Programma sastāv no abām apakšprogrammām kopīgās obligātās daļas un apakšprogrammu atsevišķajām, specializētajām obligātajām un izvēles daļām. 

Programmā strādā ārzemju mācībspēki, kuri māca savas dzimtās valodas.

Programmas kopīgā obligātā daļa ietver svarīgākos teorētiskos kursus, kas veido zināšanu pamatu turpmākai specializēto kursu apguvei, piemēram:

  • Mūsdienu Rietumi, Āzija un Tuvie Austrumi: reģionālās studijas;
  • Ievads valodniecībā un tulkošanas teorijā;
  • Ievads lietišķajā valodniecībā un digitālajās humanitārajās zinātnēs;
  • Ievads akadēmiskajās studijās un pētnieciskajā darbā.

Apakšprogrammas “Āzijas studijas” specializētā obligātā daļa piedāvā kursus,  kas sniedz padziļinātas zināšanas par Āzijas reģionu kultūrmantojumu globālā kontekstā, piemēram:

  • Ķīnas kultūrmantojums: globālais konteksts un perspektīvas;
  • Tuvie Austrumi globālā perspektīvā;
  • Āzijas un Tuvo Austrumu sabiedrības: izpēte, problēmas, skaidrojumi;
  • Āzijas literatūra un kultūra I, II;
  • Āzijas reliģiskās kultūras pamati: idejas, teksti un tradīcijas I, II.

Apakšprogrammas “Āzijas studijas” izvēles daļā studenti var izvēlēties kursus no reģionālās specializācijas moduļa. Tajos ietverti gan reģionālās specializācijas, gan valodu un saziņas kultūras kursi, kas atbilst izvēlētajai specializācijai.

Apakšprogrammas “Austrumu-Rietumu starpkultūru studijas” specializētā obligātā daļa piedāvā kursus, kas piedāvā padziļinātu izpratni par starpkultūru saskarsmi un dialogu, piemēram:

  • Starpkultūru komunikācija;
  • Āzijas un Eiropas kultūras un literatūras vērtības komparatīvā perspektīvā;
  • Eiropas un Tuvo Austrumu attiecības zinātnē un jurisprudencē.

Citos kursos uzmanība pievērsta aktuālām globālām un reģionālām tēmām, piemēram:

  • Modernās Āzijas izaugsme;
  • Cilvēku drošība un reliģiskais konflikts Āzijā un Eiropā;
  • Taisnīguma problēmas mūsdienu pasaulē.

Angļu valodas zināšanas tiek nostiprinātas obligātajā kursā “Angļu valoda akadēmiskajām studijām”, ar papildu iespējām apgūt izvēles daļā tādus kursus kā “Biznesa angļu valoda starptautiskiem eksāmeniem” un “Eiropas Savienības institucionālais un projektu vadības diskurss”.

Apakšprogrammas “Austrumu-Rietumu starpkultūru studijas” izvēles daļā studenti var izvēlēties reģionālo un starpreģionālo studiju kursus, speciālos kursus un papildu valodu kursus atbilstoši specializācijai un individuālajam plānam. 

Iespējas Āzijas un starpkultūru studiju programmas studentiem: studenti tiek aktīvi iesaistīti Āzijas un starpkultūru procesu pētniecībā, un iegūtās zināšanas un prasmes tiek nostiprinātas praksē dažādos uzņēmumos, kā arī valsts un nevalstiskajās organizācijās. Prakse sniedz studentiem iespēju iepazīties ar potenciālajiem darba devējiem un veidot priekšstatu par profesionālās attīstības iespējām nākotnē.

Sadarbības līgumu un Erasmus+ studiju apmaiņas programmas ietvaros studentiem ir iespēja daļu studiju programmas apgūt universitātēs Japānā, Dienvidkorejā, Ķīnā, Jordānijā u.c., kā arī pretendēt uz sadarbības universitāšu stipendijām.

Absolventi var strādāt ārlietu jomā, diplomātiskajā dienestā, vēstniecībās, pilsētu un reģionu pārvaldē, pašvaldībās, tūrisma industrijā, kultūras organizācijās un starptautiskajā uzņēmējdarbībā. Tie var kļūt arī par tulkiem vai konsultantiem, darboties dažādās valsts un nevalstiskajās organizācijās, iestādēs, piemēram, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Tāpat iegūtā kvalifikācija dod iespēju strādāt citās Eiropas Savienības valstīs un ES institūcijās.

Studiju programmas absolventiem ir iespējams turpināt studijas maģistrantūrā. 

Pilna laika klātiene (PLK) – 3 gadi (6 semestri)
Studiju maksa 2024./2025. akadēmiskajā gadā: Latvijas pilsoņiem/ nepilsoņiem, ES/EEZ/Šveices pilsoņiem un ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem PLK – 2500 EUR/gadā. Citu valstu pilsoņiem – PLK 3350 EUR/ gadā.
Uzņemšanai 2024./2025. ak. gada rudens semestrī bija pieejamas 22 budžeta vietas apakšprogrammā “Āzijas studijas”: Tuvo Austrumu studijās - 10; Ķīnas studijās - 4; Japānas studijās - 4; Korejas studijās - 4. Apakšprogrammā “Austrumu-Rietumu starpkultūru studijas” – tikai maksas studiju vietas.
Bakalaura grāds Āzijas studijās. Bakalaura grāds Austrumu–Rietumu starpkultūru studijās

Kontaktinformācija

Kontaktinformācija – studiju programmas metodiķe
Natālija Ambrosova, tālr. 6703 4926, e-pasts: natalija.ambrosova@lu.lv

Papildu informācija par programmu