Optometrista prakses vietā veicamā redzes terapija

Optometrista prakses vietā veicamā redzes terapija

Lai uzstādītu diagnozi, ir nepieciešams veikt trīs testus.

 

Pirmais tests

Kamēr pacients lasa tuvuma tekstu, acīm priekšā aizliek +1.00 vai +1.25 D sfēru, pacients atbildēs, ka redz labāk un vienlaicīgi var novērot, ka cilvēks atbrīvo sejas muskuļus. Ja pacients atbild, ka +1.00 D lēca tekstu padara tikai mazliet salasāmāku, tad šāda atbilde ir jāuzskata par negatīvu.

 

Otrs tests

Pacientam 35 cm attālumā novieto lasīšanas karti, un abām acīm priekšā liek 3 prizmas ar bāzi uz iekšu (BI). Prizma ar bāzi uz iekšu neļauj acīm konverģēt. Pacientam ar akomodācijas nepietiekamību teksts kļūst izplūdis apmēram ar 2-4 pD BI katrai acij. Uzliekot +0.25 vai +0.50 D lēcas, attēls kļūst skaidrāks. Turpina likt prizmas. Tiklīdz teksts izplūst, pievieno +0.25 D lēcu līdz teksts kļūst atkal skaidrāks. Tā turpina līdz katrai acij priekšā ir 8 pD BI, tātad kopā 16 pD. Pacientam, kuram ir 60 mm, dabiski aplūkojot attēlu 33 cm attālumā, acis konverģē par 18 pD. Tādejādi, pacientam ar 60 mm starpzīlīšu attālumu, aplūkojot tekstu 35 cm attālumā ar 16 pD BI, acis būs gandrīz taisnas, un būs palikusi neliela konverģence. Gandrīz vienmēr šādos apstākļos cilvēkam ar akomodācijas nepietiekamību ir nepieciešama +1.00 līdz +1.50 D sfēra katrai acij, lai varētu salasīt tuvuma tekstu.

 

Trešais tests

Katrai acij priekšā aizliek -3.00 D stipru lēcu un lūdz skatīties uz tāluma tabulu 6 m attālumā. Pacients ar akomodācijas nepietiekamību var saskatīt rindiņu, kas atbilst redzes asumam 0.2, neskatoties uz to ar piepūli.

 

Pēc cita autora datiem, akomodācijas nepietiekamības izmeklēšanas pamatā ir izslēgšanas metode. Izmeklējot pacientu izslēdz dažādus etioloģijas iemeslus jeb cēloņus:

1. Lokāls cēlonis:

·         glaukoma (izmeklē IOP, redzes lauku, veic acs fundus apskati);

·         priekšējais uveīts (izmeklē ar spraugas lampu).

2. Centrāls cēlonis:

·         neiroloģiski bojājumi (izmeklē redzes lauku, acu kustību muskuļu darbību, zīlītes reakciju uz gaismu).

3. Vispārējas organisma saslimšanas.

 

Atrod cēloni un ārstēšana pamato uz tā novēršanu. Akomodācijas nepietiekamības gadījumā, redzes treniņus uzskata par efektīvu terapijas veidu. Tās uzdevums ir palielināt akomodācijas amplitūdu un vieglumu. Redzes treniņu vingrinājumi tiek sadalīti vairākās fāzēs pēc uzdevumu viegluma.

 

 

Redzes terapijas 1.posms (1-5 nedēļa)

·         Uzdevums normalizēt akomodācijas amplitūdu, akomodācijas vingrinājumus šajā fāzē veic monokulāri.

Lēcu izvēles kārtošana jeb lens sorting (monokulāri)

Lēcu fliperu metode (monokulāri)

Burtu karte (monokulāri)

 

Redzes terapijas 2.posms (6-10 nedēļa)

  • Domāta, lai paātrinātu atbildes reakciju uz akomodatīviem stimuliem, arī veic monokulāri. Kad akomodācijas amplitūda normalizējas, pacientu mudina atkārtot uzdevumus, lai atbilde uz stimulu kļūtu automātiska un veicama bez piepūles.

Lēcu fliperu metode(monokulāri)kā kritēriju uzsver ātrumu.

Lēcu šūpoles jeb lens rock, izmantojot gan plus, gan mīnus lēcas un kā kritēriju uzsver ātrumu (monokulāri).

 

Kad monokulārais akomodācijas vieglums ir uzlabots, veic

 

Redzes terapijas 3.posmu (11-16 nedēļa)

  • Uzdevumi binokulāriem akomodācijas vingrinājumiem.

Lēcu fliperu metode (binokulāri)

Harta jeb burtu kartes (binokulāri)

Piespiedu akomodācija (binokulāri)

Anaglifi vai vektogrammas ar polarizētu vai sarkani-zaļo fliperu

Ekscentriskie apļi vai brīvo fūziju kartes (bāze uz iekšu) 

 

Trešās fāzes laikā tiek nostiprināti sasniegtie rezultāti, saliedējot akomodācijas un verģences sistēmas darbību. Trešo fāzi uzskata par pabeigtu, kad pacients spēj brīvi pārslēgt skatu un fokusu no tuvuma uz tālumu un atpakaļ, saglabājot skaidru un nemainīgi kvalitatīvu binokulāro redzi. Pilna treniņu programma apvieno gan kabineta, gan mājas treniņus un stingru mājas vingrināšanās kontroli un atskaiti.