Vācu karavīri pie sašauta padomju tanka IS-2 netālu no Katoļu un Driksas ielas krustojuma. Jelgava, 1944. gada jūlijs-augusts. Foto: Latvijas Kara muzejs

Ceturtdien, 25. jūlijā, plkst. 15.00 Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā Akadēmijas ielā 10 notiks ceļojošās brīvdabas izstādes “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā”, kuras līdzautori ir Latvijas Universitātes (LU) Latvijas vēstures institūta (LVI) pētnieki, atklāšana. Pēc tās sekos diskusija par pirms 80 gadiem notikušo Jelgavas nopostīšanu un tās vietu mūsdienu kolektīvajā atmiņā. Domapmaiņā aicināti piedalīties humanitāro un sociālo zinātņu, nevalstisko organizāciju, masu mediju un citu jomu pārstāvji, kas iesaistīti vēstures izpētē un komunikācijā.

Šogad aprit 80 gadu kopš Otrā pasaules kara notikumiem, kas nesa būtiskus zaudējumus Latvijai, tās iedzīvotājiem un gadsimtu gaitā veidotajām kultūras un materiālajām vērtībām. Tāpat kā šobrīd Krievijas raķešu triecienos cieš Ukrainas pilsētas un apdzīvotas vietas, 1944. gadā par kaujas lauku kļuva vairākas Latvijas pilsētas. To vidū bija arī Jelgava, kas pusotru nedēļu ilgušajā PSRS-Vācijas karaspēku sadursmē 1944. gada 28. jūlijā – 7. augustā tika nopostīta gandrīz pilnībā un izmainījās līdz nepazīšanai. Pēc Otrā pasaules kara vairākus gadu desmitus Jelgavas iznīcināšana sagrozītā veidā tika dēvēta par “atbrīvošanu”, savukārt pilsētas aizstāvēšanā pret otrreizējo padomju okupāciju iesaistīto latviešu karavīru pieminēšana kļuva iespējama tikai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Par PSRS un Vācijas karaspēku 1944. gadā nopostīto Jelgavu, tās zaudētajām kultūras vērtībām un izmaiņām pilsētainavā, kā arī šo notikumu atspoguļojumu jelgavnieku atmiņās stāstīs Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Edgars Umbraško un Jelgavas reģionālā tūrisma centra gide Signe Lūsiņa. Diskusiju vadīs LU LVI vadošais pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs.  

Izstādes autori ir LU LVI realizētā Valsts pētījumu programmas (VPP) projekta pētnieki Valdis Kuzmins, Uldis Neiburgs un Jānis Tomaševskis. Grafisko dizainu veidojusi scenogrāfe Ineta Sipunova. Izstādes projekta koordinatore ir domnīcas Creative Museum vadītāja, muzeoloģe Ineta Zelča Sīmansone. Izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Domi un Latvijas Kara muzeju, Jelgavā, Akadēmijas ielā 10 būs skatāma līdz 18. augustam. 

Izstādes atklāšanu un diskusiju organizē Valsts pētījumu programmas (VPP) projekts “Latvijas 20.-21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) un Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, sadarbībā ar Jelgavas Domi un Jelgavas reģionālo tūrisma centru.  

Dalīties