12. jūnijā paziņoti Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balvas (European Union Citizen Science Award) saņēmēji 2024. gadā. Pirmo reizi atzinība izteikta arī projektam no Baltijas – Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LFMI) sabiedriskās zinātnes digitālajai platformai iesaisties.lv, kas piedāvā iesaistīties sabiedriskās zinātnes iniciatīvās humanitāro zinātņu un kultūras mantojuma jomā – gan pētot un ar līdzdalību atklājot ko jaunu, gan arī pieliekot roku, piemēram, manuskriptu pārrakstīšanā, informācijas precizēšanā, daloties ar savu pieredzi un zināšanām.

“Izskatījām virkni projektu, kas ļāva mums gūt unikālu ieskatu par sabiedriskās zinātnes pārveidojošo potenciālu Eiropas nākotnes veidošanā. Šie apbalvojumi liecina ne tikai par atsevišķu zinātnieku sasniegumiem, bet arī par kolektīvo sadarbības un atklājumu garu, kas virza šo kustību uz priekšu. Mēs cienām visu konkursa dalībnieku centību un aizrautību, vienlaikus izceļot tos projektus, kas ir sasnieguši izcilību sabiedriskajā zinātnē,” skaidro žūrija, kuras sastāvā ir starptautiski atzīti sabiedriskās zinātnes eksperti.

Eiropas Savienības Sabiedriskās zinātnes balva, kas nu jau otro gadu tiek organizēta ar Eiropas Komisijas atbalstu, ir nozīmīgākais starptautiskais novērtējums sabiedriskās zinātnes projektiem. Tās mērķis ir godināt, atbalstīt un vēstīt par izciliem projektiem sabiedriskās zinātnes jomā, kas pētniecībā, inovācijās un zinātniskajā radošumā iesaista sabiedrību, dodot iespēju izpausties gan individuālā līmenī, gan arī stiprinot sabiedriskās zinātnes kopienu. Šogad balvai pieteikti 288 projekti no 49 valstīm, no kuriem trīs saņēma galveno balvu, bet 27 tika izteikta atzinība, tostarp LU LFMI projektam.

Digitālā sabiedriskā zinātne ir viens no LU LFMI stratēģiskajiem virzieniem digitālo humanitāro zinātņu jomā. Iesaisties.lv platforma ietver daudzas iniciatīvas, kuru veidošanā un organizēšanā piedalījušies dažādu humanitāro zinātņu nozaru pētnieki, informāciju tehnoloģiju speciālisti, mākslinieki un komunikācijas profesionāļi. Daļa iniciatīvu organizēta sadarbībā ar partneriem – UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, LU Matemātikas un informātikas institūtu, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociāciju u. c.

“Šī ir ļoti svarīga atzinība darbam, kas LU LFMI ir veikts pēdējos 10 gadus, un vislielākais paldies vairākiem tūkstošiem cilvēku, kas šo gadu laikā atsaukušies pētnieku aicinājumam un iesaistījušies mūsu projektos,” teic LU LFMI Digitālo humanitāro zinātņu grupas un sabiedriskās zinātnes projektu vadītāja Sanita Reinsone, “Sabiedriskā zinātne digitālo humanitāro zinātņu jomā ir jauna pētniecības un attīstības joma, kam nepieciešamas daudzveidīgas prasmes un starpdisciplināra komanda. Vajadzīga ne tikai dziļa izpratne par humanitāro zinātņu un kultūras mantojuma materiāliem. Liela loma ir arī projektu dizainam, zinātnes komunikācijai, IT izstrādei un visbeidzot – tas ir ikdienas darbs ar aizrautīgajiem dažādu paaudžu sabiedriskajiem zinātniekiem, kas vēlas ar mums darboties kopā. Ir liels gandarījums, ka mūsu veikums novērtēts starptautiskā līmenī.”

Žūrijas eksperti par iesaisties.lv iniciatīvu uzsvēruši: “Šī digitālā platforma veicina sabiedrības iesaisti humanitāro un mākslas zinātņu projektos, sekmējot zinātnieku un sabiedrības sadarbību, vienlaikus saglabājot kultūras mantojumu. Tā piedāvā daudzveidīgas aktivitātes, piemēram, vēsturisko manuskriptu pārrakstīšanu un radošās kampaņas, veicinot starpdisciplināru sadarbību un sabiedrības iesaisti dažādās vecuma grupās un vidēs. Tā demonstrē potenciālo ietekmi un kopienas līdzdalību kultūras saglabāšanā, veidojot partnerības ar NVO, plašsaziņas līdzekļiem un valdības iestādēm, piemēram, UNESCO.”

Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departaments RIS3 vienības vadītājs Edvards Francis Kuks par sasniegumu norāda: “LU LFMI var lepoties, ka iesaisties.lv ir pamanīts ne tikai Latvijā, bet arī Eiropas sabiedriskās zinātnes iniciatīvu starpā. Izglītības un zinātnes ministrija kopš 2020. gada īsteno Valsts pētījumu programmu digitālo humanitāro zinātņu attīstībai, kas sniedz mērķētu atbalstu Latvijas humanitāro zinātņu digitālo resursu uzturēšanai un attīstībai. LU LFMI iegūtā atzinība apliecina digitālo humanitāro zinātņu starptautisko nozīmi, un, cerams, Latvijas pētniekiem pavērs jaunas sadarbības iespējas.”

Papildu informācija par iesaisties.lv.

Ar visiem šī gada atzinību saņēmušajiem projektiem var iepazīties šeit.

Dalīties