Foto: Ance Muižarāja

Latvijas Universitātē (LU) 2024. gada februārī gaidāms jauns rektors. Pašlaik – aktīvi norit jaunā rektora atlases posms, lai vēlāk LU Satversmes sapulcē balsotu par labāko kandidātu. Par to, ko nozīmē vairākas atlases kārtas ar konkrētiem kritērijiem un darbībām, kādas prasmes sagaida no topošā rektora un kādas ir LU Padomes atbalsta funkcijas, lai atrastu labāko no labākajiem, raidījuma “Alma Mater” pirmajā diskusijā spriež LU Padomes priekšsēdētājs profesors Ivars Kalviņš un LU Senāta priekšsēdētāja profesore Dace Balode.

Diskusiju raidījuma mērķis ir skatīt augstākajā izglītībā aktuālos tematus – augstskolu reformu, strukturālos izaicinājumus, identificēt “klupšanas akmeņus” un kopīgiem spēkiem meklēt atbildes uz dažnedažādiem ar augstāko izglītību un universitāti saistītiem jautājumiem.  Pirmajā “Alma Mater” raidījumā studijas viesi kopā ar žurnālistu Māri Zanderu diskutēja par LU rektora vēlēšanu procedūru. 

Lai atlases process noritētu sekmīgāk un rektora amata vakancei pieteiktos labākie no labākajiem, LU veidoja sadarbību ar uzņēmumu, kas specializējas tieši personāla atlasē.  Tika uzrunāti gan vietējie, gan ārvalstu speciālisti, kas formāli atbilst Universitātes izvirzītajām prasībām rektora kandidātiem.  

"Mēs gribētu, lai konkursa atlasē piedalās arī cilvēki no ārvalstīm, teiksim tā – mūsu inteliģence, kas ir emigrējusi un strādā kādā universitātē, zinātniskajā institūcijā citā valstī, un galu galā - būtu spējīga atgriezties un sniegt papildu pienesumu,” par vēlamo pretendentu pieredzi izsakās Ivars Kalviņš, LU Padomes priekšēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents. 

Tikko kā LU Padomei būs zināms Atlases komisijas viedoklis par tālāk izvirzītajiem pretendentiem, atlases posms nonāks pie nākamās kārtas. Proti, tiem, kuri būs saņēmuši ne tikai Atlases komisijas akceptu, bet arī LU Padomes piekrišanu, tiks uzdota virkne jautājumu. Tie visiem kandidātiem būs vienādi. “Ar šiem jautājumiem mēs varam noskaidrot, kā rektora kandidāts plāno darboties, kā redz savu ceļu, lai īstenotu Universitātes stratēģiju, un kā saredz sadarbību ar LU struktūrām,” skaidro I. Kalviņš.  

“Šis viss garais process, manuprāt, ir ļoti atbilstošs, protams, jāņem vērā, ka tas nav arī vienkāršs. Bez visiem noteikumiem, kas mums jāņem vērā un kas, iespējams, šo procesu padara mazliet vēl sarežģītāku, nekas nebūtu un nenotiktu. Tāpat noteikti varu uzsvērt – jo skaidrāki ir šie noteikumi un rūpīgāks sagatavošanās darbs, jo produktīvāks var būt rezultāts,” akcentē Dace Balode, LU Senāta priekšsēdētāja, LU Teoloģijas fakultātes dekāne. 

LU Padome rektora atlases kārtā ir piesaistījusi arī profesionāļus, kas papildus sniedz konsultācijas un apmācības, lai atlases posms noritētu profesionālāk un katra pretendenta iespējas tiktu vērtētas pēc noteiktiem kritērijiem. "Tas nav tik vienkārši, tāpēc esam piesaistījuši speciālistus, kas mūs atbalsta, apmāca un konsultē, ja mēs neizprotam, kā labāk rīkoties konkrētā situācijā," uzsver I. Kalviņš.   

Pēc LU Padomes lēmuma pretendenti tiks virzīti diskusijām ar LU kolektīvu un studentiem. LU Padomes izvirzītie pretendenti, labākie kandidāti, pievienosies diskusijām par studiju programmām, dosies pie LU Senāta, stāstīs par sevi, saviem plāniem. Galu galā – visi kandidāti 23. februārī pievienosies Satversmes sapulces sēdei, kurā notiks balsošana. Tieši LU Satversmes sapulce izvēlēsies nākamo Universitātes rektoru.  

Raidījumu cikls “Alma Mater” par augstākajā izglītībā aktuāliem tematiem – augstskolu reformu, strukturāliem izaicinājumiem un dažādiem ar Latvijas Universitāti saistītiem jautājumiem. Raidījums tapis sadarbībā ar Latvijas Universitāti. Sākot no 19. novembra, katru otro svētdienu plkst. 21.00 pieslēdzies TV24 ēteram.  Raidījuma “Alma Mater” diskusijas ir iespējams skatīties XTV.lv arhīvā.  

Dalīties

LU rektora amatam pieteikušies 24 pretendenti
27.10.2023.

LU rektora amatam pieteikušies 24 pretendenti