© Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments

Latvijas Universitāte (LU) piedalās 2023. gada Pasaules konkurētspējas ziņojuma sagatavošanā. 20. jūnijā Lozannā, Šveicē, paziņoti 35. IMD Pasaules konkurētspējas ziņojuma (PKZ) jaunākie rezultāti – Latvija diemžēl nokļuvusi 51. vietā starp 64 pasaules valstīm.  

Šī gada ziņojumā Latvija piedzīvojusi lielāko kritumu kopvērtējumā starp visām 64 vērtētajām pasaules valstīm, šogad noslīdot no 35. vietas pagājušajā gadā uz 51. vietu. Šāds kritums galvenokārt skaidrojams ar valsts pārvaldes efektivitātes un uzņēmējdarbības efektivitātes pasliktināšanos, ko izraisīja rekordaugstais inflācijas līmenis 2022. gadā.

Vadošo vietu rangā ir saglabājusi Dānija, otrajā vietā šogad ir Īrija (7. vieta 2022. g.), bet trešajā – Šveice (2. vieta 2022. g.). Vēl pirmajā desmitniekā ir Singapūra (4. vieta), Nīderlande (5. vieta), Taivāna (6. vieta), Hongkonga (7. vieta), Zviedrija (8. vieta), ASV (9. vieta) un Apvienotie Arābu Emirāti (10. vieta). Kaimiņvalstis – Igaunija un Lietuva – tikai nedaudz noslīdējušas IMD Pasaules konkurētspējas reitingā un attiecīgi Igaunija šogad ierindojas 26. vietā (22. vieta 2022. g.), bet Lietuva – 32. vietā (29. vieta 2022. g.).

Dānijas vadošā pozīcija balstās uz tās nepārtrauktajiem sasniegumiem visos izmērītajos konkurētspējas faktoros. Tā joprojām ir pirmā uzņēmējdarbības efektivitātē un infrastruktūrā, nedaudz uzlabota valdības efektivitāti. Otrās vietas ieguvējas – Īrijas – straujais kopvērtējuma kāpums lielā mērā ir tās ekonomisko rādītāju augsto sasniegumu rezultāts.

Šveice ieņem trešo vietu, pateicoties tās sniegumam visos konkurētspējas faktoros. Tās pozīcijas saglabājas pirmajā vietā attiecībā uz valdības efektivitāti un infrastruktūru, septīto vietu ieņem uzņēmējdarbības efektivitātes rādītājos un ir uzlaboti ekonomiskie rādītāji.

Konkurētspējas rādītājus šajā gadā ietekmējuši globāla mēroga politiski, ekonomiski un sociāli notikumi un sarežģījumi, ko radījusi inflācija, ģeopolitiskie riski un pieaugoša politiskā sadrumstalotība pasaulē. Savukārt, valstis, kas ekonomiski vēlāk atvērās pēc COVID-19 pandēmijas, izjūt savas konkurētspējas uzlabošanos (Taizeme, Indonēzija un Malaizija), bet tās, kas mazāk aizsargāja savas ekonomikas, piedzīvojušas konkurētspējas kritumu (Zviedrija un Somija).

Pasaules konkurētspējas centra (PKC) direktors Arturo Bris uzsver, ka “politiskā sadrumstalotība ir COVID-19 un Ukrainas kara sekas, bet panākumus gūst tās valstis, kas īsteno savas intereses, piemēram, Singapūra, Saūda Arābija un Indija. Inflācijas spiedienam samazinoties, bet joprojām ar nedrošiem akciju tirgiem, mēs tagad varam redzēt uzvarētājus un zaudētājus apstākļos, kad pārklājas vairākas krīzes,”

Šis PKZ liecina, ka pasaules ekonomikas satricinājuma ietekme uz to reģionu un valstu konkurētspēju, kurās ir stabila vietējā enerģijas ražošana, stabilas piegādes ķēdes un labvēlīga tirdzniecības bilance, piemēram, Ķīna, Saūda Arābija, Šveice un Taivāna, ir pozitīva – viņi ir spējuši saglabāt vai uzlabot savu labklājības līmeni. Savukārt, ekonomikas, kas ir ļoti atkarīgas no izejvielu un enerģijas importa, ir piedzīvojušas konkurētspējas kritumu. Piemēram, Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija. Vislielāko kāpumu uz 34. vietu (no 44.) piedzīvojusi Indonēzija, kuras progresu veicina stabili sasniegumi ekonomiskajā sniegumā un uzņēmējdarbības efektivitātē.

Šajā PKZ netika vērtētas Krievija un Ukraina, bet pirmo reizi tam ir pievienojusies Kuveita, kas tika novērtēta kā 38. konkurētspējīgākā valsts no 64 pasaules valstīm.

Skatīt pilnu 2023. g. PKZ rangu sarakstu šeit:

IMD Pasaules konkurētspējas ziņojums tiek publicēts kopš 1989. gada un šogad reitings ir balstīts uz 164 dažādu faktoru izvērtējumu. Papildu statistikas un citiem rādītājiem pētījumā vērtētas arī 6400 biznesa vadītāju atbildes uz 92 detalizētiem aptaujas jautājumiem par biznesam svarīgiem faktoriem, kā arī korupcijas līmeni, vides un dzīves kvalitāti.

Papildu informāciju par 2023. gada Pasaules konkurētspējas ziņojuma rezultātiem varat skatīties IMP Pasaules konkurētspējas centra mājaslapā www.imd.org, centra lapās www.imd.org/wcc , kā arī IMD World Competitiveness Online .

2015. gada decembrī LU un IMD Pasaules konkurētspējas centrs noslēdza vienošanos par partnerību ar LU Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmisko centru (ESASAC/ www.lu.lv/cets) IMD Pasaules konkurētspējas gadagrāmatu izstrādāšanā. 

Avots: © IMD World Competitiveness Center www.imd.org/wcc.

Dalīties