Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Universitāte (LU) īsteno vērienīgu Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcijas un valsts budžeta finansētu projektu «Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā», kurā tiks izstrādāti jauni studiju moduļi un tos veidojoši kursi, ļaujot universitātēm sagatavot profesionāļus, kuri modernākās tehnoloģijas izmantos teju jebkurā tautsaimniecības jomā – no dzelzceļa inženierijas, siltumenerģētikas un uzņēmējdarbības loģistikas līdz veselības aprūpei un klimata modelēšanai. Pirmie studenti un nozaru profesionāļi jau nākamajā gadā sāks apgūt darba tirgū vitāli nepieciešamās augsta līmeņa digitālās prasmes.
Svinīgajā atklāšanas pasākumā piedalīsies Latvijas lielāko universitāšu vadītāji – RTU rektors Tālis Juhna, LU rektors Indriķis Muižnieks, RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa –, kā arī mācībspēki, kuri sākuši izstrādāt jaunos studiju moduļus. Pasākumā piedalīsies arī Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Andris Kužnieks, apliecinot šī projekta nozīmību Latvijas sabiedrības un tautsaimniecības attīstībā. Savukārt darba tirgus vajadzību pēc profesionāļiem ar augsta līmeņa digitālām prasmēm iezīmēs valodu tehnoloģiju uzņēmuma «Tilde» pētniecības un izstrādes direktors Raivis Skadiņš.
Pasākumā būs iespējams arī uzzināt, kādas digitālās prasmes pieprasa 21. gadsimta darba tirgus un kā top jaunie studiju moduļi, un izmēģināt, kādas iespējas paver virtuālās realitātes un digitālo dvīņu tehnoloģijas.
Tautsaimniecības transformācija rada arvien lielāku pieprasījumu pēc kvalificētiem speciālistiem ar digitālām prasmēm. Lai cilvēkiem palīdzētu iekļauties mainīgā darba tirgū, sekmējot gan viņu personīgo, gan visas valsts labklājību, papildu digitālajām pamatprasmēm ir jārada iespēja viņiem apgūt progresīvas un augstāka līmeņa digitālās prasmes. Latvijas lielākajām universitātēm īstenojot projektu, tiks izstrādāti 12 jauni studiju moduļi augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā, kas tiks integrēti studiju procesā un izmantoti arī mācībās industrijā nodarbinātajiem. Izmantojot tos, līdz 2026. gadam padziļinātas digitālās prasmes gūs ap 2000 studentu un speciālistu no uzņēmējdarbības, akadēmiskā un valsts sektora.
Projekta (Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/003) kopējais budžets ir 6,2 milj. eiro, no kā 6 milj. eiro ir Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcija.