“LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas 2022. gada janvārī veiktās doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu anketēšanas rezultāti liecina, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem studiju un pētniecības procesā ir zinātnisko publikāciju izstrāde – gan laika trūkums, gan prasmes –, kā arī zinātniskās kopienas trūkums,” stāsta LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas projektu vadošā eksperte Gunta Kalvāne. “Jau gadu platformā Zoom īstenojam zinātnisko publikāciju koprakstīšanas sesijas, no šī gada tās norisinās jau katru nedēļu. Koprakstīšanas sesiju dalībnieki norāda, ka regulārs, un kalendārā iezīmēts laiks, motivē strādāt pie publikācijām.”
Darbseminārā, pielāgojot programmu dalībnieku vajadzībām, tiks runāts par šādām tēmām: vispārīgie zinātniskās rakstīšanas principi kvantitatīvajos datos balstītai pētniecībai; rakstīšanas process un fāzes; rakstīšanas produktivitāte; ieradumi; zinātnisko rakstu struktūra; sižeta veidošana; lasītāja perspektīva; teksta plūsma; zinātniskā valoda un stils; publicēšanas process; atgriezeniskā saite; žurnālu atlases kritēriji; efektīva sadarbība ar līdzautoriem. Darbsemināru vadīs WritingScientist.com rakstu autore Dr. Martina Michalikova (Vācija).
Darbseminārā plānots uzņemt 25 dalībniekus, no kuriem priekšroka dota tiem, kuri līdz šim ir piedalījušies arī zinātnisko publikāciju koprakstīšanas sesijās.
Lai pieteiktos dalībai zinātnisko publikāciju darbseminārā, ir nepieciešamas iestrādes pētāmajā tēmā (tajā skaitā zinātniskās literatūras studijas), ievākti un analizēti kvantitatīvie dati – zinātniskās publikācijas melnraksts. Dalībai darbseminārā jāpiesakās līdz šī gada 12. februārim, sūtot pieteikumu uz e-pastu gunta.kalvane@lu.lv. Pieteikumā brīvā formā jānorāda studiju programma un semestris, pētāmā joma, īsi (līdz 250 vārdiem) jāapraksta pētījuma progress jeb iecerētās publikācijas statuss, kā arī pieredze zinātnisko publikāciju izstrādē.
Ierašanās paredzēta svētdienas, 5. marta, pēcpusdienā, savukārt noslēgums paredzēts otrdienas, 7. marta, vakarā ap plkst. 17.00. Dalībniekiem nakšņošanas izmaksas tiks segtas, bet par ēdināšanas pakalpojumiem paredzēts līdzmaksājums (25-40 EUR) apmērā.
Darbseminārs ir pilotprojekts pieaugušo neformālās izglītības programmas “Praktiski risinājumi zinātnisko publikāciju izstrādē” 2 kredītpunktu jeb 3 ECTS apjomā realizācijai ilgtermiņā. Plānots, ka sekmīgas zinātniskās publikācijas izstrādes rezultātā doktoranti saņems apliecinājumu par dalību programmā 2 kredītpunktu apmērā.
Iniciatīva ir daļa no jaunā doktorantūras modeļa izveides un ieviešanas Latvijas Universitātē. Pašlaik turpinās arī darbs pie LU Doktorantūras skolas izveides un jaunā doktorantūras modeļa ieviešanas.