Publicitātes foto.

Sestdien, 19. martā, Lībiešu tautas namā Mazirbē norisināsies ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) atklāšanas pasākums. Tajā simboliski savīsies viena no savdabīgākajām lībiešu tradīcijām – putnu modināšana – un centieni nodrošināt lībiešu valodas un kultūras ilgtspēju digitālajā vidē.

Desmitgades mērķis ir pievērst uzmanību pirmiedzīvotāju valodu lomai pasaules valodu daudzveidībā un aizsargāt šīs lielākoties apdraudētās valodas no izzušanas. Desmitgade tika izsludināta 2020. gadā kā turpinājums Starptautiskajam pirmiedzīvotāju valodu gadam, kas tika atzīmēts 2019. gadā.

“Lībieši ir Latvijas pirmiedzīvotāji, un lībiešu valoda ir viena no pasaules apdraudētākajām valodām, tāpēc Desmitgade un tās rīcības plāna ieviešana arī Latvijā ir nozīmīga, lai nodrošinātu lībiešu valodas pastāvēšanu un turpināšanos,” uzsver LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits. “Putnu modināšana, kurai pieskaņots Desmitgades atklāšanas pasākums, ir viena no savdabīgākajām lībiešu tradīcijām. Lībieši tic, ka gājputni rudenī neaizlido, bet ziemā guļ jūras, upes vai ezera dibenā vai krastā, un pavasarī putni ir jāmodina. Putnu modināšanas brīdis tradicionāli iezīmē lībiešu gada sākumu. Šoreiz tas ieskandinās Desmitgades sākumu.”

Plkst. 11.00 Mazirbes jūrmalā gaidāma putnu modināšana ar lībiešu sveicieniem, kopīgu eglītes pušķošanu un dziesmām, savukārt plkst. 13.00 Lībiešu tautas namā būs viesu sveicieni, lībiešu valodas un kultūras resursu platformas “Livonian.tech” atvēršana un Latvijas Nacionālās enciklopēdijas iniciatīvas prezentācija par lībiešu valodas iekļaušanu šķirkļu nosaukumos.

Pasākumā piedalīsies Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades koordinatore no UNESCO Irmgarda Kasinskaite, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika un Latvijas Universitātes prorektore humanitāro un sociālo zinātņu jomā profesore Ina Druviete.

Desmitgades atklāšanas pasākumu kuplinās Salaspils jauktais koris “Lōja”, Kolkas lībiešu ansamblis “Laula” un lībiešu dziedātaja un dziesmu autore Julgī Stalte.

Pasākumu organizē LU Lībiešu institūts sadarbībā ar lībiešu kopienas organizācijām un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.

Pasākumu atbalsta Latvijas Universitāte un Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija.

Dalīties

ANO diskutē par pirmiedzīvotāju valodām mūsdienās
21.12.2022.

ANO diskutē par pirmiedzīvotāju valodām mūsdienās