@ Foto: Toms Grīnbergs, LU

2021. gada decembrī noslēgusies pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas “Pedagoģija darbam ar pieaugušajiem” īstenošana, kuru organizēja Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pieaugušo pedagoģiskās izglītības centrs atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas iepirkumam "Mācību pakalpojumi pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu apguvei".  Šī programma izveidota Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projektā “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā”.

Programmas mērķis bija pilnveidot zināšanas un prasmes pedagoģijā darbā ar pieaugušajiem. Tās mērķauditorija - personas, kuras māca vai vēlas mācīt pieaugušos dažādās izglītības programmās, bet kuriem nav pedagoģiskās izglītības. Programmu  apguvis 51 dalībnieks. 

Programmas “Pedagoģija darbam ar pieaugušajiem” saturs tika izstrādāts sadarbībā ar Latvijas Augstskolu un koledžu mūžizglītības asociāciju un tā atbilst mūsdienu pedagoģijas procesa īstenošanas vajadzībām. Programmas dalībnieki iepazinās ar izaicinājumiem un iespējām pieaugušo izglītībā 21. gadsimtā, apguva pieaugušo pedagoģijas pamatprincipus un saskarsmes un komunikācijas prasmes pieaugušo izglītībā, kā arī uzzināja par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu kvalitatīvi modernā pieaugušo izglītības vidē. Tēmas tika īstenotas lekcijās, semināros, patstāvīgajos darbos un praksei paredzētajās stundās. Programmas noslēgumā dalībnieki izstrādāja un aizstāvēja noslēguma darbu.


Nodarbību laikā kursu dalībniekiem bija iespēja diskutēt un dalīties profesionālā  pieredzē, kā arī modelēt un prezentēt pieaugušo izglītības nodarbību fragmentus. Kursu dalībnieki aktīvi piedalījās semināros, diskusijās, grupu (pāru) darbos, situāciju analīzē. Programmas mācībspēki izstrādāja plašu teorētisko un didaktisko materiālu klāstu, kurš kursu dalībniekiem bija pieejams Moodle vidē. Programmas satura veiksmīgai apguvei un kursu dalībnieku prasmju attīstības veicināšanai tika izmantotas mūsdienīgas mācību metodes (modelēšana, situāciju analīze, problēmrisināšana, gadījumu izpēte u.c.) un interaktīvie rīki (sli.do, Mentimeter, Kahoot, Quizizz u.c.)

Covid-19 pandēmijas izraisītās situācijas dēļ, gan arī uzklausot dalībnieku vēlmes, mācības tika organizētas tiešsaistē attālināti (Microsoft Teams platformā).

Programmu īstenoja Latvijas Universitātes mācībspēki, kuriem ir ilgstoša un veiksmīga pieredze pieaugušo izglītībā – Ieva Margeviča-Grinberga, Ērika Lanka, Anita Berķe, Airisa Šteinberga un Kaspars Kiris.

Dalībnieki novērtē programmas kvalitāti

Kursu noslēgumā programmas dalībnieki pozitīvi novērtēja attālināto tiešsaistes nodarbību kvalitāti, kā arī programmas lietderību. Kursu klausītāji atzīmēja, ka programma ir daudzpusīga, informatīva un mūsdienīga, norādot, ka programmas saturs ir pārdomāts un visaptverošs. Klausītāji ar mazāku pedagoģisko pieredzi atzina, ka ir guvuši visjaunāko, vissvaigāko informāciju par pieaugušo pedagoģiju un saskatījuši daudz jaunu ideju pieaugušo nodarbību pilnveidei.

Kursu klausītāji ļoti atzinīgi novērtēja mācībspēku darbu, norādot, ka pasniedzēji bija kompetenti, ieinteresēti, ļoti atsaucīgi un pretimnākoši.

Daži dalībnieku citāti: 

- “Ieguvām zināšanas, iemaņas, jaunākās tendences, iespēju dalīties pieredzē un galu galā kontaktus - milzīgs paldies par iespēju!”;

- “Ļoti patika pasniedzēju darbs, tas rada lielu vēlmi sadarboties un apgūt visu jauno un nezināmo”;

- “Mācījos ne tikai no kursa satura un tēmām, bet no pasniedzējiem kā personībām to, kā profesionāli, aizrautīgi un radoši vadīt lekcijas/ nodarbības”.

Dalīties