Vēsturiskie apbedījumi pie Salacas upes Latvijā
Foto: https://www.sciencedirect.com/

Vīrietis, kurš pirms aptuveni 5000 gadiem mira no buboņu mēra, dzīvojis mūsdienu Latvijas teritorijā, vēsta pētījums, kas publicēts zinātniskajā izdevumā "Cell Reports". Viņš inficējies ar senāko mums līdz šim zināmo mēra celmu.

Vīrietis, kurš pirms aptuveni 5000 gadiem mira no buboņu mēra, dzīvojis mūsdienu Latvijas teritorijā, vēsta pētījums, kas publicēts zinātniskajā izdevumā "Cell Reports". Pie šāda atklājuma nonākuši vācu zinātnieki, pētot mirstīgās atliekas, kas savulaik tika atrastas pie Salacas upes. Pētījuma publikācijas sagatavošanā līdz ar Vācijas Ķīles universitāti piedalījās arī Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūts. 

Līdz šim brīdim šis ir vissenākais identificētais mēra upuris. Vīrietis tika apbedīts pirms aptuveni 5300 gadiem kopā ar vēl trīs citiem cilvēkiem neolīta apbedījumu vietā pie Salacas. Viņš inficējies ar senāko līdz šim zināmo mēra celmu.

Zinātnieki ieguva DNS paraugus no visu četru apbedīto cilvēku kauliem un zobiem un pārbaudīja tajos esošās baktērijas un vīrusus. Viņi bija pārsteigti atklājot, ka viens no cilvēkiem - 20 līdz 30 gadus vecs vīrietis - bijis inficēts ar agrīnu mēra paveidu, ko izraisījusi baktērija "Yersinia pestis", teikts mediju publikācijās. Zinātnieki pieļauj, ka pirmais mēra variants parādījās pirms aptuveni 7000 gadu līdz ar lauksaimniecības rašanos Centrāleiropā.

Zinātnieki uzskata, ka sākotnēji baktērija sporādiski pārnēsāta no dzīvniekiem uz cilvēkiem, bet nav izraisījusi lielus mēra uzliesmojumus.

Taču ar laiku baktērija pielāgojās cilvēka organismam un galu galā pārveidojās formā, kas pazīstama kā buboņu mēris, ko izplata blusas un kas izplatījās viduslaiku Eiropā, nogalinot miljoniem cilvēku.

Ideja, ka pirmie mēra paveidi izplatījās lēni, apšauba daudzas teorijas par cilvēku civilizācijas attīstību Eiropā un Āzijā. Tā arī liek apšaubīt hipotēzi, ka mēris izraisīja lielu iedzīvotāju skaita samazināšanos Rietumeiropā neolīta laikmeta beigās.

Citi pētnieki atzinīgi novērtējuši šo ideju, bet uzskata, ka tā neizslēdz iespējamību, ka mēris jau tolaik bijis plaši izplatīts Eiropā.

Pētījums publicēts žurnālā "Cell Reports". 

Dalīties