Kārlis Pleiko ir LU fonda "Mikrotīkls" stipendiāts, kurš studē Bioloģijas fakultātē doktorantūras kursā. Kārlis ir veicis pētījumu "In vivo fāgu displejs: orgānu specifisku peptīdu identificēšana, izmantojot augstas veiktspējas sekvencēšanu un diferencētu profilēšanu audos". Pētījums veikts, īstenojot kopīgu LU MF sadarbību ar Tartu Universitātes Biomedicīnas un Translācijas medicīnas institūtu.
Pētījuma rezultātā izstrādāta metode, kas ļauj identificēt dažādus afinitātes ligandus iespējamo mērķēto terapiju izstrādei. Izmantojot fāgu displeju in vivo (eksperimenti dzīvniekos) kopā ar augstas veiktspējas sekvencēšanu, izstrādātā metode ļauj noteikt konkrētu peptīdu selektivitāti saistīties pie sava mērķa. Salīdzinājumā ar iepriekšējām metodēm, mēs izmantojām sekvencēšanu, lai tiešā veidā raksturotu tūkstošiem peptīdu biodistribūciju organismā dažādos orgānos. Rezultātā - no sekvencēšanas datiem ir iespējams noteikt, vai identificētie peptīdi var tikt izmantoti tālākai mērķēto terapiju izstrādei, jo varam redzēt to spēju neskart veselos orgānus - nieres, plaušas, aknas un citus.
Afinitātes ligandi tiek izmantoti kā "adrese" uz aploksnes, lai tā nonāktu līdz saņēmējam. Izmantojot specifiskus peptīdus vai aptamērus kā šīs adreses, iespējams panākt vēlamās aploksnes (ķīmijterapijas zāles, nanodaļiņas vai citi terapeitiskie līdzekļi) nogādāšanu līdz konkrētam mēŗkim, neskarot veselos audus, tātad veidā samazinot terapiju izraisītos blakusefektus.
Iegūtie rezultāti liecina, ka metodei atrodams ļoti plašs pielietojums, lai afinitātes ligandu atlasi nākotnē padarītu ātrāku un precīzāku.