Vēstures un filozofijas fakultāte aicina uz grāmatas “Latvijas Neatkarības karš 1918.-1919. gadā: Lielbritānijas kara flotes ziņojumi" atvēršanas pasākumu.

 2020. gada 6. martā plkst. 15.00 Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultāte (VFF) aicina ikvienu LU Mazajā aulā, kur tiks prezentēta jaunizdotā grāmata “Latvijas Neatkarības karš 1918.–1919. gadā: Lielbritānijas kara flotes ziņojumi" / "The Latvian War of Independence 1918. –1019.: Reports of British Navy". Grāmatā dokumentēti Latvijas Neatkarības kara notikumi. Tās sastādītāji ir VFF fakultātes profesors Ēriks Jēkabsons un fakultātes doktorants, Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Klāvs Zariņš.

Šī grāmata pirmo reizi plašākai auditorijai atklāj svarīgākos dokumentus, kuri atspoguļo Lielbritānijas iesaisti Latvijas Neatkarības karā laikā no 1918. līdz 1920. gadam. Grāmata tapusi ar Lielbritānijas vēstniecības Latvijā, Latvijas Universitātes fonda un īpaši Richarda Zariņa piemiņas fonda dāsnu atbalstu.

Grāmatas atvēršanas pasākumā ar priekšlasījumu “1919. gads Latvijas vēsturē” uzstāsies profesors Aivars Stranga.

Grāmatu “Latvijas Neatkarības karš 1918.–1919. gadā: Lielbritānijas kara flotes ziņojumi" / "The Latvian War of Independence 1918. –1019.: Reports of British Navy" unikālu dara tas, ka tajā apkopoti oriģinālvalodā (angļu) un latviešu tulkojumā publicēti, kā arī ar komentāriem papildināti Lielbritānijas Nacionālajā arhīvā glabātie britu Karaliskās Kara flotes ziņojumi no Rīgas un Liepājas par militāro un politisko situāciju Latvijā no 1918. gada beigām līdz 1919. gada beigām, kad britu karakuģi un misijas bija aktīvi iesaistītas norisēs Baltijas valstīs. Dokumentos aplūkota arī Latvijas Pagaidu valdības situācija un smagie apstākļi valstī un tās  darbība Liepājā, 16. aprīļa vācu apvērsums un A. Niedras valdības darbība, Cēsu kaujas, valdības atgriešanās Liepājā un Rīgā, vienotas Latvijas armijas izveide un cīņas ar Bermonta spēkiem, kurās aktīvi piedalījās arī britu jūrnieki, ciešot zaudējumus. Tas viss atspoguļojas dokumentos un komentāros, pie kuriem sastādītāji strādāja trīs gadus.

Dokumentus papildina plašs zinātnisks ievadraksts par britu misiju darbību  sarežģītajos apstākļos, kādi bija izveidojušies Latvijā 1918. gada beigās – 1919. gada sākumā.

Dalīties