
31. martā Latvijas Universitātes padome apstiprināja jauno "LU Atvērtās zinātnes politiku", ko izstrādāja datu kuratori sadarbībā ar LU Bibliotēkas kolēģiem. Šis dokuments aizstāj līdz šim spēkā esošās "LU Atvērtās piekļuves politiku" (2017) un "LU Atvērtās zinātnes politiku" (2022).
Noslēgumam tuvojas arī nacionālā pētniecības datu repozitorija DataverseLV izstrāde, kura atklāšana plānota šī gada maijā. DataverseLV nodrošinās Latvijas pētniekiem drošu un ilgtspējīgu vidi pētniecības datu deponēšanai, saglabāšanai un koplietošanai, ievērojot atvērtās zinātnes un FAIR principus.
Sadarbībā ar LU IT servisa kolēģiem ir izstrādāts LU IT rīku katalogs, kura mērķis ir atvieglot piekļuvi nepieciešamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem pētniekiem, akadēmiskajam personālam un studentiem, sekmējot efektīvu un augstas kvalitātes pētījumu veikšanu
Turpinot informēt par iniciatīvām saistībā ar pētniecības datu pārvaldību un atvērto zinātni, iesakām pievērst uzmanību šādiem bezmaksas tiešsaistes un klātienes pasākumiem par datu glabāšanu, arhivēšanu un dokumentēšanu pētniecības procesā:
30. aprīlī notiks Drēzdenes Tehniskās universitātes (Vācija) organizēts tīmekļa seminārs par pētniecības datu arhivēšanu un publicēšanu.: Archiving and publishing my research data following good scientific practice: an introductory lecture on when, how and where. Seminārā varēs uzzināt, ko nozīmē arhivēšana un kad datu arhivēšana ir lietderīga pētnieciskajā darbā, kā arī tiks demonstrēts, kā sagatavot datu kopas arhivēšanai un publicēšanai, kā arī kur tās var arhivēt vai publicēt. | Reģistrācija
6. maijā ar Publiskās pārvaldes digitālās akadēmijas un Latvijas Nacionālā arhīva atbalstu tiks rīkota mācību diena klātienē (Biznesa augstskolā “Turība”) Dokumentu digitālā saglabāšana un arhīvu pārvaldība par arhivēšanas problēmām Baltijas valstīs, mākslīgā intelekta iespējām arhivēšanā, e-pastu arhivēšanas izaicinājumiem un pētnieku skatījumu uz digitālajiem dokumentiem. | Darba kārtība | Reģistrācija (līdz 30. aprīlim)
7. maijā ar Publiskās pārvaldes digitālās akadēmijas un Latvijas Nacionālā arhīva atbalstu tiks rīkota mācību diena klātienē (Biznesa augstskolā “Turība”) Datu bāzu arhivēšana un ģeotelpiskie dati par SIARD standartu, ģeotelpisko datu arhivēšanas rīkiem un ilgtermiņa pieejamības nodrošināšanu. | Darba kārtība | Reģistrācija (līdz 30. aprīlim)
Ar citiem maijā plānotajiem pasākumiem varat iepazīties LU datu kuratoru sagatavotajā ikmēneša informatīvajā izdevumā, kas pieejams LU iekšējā portāla sadaļas “Zinātne” apakšsadaļā “Pētniecības datu pārvaldība” (skatīt šeit).
Projekts “Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī” (Nr. 2.1.3.1.i.0/2/23/I/CFLA/002) tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalstu. Tā kopējais finansējums ir 3 575 279,40 EUR, no kura Atveseļošanas fonda finansējums ir 3 444 000,00 EUR un valsts budžeta finansējums 131 279,30 EUR.