
Tiek uzsākta Mākslīgā intelekta centra darbība, kas ir pirmais tāda veida centrs Latvijā. Centrs veidots kā privāts nodibinājums, sadarbojoties valsts pārvaldei, universitātēm un uzņēmumiem, lai attīstītu drošu, ētisku un uzticamu mākslīgā intelekta pielietojumu. MIC iesaistīsies globālajās mākslīgā intelekta pārvaldības iniciatīvās, veicinot atbildīgu un ilgtspējīgu tehnoloģiju izmantošanu. Tā darbību regulē Mākslīgā intelekta centra likums, kas tika apstiprināts Saeimā šī gada 6. martā.
Centra struktūru veido padome, direktors un sekretariāts, kura funkcijas nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA). Padomes locekļi būs pārstāvji no universitātēm, LIKTA, VARAM, Ekonomikas un Aizsardzības ministrijas.
Padomes locekļi par savu darbu atlīdzību nesaņems, tādējādi nodrošinot objektivitāti un neatkarību. Plānots, ka konkursu uz MIC vadītāja amata vietu izsludinās aprīlī.
MIC būs četras galvenās funkcijas. Pirmkārt, centrs sekmēs mākslīgā intelekta ieviešanu dažādās nozarēs, lai uzlabotu valsts konkurētspēju, sabiedrības intereses un drošību. Otrkārt, MIC veicinās mākslīgā intelekta ieviešanu valsts pārvaldē, nodrošinot efektīvākus un inovatīvākus risinājumus. Treškārt rūpēsies par latviešu valodas un kultūras mantojuma iekļaušanu mākslīgā intelekta sistēmās, kā arī MIC analizēs ar mākslīgā intelekta
Veidojot MIC kā privātu nodibinājumu, būs iespējams elastīgi piesaistīt nepieciešamo ekspertīzi, izmantot universitāšu un privātā sektora resursus un nodrošināt efektīvu pārvaldību bez jaunu amata vietu veidošanas valsts pārvaldē. Šī juridiskā forma nodrošina iespēju rīkoties ātri un profesionāli, vienlaikus saglabājot sabiedrības interesēm atbilstošu pārraudzību. Tādējādi MIC vadība varēs efektīvāk piesaistīt nepieciešamos speciālistus un veicināt inovatīvu risinājumu meklēšanu. MIC palīdzēs uzņēmumiem saprast juridiskās prasības un sadarboties ar valsts institūcijām, vienlaikus stingri kontrolējot datu drošību.
MIC veicamie uzdevumi ietvers stratēģisko mākslīgā intelekta inovāciju partnerību veidošanu un pilotprojektu sagatavošanu un īstenošanu, piesaistot arī ārvalstu finansējumu. Tāpat centrs sniegs atbalstu mākslīgā intelekta ieviešanai valsts pārvaldē, nodrošinot konsultācijas un vadlīnijas.
MIC sadarbībā ar kompetentajām institūcijām veidos speciālās regulatīvās vides darbību. Speciālā regulatīvā vide ļaus MI risinājumu izstrādātājiem un uzturētājiem droši un ētiski pārbaudīt MI risinājumus, ievērojot Eiropas Savienības un Latvijas normatīvo aktu prasības pirms to ieviešanas tirgū. Tiks apzināti un sagatavoti dati, kas nepieciešami MI trenēšanai, tāpat MIC arī veiks MI drošības risku analīzi un prevenciju.
Centrs sadarbosies ar kompetentajām iestādēm, piemēram, Datu valsts inspekciju, lai izdotu administratīvos aktus un kontrolētu to izpildi. Dalība regulatīvajā vidē būs ierobežota un tiesiski pārraudzīta.