Latvijas Universitāte, Čehijas Tehniskā universitāte Prāgā, uzņēmums QURECA un asociācija QWorld – viens no 15 konsorcijiem, kas uzvarējuši Eiropas 2024. gada zinātniski ietilpīgo tehnoloģiju mācību projektu konkursā.
Ar prieku paziņojam, ka mūsu projekts “Advanced End-to-end QUAntum computing TEchnical course” (ADEQUATE) ir starp 2024. gada mācību projektu konkursa uzvarētājiem. Konkurss tika izludināts Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta Zinātniski ietilpīgo talantu iniciatīvas (EIT Deep Tech Talent Initiative) ietvatos. Iniciatīva ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) projekts, kuru finansē Eiropas Komisija. Tas ir augsts novērtējums un atbalsts mūsu kopīgajam mērķim – veicināt zinātniski ietilpīgo (dziļo) tehnoloģiju izglītību un prasmju attīstību Eiropā.
Mācību projektu pieteikumu konkursa pieteicējiem bija jāizveido inovatīvus kursus, apmācību un prasmju attīstības programmas, lai nodrošinātu indivīdus ar zināšanām zinātniski ietilpīgo jeb dziļo tehnoloģiju jomā. Pieteikumam bija jāizvēlas viena no šādām galvenajām jomām: progresīva skaitļošana un kvantu skaitļošana, progresīvi materiāli, mākslīgais intelekts, kiberdrošība, robotika, pusvadītāji, tīrās tehnoloģijas vai imersīvās tehnoloģijas (paplašinātās realitātes tehnoloģijas). Konkursa mērķis bija aktivizēt un pulcēt daudzveidīgu organizāciju loku, kas apņēmušās veicināt sekmēt izglītību dziļo tehnoloģiju jomā, veicināt sadarbību dziļo tehnoloģiju ekosistēmā un atbalstīt kvalificētu, iekļaujošu darbaspēku.
Šogad konkursā piedalījās 97 konsorciji, kas pārstāvēja vairākas organizācijas no visas Eiropas. Tika atlasīti 15 projekti, kuru kopējais finansējums bija 2 203 391,50 eiro, lai izveidotu un īstenotu apmācības un prasmju pilnveides programmas.
Kvantu skaitļošanas kursu “Advanced End-to-end QUAntum computing TEchnical course” izstrādājis konsorcijs, kura sastāvā ir Latvijas Universitāte, Čehijas Tehniskā universitāte Prāgā, QURECA (kvantu resursu un karjeras uzņēmums no Glāzgovas Lielbritānijā) un kvantu skaitļošanas pētnieku un entuziastu asociācija QWorld. Projekts sekmēs apmācības dziļo tehnoloģiju jomā – progresīvajā / kvantu skaitļošanā. Mūsu mērķis – sekmēt inovāciju izaugsmi un panākt ilgtermiņa ietekmi uz Eiropas zinātniski ietilpīgo tehnoloģiju ekosistēmu.
Projekts uzsākts 14. oktobrī, tā ietvaros iecerēts līdz 2025. gada novembrim apmācīt 550 cilvēkus. Konkursa ietvaros saņemts finansējums 149 375,00, eiro apmērā, lai izveidotu un īstenotu šīs apmācības.
Vairāk par Eiropas Zinātniski ietilpīgo talantu iniciatīvu
EIT Zinātniski ietilpīgo talantu iniciatīva, kuru vada Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) ir inovatīva programma ar vērienīgu mērķi – līdz 2025. gadam nodrošināt miljonu cilvēku ar zinātniski ietilpīgo jeb dziļo tehnoloģiju prasmēm. Dziļo tehnoloģiju inovācijas – progresīvi tehnoloģiski risinājumi, kas apvieno zinātni un inženieriju fizikā, bioloģijā un digitālajā jomā – ir ļoti svarīgas, lai risinātu pasaulē aktuālākās problēmas. EIT ietvaros izveidots vēstnieku un atbalstītāju sadarbības tīkls, kura pārstāvji sekmē inovācijas mācībās un piedāvā finansējuma iespējas, savedot kopā ieinteresētās puses, piemēram, apmācību sniedzējus, uzņēmumus, augstākās izglītības iestādes, valsts iestādes un finanšu partnerus. Vairāk par šo sadarbības tīklu – EIT Deep Tech Talent Pledger – un tā dalībniekiem var uzzināt šeit.
Par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtu (EIT)
EIT ir Eiropas Savienības organizācija, kas izveidota 2008. gadā, lai stiprinātu Eiropas spēju radīt un ieviest jauninājumus. Institūts ir ES pētniecības un inovāciju pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” daļa, tas atbalsta dinamiskas Eiropas mēroga partnerības, EIT Zināšanu un inovāciju kopienas, kā arī daudzveidīgas iniciatīvas, kas paver ceļu inovācijām.