Latvijas Universitāte paraksta Godīgas Kultūras hartu
Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments

14. novembrī Latvijas Universitātes (LU) attīstības prorektors Enno Ence parakstīja Godīgas kultūras hartu, pievienojoties starptautiskai UNESCO kustībai par taisnīgiem nosacījumiem kultūras darbiniekiem un radošo industriju pārstāvjiem.

Godīgas kultūras hartas (Fair Culture Charter*) mērķis ir nodrošināt taisnīgu atalgojumu, darba drošību un stabilu statusu, veicinot nozares ilgtspēju un sociālo taisnīgumu. Ar šo soli LU apstiprina savu atbalstu ētiskām darba attiecībām kultūrā, dodot nozīmīgu ieguldījumu Latvijas un Eiropas kultūrpolitikas attīstībā, ievērojot ANO ilgtspējīgas attīstības programmas principus.  

Godīgas kultūras hartu pieņēma 2024. gada sākumā un tā tika izstrādāta pēc ilggadējām diskusijām. Šī iniciatīva balstās uz vairākiem starptautisko tiesību aktiem, tai skaitā UNESCO Konvenciju par kultūras izpausmju daudzveidības aizsardzību un veicināšanu, UNESCO ieteikumu par mākslinieku statusu, Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju, Starptautisko paktu par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām, kā arī Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) izstrādātajiem standartiem. 

“Godīgas kultūras hartas parakstīšana apliecina Latvijas Universitātes pārliecību, ka kultūras darbinieki un citi radošo industriju pārstāvji būtiski veicina gan sabiedrības labklājību, gan ekonomikas attīstību vietējā un globālā mērogā,” saka LU attīstības prorektors Enno Ence. 

LU kultūras un kultūrizglītības jomā darbojas vairākas struktūrvienības, kas kopumā nodarbina tuvu pie 700 darbiniekiem, un 800 dalībnieki aktīvi iesaistās Kultūras centra amatiermākslas kolektīvos. Universitātes Kultūras centrs, Muzejs, bibliotēka un citas struktūrvienības nodrošina platformu, kurā ikdienā attīstās un tiek atbalstīta kultūras daudzveidība.  

Turklāt 2024. gada 29. maijā LU kopā ar sešām Centrālās un Austrumeiropas universitātēm parakstīja Sadarbības memorandu kultūras jomā, veidojot platformu Eiropas kultūras popularizēšanai un integrēšanai izglītības procesos, pieredzes apmaiņai kultūras un izglītības jomā.  

*  https://www.fair-culture.de/  

Dalīties