Studiju departaments izveido, nosaka norises kārtību, īsteno, novērtē, uzrauga un pilnveido studiju un mūžizglītības īstenošanu. Tā sastāvā ir Studiju kvalitātes un Reģionālo studiju nodaļa.
Studiju kvalitātes nodaļa izstrādā LU studiju attīstības plānu un pēc tā apstiprināšanas organizē un uzrauga to izpildi; izstrādā visu īsā studiju cikla, I un II cikla studiju procesa (studiju programmām, praksēm, mācībspēkiem un studējošajiem) regulējuma normatīvos aktus un veic tā ievērošanas kontroli; veic ārējo normatīvo aktu studiju jomā ievērošanas kontroli; izstrādā vadlīnijas studentu pieredzes un prasmju vadībai un kontrolē to izpildi; pārrauga un sniedz metodisku atbalstu fakultātēm jaunu studiju programmu izstrādē un esošo programmu īstenošanā un pilnveidē; sadarbībā ar Zinātnes departamentu un Personālvadības departamentu izstrādā akadēmiskā personāla vērtēšanas kritērijus un pēc to apstiprināšanas pārrauga to izmantošanu un pilnveidi; izstrādā (sadarbībā ar Zinātnes departamentu), uzrauga un analizē akadēmiskā personāla un studiju procesā iesaistītā personāla slodžu uzskaiti; organizē iekšējās kvalitātes nodrošināšanas procesus studijās, organizē un koordinē studiju programmu kvalitātes novērtēšanas komisijas darbu (SP KNK), ka arī ārējo kvalitātes novērtēšanu; veic kopīgo un dubultā grāda programmu attīstības un starptautiskās akreditācijas procesa atbalstu un uzraudzību; nodrošina studiju procesa datu pārvaldību un analīzi; izveido e-studiju standartu, nodrošina e-studiju satura attīstību un atbilstošo procedūru izstrādi; sniedz atbalstu studiju īstenošanas procesā un tā pilnveidē, izvērtē studiju programmu rezultātus un konkurētspēju, kā arī iesaistās resursu novērtēšanā; izstrādā, plāno un koordinē LU studiju programmu attīstību, t. sk. studiju attīstības projektus, tostarp Studiju kvalitātes fonda projektus; izstrādā normatīvus studiju kursu un profesionālās pieredzes pielīdzināšanai sadarbībā ar Studentu servisu; izstrādā tālākizglītības (mūžizglītības) attīstības plānu, pēc to apstiprināšanas uzrauga to izpildi; nodrošina tālākizglītības iekšējā regulējuma izstrādi un uzrauga tā izpildi; organizē un uzrauga tālākizglītības programmu kvalitātes kontroli; sniedz atbalstu studiju prorektoram Studiju padomes darba organizēšanā.
Reģionālo studiju nodaļa pārrauga un koordinē LU filiāļu darbu; attīsta sadarbību ar Latvijas pašvaldībām, apzinot reģionālām vajadzībām atbilstošus pakalpojumus dažādām iedzīvotāju grupām; koordinē LU fakultāšu un filiāļu sadarbību studiju procesa īstenošanā, attīstībā un akreditācijā filiālē; veic norēķinus ar LU fakultātēm un citām struktūrvienībām par studiju un tālākizglītības programmu īstenošanu filiālēs; sekmē un īsteno projektu izstrādi atbilstoši reģionu vajadzībām; īsteno nodaļas administratīvo un saimniecisko darbību; nodrošina nodaļas un filiāļu finanšu vadību atbilstoši LU noteiktai kārtībai, t. sk. budžeta plāna sagatavošanu un budžeta izpildi; nodrošina filiāļu personāla darba laika uzskaites un prombūtnes kontroli, darba snieguma novērtēšanu; nodrošina iepirkumu dokumentu, t. sk. cenu aptauju, sagatavošanu un to virzīšanu HOP sistēmā atbilstoši LU noteiktajai kārtībai; nodrošina nodaļas un filiāļu infrastruktūras racionālu un lietderīgu izmantošanu, kā arī materiālo atbildību; nodrošina nodaļas un filiāļu personālvadības dokumentu (darba līgumu, autorlīgumu, uzņēmumu līgumu, kā arī komandējumu un atvaļinājumu rīkojumu) projektu sagatavošanu un apriti.