Maģistra studiju programma "VĒSTURE UN ARHEOLOĢIJA"

Programmas līmenis: akadēmiskā maģistra
Studiju valoda: latviešu
Studiju forma un ilgums: pilna laika studijas - 4 semestri
Apjoms kredītpunktos: 120 ECTS
Iegūstamais grāds vai kvalifikācija: Humanitāro zinātņu maģistra grāds vēsturē un arheoloģijā
Vietu skaits uzņemšanai 2025./26. ak. gadā: budžeta - 30, maksas - 30
Studiju maksa 2025./26. ak. gadā: 2600 EUR ES/EEZ/ Šveices Konfederācijas pilsoņiem, pastāvīgajiem iedzīvotājiem un viņu ģimenes locekļiem. 3900 EUR citu valstu pilsoņiem
Studiju īstenošanas vieta: Rīga, centrs

Maģistra studiju programma "Vēsture un arheoloģija" ir viena no divām šāda veida studiju programmām Latvijā. Tai ir senas un bagātas tradīcijas, vēstures studijas Latvijas Universitātē sākās reizē ar LU izveidošanos.

Pabeidzot studijas, students spēj parādīt, pārzina un izprot aktuālākās zinātniskās teorijas un atziņas, pārvalda pētniecības metodoloģiju un mūsdienu pētniecības metodes vēstures zinātnē un dažādu jomu saskarē.

Studijas vēstures maģistra programmā ir cieši saistītas ar praktisku vēstures aktuālāko problēmu pētniecību uz publicēto un nepublicēto vēstures avotu un jaunākās literatūras bāzes.

Jaunākās vēstures zinātnes pētniecības metodes, aktuālās problēmas Latvijas vēstures zinātnē, kuras docē ievērojami Latvijas profesionālie vēsturnieki, vēstures filozofijas un teorijas problēmas, Latvijas un Eiropas vēstures historiogrāfija.

Studentam ir plašas izvēles iespējas, komplektējot līdz 50 procentiem no savas programmas no apjomīga izvēles kursu klāsta un izvēlēties maģistra darbu par plašu tēmu loku.

Vēstures studiju programmām ir raksturīga universalitāte un plašs zināšanu apjoms.

Vēstures maģistra studiju programmas absolventi strādā augstākās izglītības iestādēs un zinātniskajos institūtos, arhīvos un muzejos, valsts pārvaldes iestādēs, piemēram, saistībā ar ārpolitiku un aizsardzību vai kultūras mantojumu. Daudzi vēsturnieki strādā masu informācijas līdzekļos.

Humanitāro zinātņu maģistra grāds dod tiesības studēt doktorantūrā Latvijā un ārvalstīs.

Vispārīgie nosacījumi

Iepriekšējās izglītības 1. variants: pirmā cikla augstākā izglītība (bakalaura grāds vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība)) vēsturē un arheoloģijā; konkursa vērtējuma aprēķināšanas formula: vidējā svērtā atzīme (60 x 10 = 600) + noslēguma pārbaudījumu kopējā (vai vidējā) atzīme (40 x 10 = 400);

Iepriekšējās izglītības 2. variants: pirmā cikla augstākā izglītība (bakalaura grāds vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība)) vai otrā cikla augstākā izglītība (otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, kas īstenojama pēc vidējās izglītības ieguves) citās izglītības programmu grupās; konkursa vērtējuma aprēķināšanas formula: iestājpārbaudījums (1 x 1000 = 1000).

 


Iestājpārbaudījums pārrunu veidā par 20. gadsimta vēstures jautājumiem.  Komisija ņem vērā pretendenta empīriskā faktu materiāla pārzināšanu, spēju kritiski analizēt vēstures procesus, cēloņu un seku sakarību analīzi, kā arī historiogrāfijā pastāvošo izpētes skolu pārzināšanu, zinātniskajā literatūrā pastāvošo viedokļu kritiskas un salīdzinošas analīzes spējas.

Studentiem ir iespēja piedalīties starptautiskajās studentu apmaiņas programmās Campus Europae, Erasmus+ un studēt vai iziet praksi visā Eiropā.

Studiju programmas metodiķe:
Sigita Šnē

  • Tālrunis: +371 67034992
  • E-pasts: sigita.sne@lu.lv
  • Adrese: Aspazijas bulv. 5, 233. telpa