JAUNO VĒSTURNIEKU SKOLA LU Humanitāro zinātņu fakultātē
LU Humanitāro zinātņu fakultātes Jauno vēsturnieku skola (saīsināti JVS) paredzēta vidusskolu skolēniem, lai viņus padziļināti iepazīstinātu ar daudzveidīgajām vēstures jomām.
JVS darbības nolūks ir:
- rosināt skolēnu interesi par vēsturi un vēstures pētniecību,
- veidot priekšzināšanas studijām LU VFF;
- iepazīstināt skolēnus ar atsevišķu vēstures problēmu pretrunīgo raksturu;
- parādīt vēstures izpētes iespēju tematisko daudzveidību:
- sniegt iespēju skolēniem iepazīties ar avotu un literatūras analīzes elementu pamatiem.
Organizētāji
JVS organizators ir Humanitāro zinātņu fakultāte. Nodarbības vada gan LU HZF mācībspēki, gan doktoranti un studenti, muzeju speciālisti, dažkārt tiek pieaicināti viesi no citām mācību vai valsts pārvaldes iestādēm.
Dalībnieki
JVS nodarbībās var piedalīties visu Latvijas vidusskolu vai profesionāli izglītojošo skolu skolēni.
Norise
Nodarbības tiek veidotas, apvienojot dažādas formas, kopš 2020. mācību gada ieviešot arī tiešsaistes lekcijas. Klātienes nodarbībās parasti kādai tēmai veltītu teorētisko lekciju (60 minūtes) papildina ar attiecīgu praktisko daļu (piemēram, diskusija, semināra veida nodarbība, ekskursija pa Rīgu, muzeja apmeklējums). Ieejas maksas muzejos u. c. sedz skolēni.
Ir paredzēti mājas darbi, bet tie nav obligāti jāpilda. Tie 12. klašu skolēni, kuri guvuši labākās sekmes JVS mājas darbu sagatavošanā, LU HZF gūst priekšrocības konkursā, lai iestātos LU HZF vēstures bakalaura programmas budžeta grupā. Nodarbības notiek vienu vai divas reizes mēnesī, sestdienās un to sākums ir plkst. 10.30.
Nodarbību tematika veltīta tam, lai klausītājus iepazīstinātu ar dažādām vēstures jomām vai pētnieciskajiem virzieniem vai arī lai aplūkotu atsevišķus interesantus vēstures jautājumus. Nodarbību saturs neatkārtojas trīs gadu laikā, nodrošinot iespēju vidusskolēniem jau no 10. klases iepazīties ar dažādām tēmām visu trīs mācību gadu garumā. Skolēni tiek aicināti pieteikties katra gada septembrī un janvārī, sūtot pieteikumu doc. Jānim Ķerusam uz adresi janis.keruss@lu.lv Informāciju par JVS un paredzētajām nodarbībām, kā arī mājasdarbu materiālus skolēni saņem elektroniski uz saviem e-pastiem.
Pieteikšanās Jauno vēsturnieku skolai 2024./ 2025. akadēmiskā gada pavasara semestrim notiek līdz 2025. gada 23. janvārim, nosūtot e-pastu JVS koordinatoram doc. Jānim Ķerusam uz e-pastu janis.keruss@lu.lv.
Nodarbību plāns 2024./ 2025. akadēmiskā gada pavasara semestrim
Visu nodarbību sākums plkst. 10.30.
25. janvāris
LU doc. Mārtiņš Mintaurs “Mūsdienu mīti par dzīvi padomju Latvijā”
Lekcijā tiks pievērsta uzmanība izplatītākajiem mītiem par labajiem dzīves apstākļiem padomju Latvijā vēlīnā sociālisma laikā 70. un 80. gados. Piemēram, vai tiešām bezmaksas dzīvokļi un medicīna bija pilnīgi bez maksas un vai kāds par tiem tomēr nemaksāja. Lekcija notiek attālināti BBB vidē.
22. februāris
Daugavpils Universitātes profesore Irēna Saleniece “Laikabiedru mutvārdu atmiņas kā vēstures avots”
Profesore lekcijā iepazīstinās klausītājus ar laikabiedru dzīvesstāstu kā vēstures avota īpatnībām, norādīs kādiem jautājumiem būtu jāpievērš uzmanība, intervējot laikabiedrus. Lekcija notiek attālināti BBB vidē.
29. marts
1. lekcija plkst. 10.30.
Latvijas Kara muzeja pētnieks Jānis Tomaševskis “Nacionālā bruņotā pretošanās kustība Latvijā 1941. gada jūnijā”
Lekcijā uzmanība būs pievērsta šīs samērā īslaicīgās un maz zināmās parādības cēloņiem un izpausmēm, kustībā iesaistīto personu aptuvenajam skaitam un tās efektivitātes vērtējumiem.
2. lekcija plkst. 12.00.
LU asoc. profesors Jānis Taurēns “Trešās atmodas cēloņi un norise 20. gs. 80. gadu beigās”
Lekcijā tiks sniegts ieskats politiskajos procesos, kuru rezultātā M. Gorbačova iniciētā pārbūve Baltijas republikās transformējās cīņā par neatkarības atjaunošanu, kā arī ieskats šī procesa norises galvenajos posmos.
Lekcijas notiek klātienē Aspazijas bulv. 5.
26. aprīlis
LU lektors un doktorants Edvards Seliška “Diplomāti un diplomātija no 18. gadsimta līdz mūsdienām”
Lekcijā tiks sniegts pārskats par diplomātu darba specifikas un uzdevumu vēsturi sākot no 18. gadsimta.
Lekcija notiek klātienē Aspazijas bulv. 5.
Programmas daudzveidības nodrošināšanā būtisku atbalstu sniedz Valsts pētījumu programmas projekts "Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi" (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003). Projekta jaunumiem seko Facebook lapā Latvijas vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi