ESF (aktivitātes 1.1.1.2.) projekts "Zinātniskās grupas izveide unificētas satelītu lāzera tālmēra konstrukcijas izstrādei"
Projekta pēdējā etapā iekārtas mehāniskā konstrukcija tika samontēta, koriģējot un modificējot komponentes kur tas izrādījās nepieciešams. Laboratorijas apstākļos veicām montāžas regulēšanu, precizējot metodiku un novērtējot iegūtos parametrus. Tika samontēts pozicionēšanas sistēmas vadības elektronikas bloka pagaidu variants, novērtēti pozicionēšanas parametri un pozicionēšanas programmatūras moduļa darbība. Pēc tam vadības bloks tika samontēts patstāvīgā variantā, izgatavoti nepieciešamie barošanas, vadības un datu pāraides kabeļi un to pieslēguma mezgli.
Tika pabeigta programmatūras moduļu funkcionalitātes realizācija, testēti un koriģēti to mijiedarbības un aparatūras vadības aspekti, sastādīti tehniskie apraksti.Etapa noslēgumā tika veikti eksperimentāli novērojumi, lai novērtētu izveidotās iekārtas tehniskos parametrus. LU realizējamā projekta ietvaros tiek gatavota instrumenta uzstādīšanas vieta uz Fundamentālās bibliotekas jumta Lielvārdes ielā, kas būs pieejama tikai gada beigās. Tāpēc tika nolemts testa novērojumus veikt pagaidu novietojumā, lāzerlokācijas aprīkojumu, kas ir apjomīgs un prasa fundamentāli izbūvētu pamatni, tur neuzstādot. Instruments tika pārvests un samontēts augusta sākumā. Labie laika apstākļi augustā ļāva veiksmīgi izpildīt montāžas ģeometrijas regulēšanu, pēc tam virkni testa novērojumu seansu. To gaitā novērtējām iegūtos tehniskos parametrus, aprēķinājām instrumenta asu orientāciju, ieguvām izejas datus montāžas kļūdu modeļa aprēķinam. Novērojumu datu novērtējums liecina, ka tehniskie parametri ir tuvi gaidītajiem – optiskās sistēmas unn CCD matrica ļauj iegūt zvaigžņu lauka attēlus vismaz līdz 14. Zvaigžņu lielumam pie 0.2 sekunžu ekspozīcijas. Pozicionēšanas sistēma pirms montāžas kļūdu modeļa precizēšanas dod ap loka minutes precizitāti, montāžas deformāciju amplitūda amplitūda pirms to kompensācijas ar kļūdu modeli sasniedz dažas loka minutes. Astrometrijas modulis ļauj automātiskā režīmā apstrādāt kadra attēlu, izdalīt tajā zvaigžņu attēlu prototipus, identificēt tos ar atbalsta kataloga zvaigznēm un atrast precīzu kadra novietojumu un orientāciju. Kadra apstrādes process tipiski ir dažas sekundes ilgs un dod orientācijas precizitāti (nesaistu dispersijas izteiksmē) dažu loka sekundes desmitdaļu robežās. Automātiskajam režīmam nepieciešams, lai kadrs saturētu vismaz 5 atbalsta zvaigžņu attēlus un lai tā sākotnējā novietojuma novērtējuma kļūda nepārsniegtu kadra izmērus (~0.3 grādus).
Pārbaudīts arī satelītu pārlidojumu sekošanas režīms, pozicionēšanas sistēma nodrošina to pārveršanu un sekošanu. Konstatēts, ka pie liela sekošanas ātruma vērojamas primārās ass svārstības. Pasākumi to novēršanai varētu būt dažādās jomās – sekošanas parametru optimizācija, motoru soļu un strāvas optimizācija, montāžas elastības samazināšana.
Kopumā, neskatoties uz šāda rakstura uzdevumam nenopietni īso laiku, projektā izvirzītais tehniskais mērķis ir sasniegts – mums ir jauna astronomiska iekārta, kas spēj veikt gan lāzertālmēra, gan pozicionālus astrometriskus novērojumus. Līdz tās uzstādīšanai patstāvīgā novietojumā un darbināšanai ar pilnu funkcionalitāti vēl jāsagaida paviljona un aparatūras telpas izveidošana Lielvārdes ielā, kas varētu būt gatavi ap gada beigām.
Attiecībā uz projekta sociālo mērķi – jaunas pētnieku grupas izveidošanu – jautājums ir sarežģītāks. Grupa ir izveidota, pētnieki ievēlēti amatos, pieņemti darbā un savus uzdevumus sekmīgi izpildījuši. Projektam beidzoties tiem principā vajadzētu darbu turpināt, tam paredzētās štata vietas ir, taču finansējuma avota jautājums ir pilnīgi neskaidrs. Balstot praktiski visu zinātnes finansējumu tikai projektu mehānismā (tas nelielais bāzes finansējums, kas ir pieejams, aiziet projektu līdzfinansējumam), principā nekad nav skaidrs, kas notiks pēc kārtējā projekta beigām – ir tikai varbūtība ka tiks dabūts jauns projekts, bet tādu var arī nedabūt. Šoreiz situāciju īpaši pikantu padara apstāklis, ka jaunā plānošanas perioda ERAF finansējuma konkursa noteikumi joprojām nav zināmi, kas nozīmē jauna projekta sākumu (ja tāds tiks dabūts) ne ātrāk par 2016 gada beigām. Tātad vismaz gads jāpavada iztiku pelnot citos medību laukos…