Projekta nosaukums latviski: Ģeogrāfija, demogrāfiskais profils un pieredze mazāk populāros galamērķos: ārvalstu studentu mobilitāte uz Latviju
Projekta nosaukums angliski: International student mobility towards off-beat destinations: geography, demographic profile and lived experiences in Latvia
Projekta numurs: lzp-2024/1-0556
Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)
Projekta sadarbības partneri: Nav
Projekta vadītājs: Elīna Apsīte-Beriņa
Projekta īstenošanā vadošā iestāde LU ir Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Projekta īstenošanas periods: 01.01.2025. – 31.12.2027.
Projekta kopējais finansējums: 300000EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 300000 EUR
Plānotie projekta rezultāti:
- 3 oriģināli anonīmi recenzēti zinātniski raksti (Web of Science vai SCOPUS, ERIH PLUS datu bāzēs)
- Rīcībpolitikas ieteikumi un ziņojumi par rīcībpolitikas ietekmi
- Iesniegts projekta pieteikums Latvijas pētniecības un attīstības projektu konkursā
- Latvijas pārstāvniecība starptautiskos zinātniskos pasākumos
- Sabiedrības informētība par ārvalstu studentiem Rīgā un Latvijā
Zinātniskā grupa: Elīna Apsīte-Beriņa, Māris Bērziņš, Ģirts Burgmanis, Sindija Balode, Ieve Jegermane
Informācija par projektu:
Kopš 20. gadsimta beigām ievērojami pieaugusi interese par ārvalstu studentu mobilitāti. Izglītības politika un universitāšu stratēģiskie mērķi izceļ augstākās izglītības internacionalizāciju. Līdzšinējos pētījumos liela uzmanība pievērsta tam, kāpēc jaunieši iesaistās izglītības migrācijā, kurp izvēlas doties un kā šis process norisinās. Šajā projektā uzsvērta starpdisciplināras izpētes nozīme. Līdzšinējais zinātniskais darbs lielākoties koncentrēts, pētot ārvalstu studentu mobilitātes galvenos galamērķus un ar tiem saistītās plūsmas. Tāpat pārlieku liels uzsvars bijis uz globālo talantu piesaisti, aizmirstot par citām izglītības migrācijā iesaistītajām grupām. Savukārt ģeogrāfijā pieaug interese par augstākās izglītības iestāžu izvietojumu un lomu dažādos pilsētvides attīstības procesos. Īpaši svarīgi tas ir pētot atšķirīgu iedzīvotāju grupu izvietojumu, mijiedarbību un vietu identitātes pilsētas apkaimju kontekstā. Latvijas un Rīgas gadījuma izpēte ir nozīmīga gan no starptautiskās studentu mobilitātes galamērķa viedokļa, gan izglītības piedāvājuma, kas pēdējos pāris gados ir piesaistījis etniski daudzveidīgas studējošo plūsmas. Projekts ietver starptautiskās studentu mobilitātes efektu ģeogrāfisku izpēti, jo vairumam Latvijas augstākās izglītības iestāžu internacionalizācija un jaunas, modernas infrastruktūras izveide ir stratēģisks mērķis, kas ietekmē arī virkni citu pilsētvidē notiekošu procesu.
Projekta galvenais mērķis:
- pirmkārt, ir visaptveroša analīze, kurā ņemta vērā motivācija galamērķa izvēlē, kā arī izpētīt ārvalstu studentu sociāli demogrāfisko profilu, īpašu uzmanību pievēršot darba tirgū iesaistītajiem studentiem.
- otrkārt, vēlamies izpētīt saikni starp ārvalstu studentu mobilitāti un džentrifikāciju, līdztekus studentifikācijai, ko rada jauniešu un etnisko grupu koncentrēšanās noteiktās Rīgas apkaimēs augstākās izglītības iestāžu infrastruktūras paplašināšanās kontekstā.