Mālu un karbonātus saturošu iežu diferencēta apstrāde jaunu keramikas materiālu izstrādei. Illītu mālu ietekme uz mullīta – cirkonija keramikas saķepšanu un īpašībām
ᵒ Ir turpināts darbs pie pazeminātās temperatūrās (100 -150ᵒC) cietējošu ‘ģeopolimērmateriālu’ ar spiedes izturību 15-20MPa izstrādi iespējamai pielietošanai ēku un kultūras pieminekļu restaurācijas darbos. Par darba rezultātu ir ziņots “1st International Conference on Rheology and Modeling of Materials “ un tas ir publicēts Journal of Physics ar nosaukumu “Mechanical properties of materiāls obtained via alkaline activatiio of illite- based clay of Latvia”. Conference Series vol. 602 (2015; doi: 10.1088/1742-6596/6021/012007, autori: I.Sperberga, M.Rundans, A.Cimmers,L.Krage, I.Sidraba
ᵒ Ventspils 1. ģimnāzijā 12. klases audzēkņiem vadīts seminārs- lekcija “Latvijas derīgās izejvielas un to izmantošanas iespējas.”
Asoc. profesore I. Šperberga iepazīstina Ventspils 1. ģimnāzijas 12. klases audzēkņus ar Latvijas kvartāra un devona mālu atradnēm Latvijā, to apjomiem un raksturojumu un dod ieskatu to izmantošanas iespējām keramikas materiālu izstrādei.
ᵒ Savukārt doktorants M. Rundāns turpina darbu pie augsttemperatūras poru saturošas keramikas izstrādes no izejvielu maisījumiem, kas satur Bāles atradnes kvarca smiltis un Nīcgales mālu, kā arī kaļķakmens piedevu. Keramikas izmantošana paredzēta keramisko filtru sistēmās paaugstinātās temperatūrās, piemēram, karsto atejošo dūmgāzu attīrīšanai, Tā raksturojas ar diferencētu poru sadalījumu nano –mikronu izmēru robežās.
ᵒ Parādīts, ka illītu mālu piedeva ievērojami veicina mullīta –ZrO2 keramikas paraugu sablīvēšanos, 1400ᵒC temperatūrā un kubiskā ZrO2 cietā šķīduma veidošanos, līdz ar to ievērojami paaugstinot saķepinātā keramikas materiāla spiedes izturību līdz ~100MPa.
Ar Illīta mālu (Apriķu atradne) modificētas mullīta –ZrO2 keramikas paraugi saķepināti 1400°C temperatūrā.
ᵒ Par mālaino minerālu - illītu struktūras izmaiņām (tos apstrādājot ķīmiski, termiski un mehāniski) ietekmi uz blīvu dažādi tonētu keramikas materiālu izstrādi referē M. Randers RTU 56. Studentu zinātniski tehniskā konferencē 2015. g. aprīlī.