Starptautisks simpozijs "Smilts un Stikli"

Latvijas Universitātes (LU) 75. zinātniskās konferences un Valsts pētījumu programmas projekta "GEO" ietvaros 3. un 4. martā LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā notiek starptautisks simpozijs “Smilts un stikls”. 4. martā visi interesenti aicināti iepazīties ar pētījumiem par smilts un stikla izmantošanu toponīmos Latvijā, par smilti folklorā un literatūrā un stiklu mākslā.  

Starptautisko simpoziju “Smilts un stikls” 3. martā atklāja LU rektors Indriķis Muižnieks. Savā uzrunā viņš uzsvēra simpozija nozīmīgumu kā starpdisciplināru pasākumu, atzinīgi novērtējot daudzu nozaru un valstu pētnieku, kā arī citu augstskolu pētnieku līdzdalību simpozijā. Rektors uzteica to, ka līdz ar eksaktajām zinātnēm simpozijā ir iekļautas arī mākslas, kultūras un humanitārās zinātnes, kas noteikti veicinās izaugsmi universitātei un pētniecības pieaugumu.

Simpozija mērķis ir pulcēt dažādu zinātnisko jomu pārstāvjus, kas ir saistīti un pēta smiltis vai smilšu izmēra daļiņas, kā arī dažādās to metamorfozes, kausējumus un modifikācijas. Simpozija tematiskās sesijas ir veltītas smilšu un smilšakmeņu pētījumiem ģeoloģijā, smilšu pētījumiem augsnēs un vides tehnoloģijās, kā arī smilts un stikla tēmai toponīmos, folklorā, literatūrā, mākslā un pat pārtikā, tādējādi veicinot jaunu redzējumu un dažādu jomu pētnieku mijiedarbību nākotnē un savstarpēju daudzdisciplināru pētījumu attīstību.

Simpozija pirmās dienas fotogalerija.

Vienlaikus ar simpozija sesijām  notika ģeogrāfijas un dabaszinību skolotāju zinātniskais seminārs "Skola: zīmes smiltīs un smiltis kā zīmes". Zinātniskā semināra ietvaros norisinājās diskusijas par skolēniem un skolotājiem nepieciešamajām prasmēm un zināšanām ceļā uz mūsdienīgu mācību procesu. Tāpat semināra ietvaros skolotāji piedalījās darbnīcās  jeb dalījās pieredzes stāstos, kā arī darbojās praktiski laboratorijās un klausījās nozares ekspertu lekcijas.

Semināra ietvaros, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) docente mineraloģe Vija Hodireva skolotājus iepazīstināja ar Ģeoloģijas muzeja pedagoģisko programmu un praktisko demonstrējumu “Stikli, smiltis un citi smalkumi Ģeoloģijas muzejā”. Docents Māris Krievāns sniedza informāciju par Latvijas derīgajiem izrakteņiem, papildinot lekciju ar praktiskajiem demonstrējumiem, ko skolotāji varēs izmantot ikdienas darbā ar skolēniem.

ĢZZF docente Gunta Kalvāne sadarbībā ar LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes asoc. prof. Ditu Nīmanti vadīja diskusiju par biežākajām problēmsituācijām klasē, kas nereti ir kā smiltis skolotāju kurpēs. Semināra izskaņā skolotāji tika iepazīstināti ar Latvijas Ģeogrāfijas biedrības veidotajām prezentācijām "Ģeogrāfiskās zināšanas skolā un dzīvē", kā arī tika informēti par plānoto jauno mācību standartu ģeogrāfijā.

Sestdien, 4. martā, simpozijā tiks apskatītas smilts un stikla tēmas vietvārdos, folklorā, literatūrā un mākslā.

 

 Simpozija "Smilts un stikls" zinātniskie raksti.

Īss ieskats simpozija norisē
 

 

© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un Inovāciju departaments