Jūlija - augusta numurs (2009)
2............ Jauna tipa kodolreaktors. Vitolds Grabovskis
Pēdējos gados sabiedrības viedoklis par kodolenerģijas izmantošanu ir mainījies no pilnīga nolieguma uz mērenu atbalstu. Arī reaktoru konstrukcija kļuvusi daudz drošāka.
Lai izdzīvotu tuksneša ekstrēmajā sausumā, dzīvniekiem izveidojušies īpaši pielāgojumi. No siltasiņu dzīvniekiem tikai kamielis var iztikt trīs nedēļas bez ūdens uzņemšanas.
7............ Ceļā uz gēnu pasi. Juris Šteinbergs
Esmu pārliecināts – reiz pienāks diena, kad klienta frāze “Pārbaudiet man visus gēnus!” DNS testēšanas laboratoriju darbiniekiem neizsauks skeptisku smaidiņu...
8............ Apbrīnojamā parazītu pasaule. Marianna Docenko
Vārds “parazīti” ikdienas cilvēkam parasti asociējas ar pretīgiem tārpiem. Tomēr, iedziļinoties šajā pasaulē, ar pārsteigumu varam konstatēt, ka arī parazītu vidū ir būtnes, kas piesaista ar savu neparastumu.
11........ Rokam CO2 zemē! Džūlija van Rossoma. Tulkojusi Sandra Vilka
Lielas cerības cīņā ar globālo sasilšanu zinātnieki saista ar pazemi, kas var kalpot kā oglekļa dioksīda ģeoloģiskās uzglabāšanas vieta. Šāds paņēmiens ļautu uzglabāt būtisku izmešu daļu.
Jau otro gadu pēc kārtas Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts rīkoja Saules kausu – sacensības paštaisītiem transportlīdzekļiem, kuru vienīgais enerģijas avots ir Saule.
17........ IQ tests
18........ Roboti – celtnieki un cīkstoņi. Leo Seļāvo
Roboti ir pavisam reāla lieta, kas rod pielietojumu industrijā, ikdienas dzīvē; arī izklaidē un sacensībās. Tāpēc gan Latvijas Universitātē, gan citur atrodas jauni cilvēki, kuriem šķiet interesanti un vērtīgi nodarboties ar robotu veidošanu.
20........ Kurš meklē, tas atrod. Ģirts Karnītis
Cilvēce kopš seniem laikiem ražo un uzkrāj informāciju. Informācijas meklēšanas jautājumi mūsdienās kļuvuši ļoti aktuāli, īpaši ņemot vērā internetā pieejamo datu milzīgo apjomu.
22........ Hieroglifi debesīs. Jānis Kuzmanis, Ilgonis Vilks
Pēdējās ar neapbruņotu aci saskatāmās supernovas mūsu Galaktikā bija novērojamas 1572. un 1604. gadā. Bet ko zinām par agrākiem supernovu novērojumiem?
Balansējot uz raķetes dzinēja liesmas, Neils Armstrongs kontrolēja kosmosa kuģa tuvošanos Mēness virsmai. Nebija gandrīz nekādu orientieru. Par laimi, cauri putekļu plīvuram pavīdēja kādi akmeņi, un tad jau kuģis pieskārās virsmai.
34........ Eksotikas meklējumi Etiopijā. Agra Lipsberga
Par civilizācijas šūpuli dēvētajā Etiopijā ir patiesi daudz ko redzēt. Kādreizējo konfliktu un nestabilās politiskās situācijas dēļ tikai pēdējos sešus gadus tā parādās kā tūrisma maršrutu galamērķis.
38........ Vai tu redzi to, ko redzi? Gatis Ikaunieks
Redzes ilūzijas mums rāda, ka ne visu mēs uztveram tā, kā tas ir patiesībā. Tās arī pierāda, cik sarežģīta ir mūsu redzes sistēmas darbība.
40........ Gribu būt fizmats. Sandris Lācis, Leonīds Buligins
Uzdod sev jautājumu – vai mani tiešām aizrauj fizika, cik lielā mērā man tā patīk un padodas vairāk nekā kaut kas cits? Ja atbilde ir pozitīva, tev vajadzētu nopietni domāt par fizikas studijām.
44........ Sievietes un zinātne. Līga Grīnberga
L’Oreal un UNESCO apvieno pūles, lai pievērstu sabiedrības uzmanību sievietēm – zinātniecēm, parādot viņas kā īstus, reālus neatlaidības un veiksmes piemērus nākamajām zinātnieču paaudzēm.
46........ Pasaules pamatu meklējot. Elīna Laizāne
“(..) Spriežot pēc tiem datiem, kas ir mūsu rīcībā, atklājums nav aiz kalniem. Taču, ja šis bozons netiks atklāts, es būšu ļoti, ļoti norūpējies. Ja tas nepastāv, es pārstāšu saprast to, ko, šķiet, saprotu...” (Pīters Higss par Higsa bozonu)