Zinātnes un tehnikas jaunumi, interesanti fakti
Ģeomagnētiskā subvētra mākslinieka skatījumā. NASA attēls |
Ja Zemes apkārtni sasniedz intensīva Saules lādēto daļiņu plūsma, Zemes magnētiskā lauka līnijas uztver plūsmas nesto enerģiju un izstiepjas tālu kosmosā. Līdzīgi kā gumija, ko nostiepj un palaiž vaļā, magnētiskā lauka līnijas var pēkšņi ieņemt jaunu stāvokli, sprādzienveidīgi atbrīvojot uzkrāto enerģiju. Šo procesu sauc par magnētisko pārsaisti (magnetic reconnection).
Pārsaistes atbrīvotā enerģija iekustina divus milzīgus plazmas – elektronu un protonu – mākoņus, viens no tiem pārvietojas Zemes virzienā, bet otrs aizlido kosmosā. Daļiņas, kas lido Zemes virzienā, ietriecas Zemes atmosfērā un aptuveni 90–300 km augstumā mijiedarbojas ar atmosfēras atomiem un molekulām, izraisot polārblāzmu.
Atklājums, ka subvētru izraisa magnētiskā lauka līniju pārsaiste, tika izdarīts, izmantojot piecus THEMIS pavadoņus, kas bija aprīkoti ar jonu, elektronu, elektriskā un magnētiskā lauka uztvērējiem. Pavadoņi bija izvietoti dažādos augstumos un to mērķis bija fiksēt kosmisko vētru sākumu – kur un kad tās sākas, kā to komponenti savstarpēji mijiedarbojas. Virszemes staciju tīkls, kas darbojās līdztekus, deva iespēju reizē novērot polārblāzmu arī no zemes.
Izdarītais atklājums ir nozīmīgs – tagad, kad zināms patiesais subvētru iemesls, kļuvis iespējams tās rūpīgāk izpētīt. Ir ļoti svarīgi iemācīties prognozēt kosmosa vētras, jo tās izpaužas ne tikai kā polārblāzma, bet arī kā spēcīgi magnētiskā lauka traucējumi, kas atsevišķos gadījumos negatīvi ietekmē gan virszemes, gan kosmiskās tehnikas darbību. Vētru paredzēšana ļautu savlaicīgi ierīces izslēgt un novērstu to bojājumus. Turklāt būtu iespējams precīzāk zināt, kad debesīs būs novērojamas krāšņās gaismas spēles, un cilvēki varētu doties tās apskatīt.
Lauma Liepiņa
Vai veiksmīgs aukstās kodolsintēzes demonstrējums?
1989. gada 23. martā Mārtins Fleišmans no Sauthemptonas Universitātes Lielbritānijā un Stenlijs Ponss no Jūtas Universitātes ASV paziņoja, ka viņi ir novērojuši kontrolētu kodolsintēzes reakciju stikla traukā istabas temperatūrā. Tā aizsākās stāsts par auksto kodolsintēzi (cold fusion).
Vienu brīdi šķita, ka visas pasaules enerģijas problēmām ir atrasts risinājums, taču jau pēc neilga laika parādījās skeptiski viedokļi par eksperimentu atkārtojamību, rezultātu ticamību un noderību. ASV Enerģijas Departaments ziņoja, ka eksperimenti nav devuši pārliecinošus pierādījumus, ka auksto kodolsintēzi iespējams izmantot kā noderīgu enerģijas avotu. Kopš tā laika vārdi “aukstā kodolsintēze” tiek attiecināti uz viltus zinātni. Tomēr tas nav atturējis vairākus zinātniekus no eksperimentu turpināšanas.
2008. gada 22. maijā Osakas Universitātes goda profesors Jošiaki Arata publiski demonstrēja eksperimentu, kurā, atbilstoši viņa vārdiem, izdevās parādīt aukstās kodolsintēzes reakciju. J. Arata ar auksto kodolsintēzi nodarbojas jau vismaz 10 gadus, ir cienījams fiziķis un augstākā Japānas apbalvojuma, ordeņa par nopelniem kultūras laukā, laureāts.
Šajā eksperimentā J. Arata kopā ar savu kolēģi Ju Čan Žangu zem spiediena ievadīja deitērija gāzi vakuuma kamerā, kurā atradās cirkonija oksīds ar pallādija nanodaļiņām. Profesors Arata apgalvo, ka šādā materiālā deitērijs tiek absorbēts lielos daudzumos, izveidojot blīvu deitēriju – tik blīvu, ka deitērija atomu kodoli atrodas pietiekami tuvu, lai savienotos kodolsintēzes reakcijā, veidojot hēliju un izdalot siltumu.
Patiešām, eksperimenta laikā bija novērojama siltuma izdalīšanās. Kad Arata sāka gāzes ievadīšanu, temperatūra pieauga līdz aptuveni 70 °C, kas, atbilstoši Aratas apgalvotajam, ir ķīmisko un ARĪ kodolreakciju rezultāts. Arī tad, kad gāzes padeve tika pārtraukta, materiāla centrālajā daļā vismaz 50 stundas saglabājās ievērojami augstāka temperatūra kā pie kameras sienām. Tas, saskaņā ar J. Aratas teikto, ir kodolsintēzes reakciju rezultāts.
Veicot kontroles eksperimentus, kuros deitēriju aizvietoja ar parasto ūdeņradi, vai arī netika izmantots cirkonija oksīda un pallādija materiāls, siltums izdalījās pavisam īsu brīdi vai arī neizdalījās vispār. Daudzi skeptiķi gan joprojām šaubās par aukstās kodolsintēzes iespējamību vispār. Zinātniekiem un aukstās kodolsintēzes interesentiem un noliedzējiem šobrīd ir virspusēji komentāri par šo tēmu, jo vēl pārāk daudz kas ir neskaidrs. Tomēr līdzīgi eksperimenti tiek veikti vairākās vietās pasaulē un šī gada augustā Vašingtonā (ASV) notika jau 14. Starptautiskā Aukstās kodolsintēzes konference. Kas zina, varbūt, turpinot kāpt degvielas cenām, mēs par šo enerģijas avotu dzirdēsim arvien vairāk...
Gatis Narvaišs