Septembra - oktobra numurs (2007)
2 ........... Evolūcijas teorijas problēmas. Kārlis Kramēns
Protams, tas nenozīmē, ka pastāv apzināta “evolūcijas teorijas sazvērestība” zinātnieku vidū, bet viegli saskatāms iemesls, kāpēc ateisti, kuru skaitā ir arī zinātnieki, turēsies pie evolūcijas teorijas par katru cenu – ja tā ir aplama, tad ir jāatzīst Dieva esamība.
5 ........... Evolūcija, kreacionisms un kritiskā domāšana. Gunārs Brāzma
Uzticēšanās citu cilvēku liecībām un attiecīgās nozares speciālistu viedokļiem ir normāla attieksme, ja vien nav kādu pietiekami nozīmīgu papildus apstākļu, kas liktu to vai citu konkrēto liecību vai viedokli apšaubīt.
8 ........... Nākotnes gaisma. Ilgonis Vilks
2013. gadā, izmantojot šo lāzeru, varētu tikt uzņemta pirmā filma par ķīmisko elementu slepeno dzīvi. Nav šaubu, ka vismaz zinātnieku vidū tā būs īpašs notikums.
11 ....... Pasaules brīnumi – pasludināti. Agra Lipsberga
2007. gada 7. jūlijā Portugāles galvaspilsētā Lisabonā svinīgā ceremonijā tika pasludināti jaunie septiņi pasaules brīnumi – objekti, par kuriem visā pasaulē bija balsojuši visvairāk cilvēku.
12 ....... Būt ģeologam ir interesanti. Agra Lipsberga intervē Valdemāru Stūri
Īsts fosiliju pētnieks, nonākot vietā, kurā cer atrast fosiliju, uzreiz neķeras klāt lāpstai. Vispirms ir jāveic daudzi priekšdarbi un vērtējumi.
16 ....... Zinātnes elpa Hamburgā. Ilgonis Vilks
Vācijas elektronu sinhrotrons Hamburgas pievārtē ir milzīga zinātnes “fabrika” – te strādā 3000 zinātnieki.
20 ....... Ēģiptes tumsība un Mīnojas kultūras bojā eja. Ilgars Grosvalds, Jānis Klētnieks
Sicīlijā zem Etnas gulēja simtgalvainais Tifons, zem Vezuva netālu no Neapoles snauda spēcīgais Alcionejs, bet tālajās Havaju salās zem krātera krāca vecais riebīgais Pele.
25 ....... Zinātnes un tehnikas jaunumi, interesanti fakti
28 ....... Pētnieka motivācija. Andrejs Cēbers
Jau pirmajās dienās ievēroju, ka klase sadalījusies vairākās grupās, viena no tām cītīgi lasīja Raševska grāmatu “Rīmaņa ģeometrija un tenzoru analīze” (9. klasē!). Skatos uz to šobrīd savā plauktā un mēģinu atcerēties – vai esmu jebkad bijis spējīgs to izlasīt, pat tagad, pēc daudziem gadiem, lai arī esmu Teorētiskās fizikas katedras vadītājs.
33 ....... Dzīvības koks genoma ērā. Kas bija urbilatērijs? No žurnāla RTD info tulkojusi Sandra Vilka
Jaunais “dzīvības koks” ne mazāk kā piecpadsmit gadījumos liek pārskatīt patreizējos pieņēmumus par dzīvo būtņu ģenealoģiju. Viena no vissvarīgākajām pārmaiņām ir iespēja salikt uz tā paša zara mugurkaulniekus un kukaiņus.
36 ....... Elektroniskais papīrs. Vitolds Grabovskis
2006. gadā elektroniskais papīrs tika atzīts par vienu no 20 labākajiem gada inovatīvajiem tehnoloģiskajiem izstrādājumiem. Lai gan ideja ir ļoti vienkārša, tomēr elektroniskās tintes radīšanā tika izmantoti jaunākie fizikas, ķīmijas un elektronikas sasniegumi.
38 ....... Eiropas stratēģiskais mērķis – nanotehnoloģijas. Vitolds Grabovskis
Eiropas zinātnes administratori rūpējas, lai sabiedrība uzzinātu par Eiropas finansēto projektu sasniegumiem. Šajā sakarā Terras pārstāvji bija uzaicināti uz nanotehnoloģijām veltītu forumu, kas šī gada jūnijā notika Diseldorfā.
40 ....... Pirmie soļi kosmosā. Vitālijs Kuzmovs, Ilgonis Vilks
Kopš pirmā Zemes mākslīgā pavadoņa palaišanas pagājuši 50 gadi, un mūsdienās lidojumi kosmosā ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Bet kā jutās pagājušā gadsimta 50. gadu zinātnieki un inženieri, mēģinot spert pirmos soļus Lielajā Nezināmajā?
43 ....... Jūrmalas zvejniecības brīvdabas muzejs.
Gunta Vilka intervē Giju Kloku
Gunta Vilka intervē Giju Kloku
Laivu nojumē aplūkojamas arī dažādas laivas – sākot no vienvietīgas, seklas luču zvejnieka laiviņas, kas atsauc atmiņā Dullo Dauku, līdz daudzvietīgai zvejas laivai, kas darbināma ar smagās mašīnas motoru.
46 ....... “Saules tējkannas” konkursa uzvarētāju neparastās idejas. Ilona Nukševica
48 ....... Terra tev. IQ tests