Novembra - decembra numurs (2006)
Daudzi mākslinieki ir zīmējuši tālu un nezināmu planētu ainavas, svešas zvaigžņu sistēmas un nākotnes kosmosa kuģus. Esam šādus attēlus publicējuši, vēl vairāk tos varam sastapt interneta plašumos. Tādēļ vispirms piedāvājam lasītājiem attēlot to, kā, viņuprāt, Plutona virsmas ainavu varētu ietekmēt Saules sistēmai unikālais fakts – Plutona un Harona dubultsistēmas masas centrs atrodas ārpus Plutona virsmas. Interesantākos attēlus (noteikti pievienojiet īsu aprakstu – pamatojumu) publicēsim.
Un vēl divi jautājumi:
- aprēķināt Plutona–Hārona masas centra atrašanās vietu (vajadzīgie dati atrodami rakstā);
- kāda izmēra Plutona virsmas reljefa elementus varam cerēt saskatīt ar New Horizons instrumentiem?
Balva labākajam – Terras nākamā gada abonements. Risinājumus iesūtīt līdz 2007. gada 15. februārim Terras redakcijai Martas ielā 9, Rīgā, LV-1011, vai pa e-pastu terra@lu.lv. Attēlu minimālais izmērs 10×15 cm; ja digitālā formātā, tad izšķiršana 300 dpi, faila formāts tif, jpg vai bmp.
Saturs novembra-decembra numuram
2 .......... Zinātnes un tehnikas jaunumi, interesanti fakti
Cilvēkiem, kam ir grūtības no rītiem piecelties, palīdzēs modinātājpulkstenis ar puzli. Pulkstenis savā ziņā ir sadistisks attiecībā pret lietotāju. Kad sāk zvanīt modinātāja zvans, uz pulksteņa ”eksplodē” puzlis, kas atrodas pulksteņa augšējā daļā, un pužļa gabaliņi aizlido apkārtējā telpā. Pulksteņa zvans neapklust, kamēr visi gabaliņi nav atrasti un novietoti uz pulksteņa atpakaļ.
6 ........... Zinātnieku nakts. Jānis Kleperis, Ilgonis Vilks
Kaut kas negaidīts – tik daudz apmeklētāju! Institūts šim notikumam bija gatavojies – jau pirms ienākšanas telpās apmeklētāju acis piesaistīja izgaismotais Cietvielu fizikas institūta logo un zem tā – mūzikas taktī mainīgs lāzera stars. Katrs ienācējs tiek rūpīgi reģistrēts un saņem sertifikātu–apliecinājumu par Zinātnieku nakts apmeklēšanu. Eiropā šāds pasākums notika jau otro gadu, bet Latvijā Zinātnieku nakts plaši izvērtās pirmo reizi.
8 ........... Dīvainās čūskas. Ingrīda Jansone–Henkuzene
Planējoši lidot spēj tikai piecas koku čūsku sugas no ģints Chrysopelea (Āzijā). Pirms lēciena tās savijas spirālē, tad strauji iztaisnojas, met ķermeni gaisā, izstiepjas taisnas, piedevām vēl saplacina ķermeni horizontālā plaknē un izpleš vēderu uz sāniem. Šādi palielinās planējošā virsma, veidojot tādu kā garenu izpletni.
12 ....... Modernie optiskie mikroskopi. Aleksejs Kuzmins
Cilvēka acis var izšķirt mazākais 0,1 mm lielus objektus. Taču mūsu pasaulē ir lietas, kuru izmēri ir daudz mazāki, piemēram, šūnas, baktērijas, šķiedras un mikrokristāli. Šādā gadījumā palīgā nāk mikroskopi. Mūsdienu mikroskopijā iezīmējušās divas relatīvi jaunas pieejas – fluorescences un konfokālā mikroskopija. Abas dod iespēju sasniegt lielāku palielinājumu, nekā ar tradicionālajiem optiskajiem mikroskopiem.
14 ....... Habla teleskops apstiprina informāciju par tuvāko citplanētu. Krišjānis Punculis
15 ....... Viedi materiāli viediem cilvēkiem. Līga Grīnberga intervē fiziķi Andri Krūmiņu
Ir tādi “gudrie šķidrumi”, ko sauc par magnetoreoloģiskajiem materiāliem. Plašākais pielietojums – amortizatori. Ne tik daudz automobiļu, bet Japānā ar tiem amortizē celtnes. Ja sākas zemestrīce, tad uztvērējs, kas reaģē uz zemes svārstībām, ieslēdz magnētisko lauku. Šķidrums kļūst ļoti stīgrs. Amortizators ir ļoti efektīvs, jo satur visu māju vertikālā stāvoklī.
17 ....... Pārbaudi savu IQ
18 ....... Jaunie pasaules brīnumi. Agra Lipsberga
No vēstures zināmi septiņi klasiskie pasaules brīnumi – Ēģiptes piramīdas, Semiramīdas gaisa dārzi un citi. Taču šis saraksts neaptver visu pārsteidzošo, kas pasaulē kādreiz ticis uzbūvēts. Terra turpina iepazīstināt ar citiem pasaules brīnumiem. Viens no tādiem ir Stounhendža, ko varētu tulkot kā “akmens karātavas, pakārtie akmeņi”. Un Timbuktu nav tuksneša mirāža, bet gan reāla pilsēta, kurā senos laikos neskaitāmas karavānas pēc Sahāras šķērsošanas guva iespēju atpūsties un padzirdīt kamieļus.
22 ...... Mediķi skatās “televizorā”. Andrejs Pikuļins
“Man jāiet uz televizoru”, saka grūtniece, kuru ārsts nosūtījis uz augļa ultraskaņas zondēšanu (ultrasonogrāfiju). Šādu “televizoru”, kas mediķim dod iespēju ielūkoties pacientā, mūsdienu medicīnā kļūst arvien vairāk. Viena no efektīvām diagnostikas metodēm ir magnētrezonanses attēlošana (MRI).
23 ....... “Ieraudzīta” tumšā matērija. Ilgonis Vilks
24 ....... Savērptais laktāms 2-hinuklidons. Jānis Jaunbergs
Atomi nav rotaļu klucīši, ko var kombinēt patvaļīgās struktūrās un būvēt jebkādas konstrukcijas, kas vien ienāk prātā. Mikropasaulē eksistē citi likumi, un mūsu mehāniskie molekulu modeļi bieži izrādās neadekvāti. Pavisam vienkāršas organiskas molekulas, ko bez grūtībām var sameistarot no koka lodītēm un stieples nogriežņiem, kvantu pasaulē reizēm nemaz nav iespējamas. Vērojami arī robežgadījumi, kad it kā vienkāršas molekulas sintēzei daba liek milzu šķēršļus, taču ar atjautību un centību grūtības izrādās pārvaramas.
26 ....... Space Shuttle atkal ierindā. Krišjānis Punculis
Kosmoplāna Space Shuttle lidojumi 2006. gadā tiek vērtēti kā ļoti veiksmīgi, jo izdevās izpildīt visus galvenos uzdevumus – pārbaudīt tehniskos jaunievedumus degvielas tvertnes uzbūvē un remontdarbu veikšanā, papildināt Starptautiskās Kosmiskās stacijas komandu un uzstādīt vitāli nepieciešamos Saules bateriju paneļus.
30 ....... Planēta Plutons (1930–2006). Ilgonis Vilks
Ja sākumā Plutons zinātniekiem šķita ļoti liels – vismaz Zemes lielumā, tad pakāpeniski tas “saruka”, līdz kļuva par Saules sistēmas mazāko planētu. Nepatikšanas sākās, kad astronomi aiz Neptūna orbītas atklāja Plutona sāncenšus. Un, kad tika atklāts par Plutonu lielāks objekts, pacietības mērs bija pilns. 2006. gada 24. augustā astronomi atņēma Plutonam tiesības saukties par planētu.
33 ....... Džosera piramīdas noslēpumi. Bruno Delāns, Jānis Klētnieks
2006. gada augusta beigās no Ēģiptes atgriezās Latvijas zinātniskā ekspedīcija, kas apsekoja pasaulē vecākās akmens piramīdas – Džosera pakāpju piramīdas – pazemes struktūras. Joprojām nezināma palikusi piramīdas cēlāja Imhotepa kapavieta, ko atklāt ir katra ēģiptologa sapnis. Bet varbūt jau esam pietuvojušies šim noslēpumam?
36 ....... Dabaszinības ir nepieciešamas! Andris Nikolajenko, Ilva Cinīte, Jurijs Kuklis, Liene Zeile, Inese Dudareva
Mēs piedāvājam skolēnam paraudzīties uz dabu kopumā kā pētniekam caur mikropasauli un apzināt tās daudzveidību caur makropasauli un megapasauli.
40 ....... Žurnālu apskats. Sandra Vilka
Kāda konkrēta produkta “oglekļa pēda” ir visu ar to saistīto tiešo un pastarpināto ogļskābās gāzes izmešu summa. Alus oglekļa pēda ir krietni vien pieticīgāka nekā atbilstoša daudzuma benzīna pēda. Morāle? Ja jums rūp apkārtējā vide, tad mazāk brauciet ar mašīnu, bet vairāk dzeriet alu!
42 ....... Biomasa kā naftas alternatīva. Jānis Grāvītis
Naftas krājumi izsīkst, bet tās patērētāju un gribētāju skaits aug. Nākas meklēt dažādas alternatīvas, te – viena no tām. Kādus ieguvumus un problēmas varam gaidīt no biomasas izmantošanas enerģētikā – par to piedāvātais raksts.
45 ....... Tests acīgajiem “Vai tu atceries vēl?”
46 ....... Kāpēc dzenim nesāp galva? Ilgonis Vilks
Kāpēc dzenim nesāp galva, kādi mēsli labāk patīk mēslu vabolēm, kā ar nepatīkamām skaņām atbaidīt pusaudžus, bet ar nepatīkamu smaku pievilināt malārijas odus? Par to un vēl daudz ko citu – Hārvarda universitātes studentu nenopietnajā zinātnisko darbu atlasē, kas saucas IG Nobel Prize 2006 jeb Antinobela balva.