Burtu kartes un lēcu fliperu metode

Burtu kartes un lēcu fliperu metode

Treniņu metodes mērķis ir atjaunot adekvātu un vecumam atbilstošu akomodācijas amplitūdu un vieglumu. Attiecīgi šajā metodē ir svarīgs gan izmantoto lēcu diapazons – akomodācijas amplitūda, gan akomodācijas atbildes ātrums – vieglums.

Metode tiek izmantota gan monokulāros, gan binokulāros apstākļos, atkarībā no redzes terapijas posma un mērķa.

Ja ir pieejami lēcu fliperi lietošanai mājas apstākļos var sagatavot burtu kartes un lēcu fliperu metodes aprakstu akomodācijas treniņiem mājas apstākļos.

Nepieciešamais aprīkojums:

Neizslīpētas briļļu lēcas (var izmantot lēcas no proves kastes) no –6.00D līdz +2.50D ar 0.25D soli, burtu kartes un oklūders vienas acs aizklāšanai, ja treniņš tiek veikts monokulāri. Ir pieejami arī gatavi fliperu komplekti ar noteiktām lēcu kombinācijām, piemēram:

+0.50/+1.00

+0.50/+2.00

+0.50/-0.50

+1.00/-1.00

+1.00/-2.00

+2.00/-3.00

+2.00/-4.00

+2.00/-5.00

Kartes veidotas lietošanai tuvumā ar dažāda izmēra optotipiem, vārdiem vai tekstu – atbilstošu redzes asumam no 0,25 līdz 0,66 decimālajās vienībās. Var izmantot jebkuru drukātu tekstu atbilstošu noteiktam redzes asumam.

Procedūra:

Turot burtu kartes 40 cm attālumā, pacientam jānofokusē skaidrs attēls caur pamīšus mainītām „+” un „-” lēcām.

Uzdevums veicams divās grūtības pakāpēs. Pirmajā jāsasniedz spēja nofokusēt, otrajā jāpiesaista laika faktors.

Bērniem un jauniešiem jātiek galā ar visu diapazonu no +2.50D līdz -6.00D līdz uzdevumā iesaista laika faktoru. Pieaugušajiem stiprākā „-” lēca, caur kuru jāvar nofokusēt burti uz kartes, ir ½ no akomodācijas amplitūdas.

Pārejot uz uzdevuma otro grūtības pakāpi, jālūdz uzdevums veikt maksimāli ātri. Sāk ar zemākā stipruma lēcām, piemēram +0.50D un -0.50D, un trenējas līdz sasniedz adekvātu akomodācijas atbildi ar vieglumu 20 cikli minūtē. Tā lēcu stiprumu pakāpeniski palielina līdz +2.00D un -4.00D maiņu pacients spēj realizēt ar vieglumu 20 cikli minūtē. Atceramies, ka pieaugušajiem stiprākās „-” lēcas D ir ½ no akomodācijas amplitūdas.

Svarīgi sekot lai pacients izjustu nosacījumus efektīvam treniņam. Nepieciešamības gadījumā uzdevumu vienkāršo vai grūtības līmeni paaugstina.

Nesāk treniņu ar lielāka soļa fliperiem, kamēr nav apgūts iepriekšējais.

Šī terapijas metode ir sevi attaisnojusi un uzskatāma par pabeigtu, kad pacients, jaunāks par 20 gadiem, veiksmīgi spēj nofokusēt caur +2.50D un -6.00D lēcām ar vieglumu 20 cikli minūtē. Rezultāts jāsasniedz abām acīm vienlīdzīgs, ja metode izmantota monokulāros apstākļos. Vecākiem pacientiem šī terapijas metode uzskatāma par pabeigtu pie 20 cikliem minūtē ar lēcām, kas atbilstošas akomodācijas amplitūdai („-” D = ½ AA).

Ja mērķis ir atjaunot adekvātu un vecumam atbilstošu akomodācijas amplitūdu un vieglumu, likvidējot vai mazinot supresiju, veicot binokulāros akomodācijas treniņus izmanto disociāciju.

Šim mērķim izmanto tās pašas metodes ko monokulāri, tikai oklūderi, kas aizsedza vienu aci, aizvieto ar 10 Δ ar bāzi uz leju un izmanto tuvuma burtu karti ar vienu teksta rindu.

Procedūra, izmantojot prizmas disociāciju binokulāros treniņos:

Metode tiek realizēta gandrīz identiski monokulārajai fliperu metodei, tikai pacients skatās ar abām acīm, oklūderi vienai acij aistājot ar 6 -10 Δ ar bāzi uz leju, lai radītu abu acu disociāciju. Ja nav pieejams klips prizmas stiprināšanai, var izmantot arī proves rāmi, bet jāvēro, lai rāmja smagums un radītais diskomforts neietekmē treniņa gaitu.

40 cm attālumā lūdz fokusēt uz tekstu atbilstošu redzes asumam 0.8-1.0. Vienai acij pieliek +0.50D lēcu, otrai -0.50D lēcu – pacientam jājūt dubultošanās. Tad lūdz koncentrēties uz zemāko tekstu un nofokusēt skaidri to un nolasīt vienu rindu, tad mainīt skatu uz augšējo tekstu, nofokusēt un skaļi nolasīt rindu.

Sākumā mērķis ir tikai iegūt skaidru teksta objektu līdz pat fokusācijas maiņai caur +2.00 un -4.00 lēcām bez laika faktora. Kad tas ir veiksmīgi panākts, uzdevuma grūtības pakāpi palielina, iesaistot laika faktoru – lūdz fokusāciju veikt cik ātri vien iespējams. Sāk atkal ar zemākās pakāpes lēcām +/- 0.50D līdz vieglumam 20 cikli minūtē. Tad lēcu stiprumu palielina līdz 20 ciklu vieglums realizējams ar +2.00D un -4.00D lēcām.

Šī terapijas metode ir sevi attaisnojusi un uzskatāma par pabeigtu, kad pacients, jaunāks par 20 gadiem, veiksmīgi spēj nofokusēt caur +2.50D un -6.00D lēcām ar vieglumu 20 cikli minūtē. Vecākiem pacientiem šī terapijas metode uzskatāma par pabeigtu pie 20 cikliem minūtē ar lēcām, kas atbilstošas akomodācijas amplitūdai („-” D = ½ AA).

Supresijas kontrolei var izmantot arī polarizēto šķērsli un polarizētās brilles vai sarkani zaļā filtra šķērsli un brilles.

Var izmantot arī vektogrammas, tranglifus, ekscentriskos riņķus un fūziju kartes, ko izmanto fuzionālās verģences terapijas metodēs.