Optometrista prakses vietā veicamā redzes terapija

Optometrista prakses vietā veicamā redzes terapija

Redzes terapijas akomodācijas treniņu metožu mērķis ir uzlabot akomodācijas amplitūdu un vieglumu. Uzdevumus parasti uzsāk monokulāri, lai rezultātu neietekmētu fuzionālā verģence. Novēršot binokulāro fūziju, netiek iesaistīta konverģences darbība, ļaujot pilnībā attīstīt akomodācijas kontroli.

Pēc sarežģītības pakāpes pirmās izmanto metodes ar monokulāro akomodāciju fliperi (vai brīvajām lēcām). Bumbiņu virtene, perifēriju vektogrammas un tranglifi, pieder pie pirmā līmeņa treniņiem sarežģītības ziņā, ja uzdevumos papildus iesaista verģenču darbību. Nākošajā līmenī jau izmanto binokulāros fliperus un centrālus tranglifus. Vissarežģītākās metodes no akomodācijas viedokļa ir apertūras mērķi kopā ar binokulāro lēcu fliperi. Ar šo metožu apvienojumu, panāk pilnīgu akomodācijas un verģences kontroli.

Akomodācijas treniņu secība redzes terapijā:

  1. Sasniedz apmierinošu akomodācijas amplitūdu monokulāri.
  2. Stimulē akomodācijas amplitūdu monokulāri +/- 2.50D bez laika faktora. Sāk ar maza soļa stimula maiņu un pakāpeniski pāriet uz lielāku soļu un lēcienveida stimulu maiņu.
  3. Sasniedz akomodācijas vieglumu monokulāri līdz 20 cikliem minūtē.
  4. Iegūst vienādu rezultātu abām acīm.
  5. Uzsāk binokulāru akomodācijas treniņu pēc 1-3 punkta shēmas.
  6. Binokulārajiem treniņiem pievieno verģenču uzdevumus – fuzionālo verģenču BI un BĀ treniņi.
1. posms – akomodācijas darbības līdzsvarošana:
1.Attīsta sajūtu diverģēt un atslābināt akomodāciju.
            Lēcu izvēles kārtošana jeb lens sorting(+2.00 uz redzes asumu 0.66).      Jau pirmā posma sākumā līdz ar akomodācijas treniņiem uzsāk negatīvo fuzionālo verģenču (BI) amplitūdas normalizēšanu tuvumā     2.Normalizē monokulāri akomodācijas amplitūdu un spēju stimulēt un atslābināt akomodāciju (+2.00/-6.00 flipers).
3.Attīsta akomodācijas vieglumu monokulāri un pievieno laika faktoru līdz sasniedz 20 ciklus minūtē. Sāk ar vājāka stipruma lēcām, pakāpeniski sarežģītības pakāpi palielina.
4.Kad monokulārie treniņi uzskatāmi par pabeigtiem un abās acīs iegūtie rezultāti ir vienādi, atkārto 1-3 punktu binokulāros apstākļos. Supresijas kontrolei izmanto 6-10 Δ disociāciju, sarkani zaļos vai polarizācijas filtrus.
2. posms – pievieno verģenču treniņu uzdevumus:
1.Palielina pozitīvo fuzionālo verģenču (BĀ) amplitūdu.
2.Normalizē verģenču vieglumu.
3.Nostiprina negatīvo fuzionālo verģenču (BI) amplitūdu vidējās distancēs un tālumā.