Starptautiskā Astronomijas Savienība <i>IAU</i> un tās Ģenerālās Asamblejas
Demonstrācija Honolulu pret TMT teleskopa celtniecību kulturāli un vēsturiski nozīmīgajā Maunakea kalnā (Mauna a Wākea) 2015. g. augustā (“a'ole” havajiešu valodā nozīmē “nē”, “nekad”). Havaju karoga stūrī ir britu karogs, iekļauts 19. gadsimtā, kad Lielbritānija atbalstīja Havaju karalisti. Daži karogi ir pacelti ar augšu uz leju, kas ir sēru noformējums; Eiropā tā būtu sēru lente jeb karogs pusmastā. Autora foto
Iebraukušam ārzemju astronomam, protams, ir visai neomulīgi iekļūt šādos strīdos. Citās vietās ar attīstītu astronomiju (Čīle, Kanāriju salas) svešiniekiem var atklāti pateikt, ka nodarbojas ar astronomiju, un parasti kā reakciju saņemt pozitīvu ziņkāri, bet šais apstākļos bija labāk pārāk skaļi nestāstīt par savām darbībām, lai netiktu uztverts kā aizdomīga persona. Citas sekas bija paaugstinātas drošība ap konferenču centru, kā arī IAU lūgums konferences dalībniekiem izvairīties no jebkādām intervijām jeb izteikumiem, kuri varētu tikt uztverti kā nākuši no IAU puses. Cita problēma konferencē (mazāk nopietna, bet tomēr) radās kā sekas no rīkotāju pārcenšanās digitalizēt konferences materiālus. Visa informācija par norises programmu, kā arī ikdienas konferences avīze, vairs nebija pieejama uz papīra, bet tikai izmantojot datoru vai viedtālruņu programmatūru. Pirms konferences varējām izmēģināt šo interesanto iespēju bagātinātās programmas, bet, kad konference sākās pa īstam un pāris tūkstoši dalībnieku vienlaicīgi mēģināja pieslēgties, datorsistēma nobruka un visumā informācija reālā laikā vairs nebija pieejama. Starp tiem, kuri īpaši sekoja notikumiem, bija grupa no Austrijas, nākamās Ģenerālasamblejas (skatīt attēlu nr. 1 un nr. 2) organizētāji, solīdami, ka izmantos Honolulu labo, kā arī mazāk labo pieredzi, lai nākamā asambleja Vīnē noritētu gludi.Nākamās – 2018. gada IAU 30. – Ģenerālasamblejas logotips (http://astronomy2018.org/). Pirmajā acu uzmetienā izskatās kā divas no Vīnes vislabāk pazīstamajām iezīmēm – lielais panorāmas rats Prater parkā (Wiener Riesenrad) un Vīnes Svētā Stefana katedrāle (Stephansdom), bieži kombinēti suvenīros kā stikla “sniega bumbās”. Taču, rūpīgāk apskatot zīmējumu, atklājas, ka apaļais objekts varbūt drīzāk ir radioteleskops, bet baznīcas siluets ir Laimana alfas spektrāllīniju struktūra (“Lyman-alpha forest”) kādas tālas galaktikas spektrā.
Vispār Havaju salas ar stāviem kalniem, aktīviem vulkāniem, sērfotājiem ideāliem jūras viļņiem un bagātīgi lietus aplaistītiem mežiem veido krāšņas dabas ainavas. Noteikti daudzi būs redzējuši kinofilmu sēriju par Juras laikmeta parku (Jurassic Park), kur daudzi dabas skati tika uzņemti tieši Havaju salās. Tas, ka tās dabā nav kaitīgu jeb indīgu dzīvnieku, pataisa salas patīkamas dabas pārgājieniem, arī ja vislielākā tūrisma plūsmas ir uz pludmalēm. Pašā pilsētā Honolulu ir daži vēsturiski objekti – Pērlhārbora (Pearl Harbor) – osta ar Otrā pasaules kara liecībām, 'Iolani pils – vienīgā bijušā karaļa pils Ziemeļamerikā un nedaudzi citi. Slavenākā pilsētas daļa, protams, ir Vaikīkī pludmale, kur gan var būt pagrūti atrast senāko laiku eksotiku starp tagad blīvi sabūvētām viesnīcu augstceltnēm, kas pietuvojas pludmalei, orientētas uz masu tūrismu. Varbūt skaistākās dabas īpatnības kodolīgi aprakstītas kādā mīlas pilnā dziesmā par Havajām: .. kur varavīksnes dzīvo mūžam, kur ūdenskritumi skrien brīvi … Diez vai kaut kur pasaulē būs vietas ar vairāk varavīksnēm kā Havajās? Katras salas vidienē ir kalni, kas uzķer lietus mākoņus, redzami no visām krastmalām, kur parasti spīd saule…