Habls ieraudzījis „smaidošas” galaktikas
No «ZvD» 227.numura vāku 3.lpp.
Habls ieraudzījis „smaidošas” galaktikas. Šī attēla centrā, kas uzņemts ar NASA/ESA Habla Kosmisko teleskopu, ir galaktiku kopa SDSS1 J1038+4849 Lielā Lāča zvaigznājā, – un tā šķiet smaidam. Šīs „laimīgās sejas” – divas oranžas acis un balta poga degunam – acis ir ļoti spožas galaktikas SDSSCGB 8842.3 un SDSSCGB 8842.4 un maldinošās smaida līnijas faktiski ir loki, ko rada efekts, ko sauc par spēcīgu gravitācijas lēcošanu. Šos objektus pētīja ar Habla platleņķa planetāro kameru 2 (WFPC2) un platleņķa kameru 3 (WFC3) spēcīgu lēcu apskata ietvaros.
Masīvās galaktikas gravitācijas lauka iespaidā var darboties kā kosmiskās lēcas, pastiprinot, sagrozot un izliecot gaismu aiz tām. Šo parādību, raksturīgu daudziem Habla atklājumiem, izskaidro Einšteina Vispārīgā relativitātes teorija. Šai speciālajā gravitācijas lēcošanas gadījumā gredzens – zināms kā Einšteina gredzens2 – veidojas no gaismas noliekšanās, avotam, lēcai un novērotājam nokļūstot uz vienas skata līnijas un rezultējoties gredzenam līdzīgā struktūrā, kas redzama šai attēlā.
Kopš 1990. gada no Habla veikto vairāk nekā miljons novērojumu ir tūkstošiem attēlu Habla zinātnes arhīvā, ko ir redzējuši tikai daži zinātnieki. Šos attēlus sauc par Habla Paslēptajiem dārgumiem (Hubble’s Hidden Treasures), apbrīnojami astronomisko parādību uzņēmumi, ko sabiedrība iepriekš nekad nav redzējusi un guvusi prieku. Paši apbrīnojamākie ir Habla attēlu galerijā Top 100 gallery un pielikumā iPad app.
Šī attēla variants, ko apstrādājusi konkursa3 dalībniece Judy Schmidt, ir reģistrēts Habla Paslēptajos dārgumos.
----------
1 SDSS (Sloan Digital Sky Survey) – Slouna Digitālais debess apskats.
2 Alksne Z., Alksnis A. Einšteina gredzeni pastāv. – ZvD, 1999, Pavasaris (163), 3.-6. lpp. https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/1886 un A. A. Atklāts jauns Einšteina gredzens. – ZvD, 2007/08, Ziema (198), 30. lpp. https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/1222
3 P. I. HST ieskatās zvaigžņu mākonī (no Habla paslēptajiem dārgumiem). – ZvD, 2012, Vasara (216), 71. lpp. http://www.lu.lv/zvd/2012/vasara/hst/
I. P.